Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

knihy

22.12.2010 ELITA ČESKÉ MEDICÍNY, díl druhý

Význační čeští lékařiV pátek 17. prosince 2010 jsme v kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze pokřtili druhý díl naší knihy o předních českých lékařích. Úvodní slovo měl profesor Vladimír Beneš nejstarší, který o každém lékaři, o němž jsme psali, pronesl pár vřelých slov. Moc se nám všem líbilo, když doporučil, aby někde vzniklo město Pilkov - na počest prof. Pilky, díky němuž se pomocí umělého oplodnění narodilo u nás na čtyři tisíce dětí.

Tento díl obsahuje příběhy třinácti českých lékařů. Na začátku máme opět dva rytíře lékařského stavu – prof. Václava Špičáka, zakladatele dětské alergologie u nás, a dr. Hugo Engelharta, obvodního lékaře ze severočeských hornin a před tím politického vězně.
Dále jsme tam představili onkoložku prof. Jitku Abrahámovou, kardiologa prof. Michaela Aschermanna, dva přední neurochirurgy prof. Vladimíry Beneše, přičemž další pohled nám podal stejnojmenný vnuk z této rodiny, brněnského kardiochirurga prof. Jana Černého, lékařku bez hranic dr. Lídu Hesovou, primáře v kolečkovém křesle dr. Jiřího Kříže, obličejového chirurga prof. Jiřího Mazánka, už zmíněného prof. Ladislava Pilku, specialistu na léčbu bolesti prof. Richarda Rokytu a endokrinologa prof. Luboslava Stárku.
na knize se mnou spolupracovalo čtvero chytrých a psavých kolegyň: Eva Bobůrková, Ivana Karásková, Libuše Koubská a Martina Riebauerová.
Kavárna byla plná lékařů, jejich rodinných příslušníků a přátel. Dokonce se nám podařilo zlomit pod náporem zimníků jeden ze dvou věšáků.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks