Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

knihy

11.12.2006 KOLUMBOVÉ VESMÍRU – 1. SOUBOJ O MĚSÍC - úryvky

KOLUMBOVÉ VESMÍRU – 1. SOUBOJ O MĚSÍC - úryvky

Úvod: I BAROMETR POLITICKÉHO STAVU SVĚTAVe středu 12. dubna 1961 v 9.07 hodin moskevského času startuje první kosmonaut světa – jmenuje se Jurij Gagarin. Americký radar v Turecku zaznamenává v 1.07 východoamerického času vypuštění rakety SS-6 ze základny v Ťuratamu. O 13 minut později zjišťuje stanice radiotechnické špionáže Shemya na jednom ze dvou malinkých ostrůvků Shemichi na Aleutských ostrovech vypuštění člověka. Po pěti minutách odesílá šifrovanou zprávu do Washingtonu.
Službukonající generál v Pentagonu telefonuje v 1.30 tuto informaci vědeckému poradci Bílého domu profesoru Jerome Wiesnerovi. Ten ji okamžitě sděluje tiskovému mluvčímu prezidenta Pierru Salingerovi. Od vypuštění Gagarina uplynulo 23 minut.

11.12.2006 KOSMIČTÍ ŠPIONI - úryvky

KOSMIČTÍ ŠPIONI - úryvky

VIDÍME KAŽDÉHO Z VÁS!


Pomocí našich špionážních družic „můžeme vidět všechno“, a přitom můžeme identifikovat každého iráckého velitele, který by se pokoušel použít zbraní hromadného ničení – varoval Pentagon 18. března 2003 irácké vojáky na počátku tažení proti Saddámu Husajnovi. „Spojenci mají tak vyspělou satelitní techniku, která dovolí jejich silám sledovat přípravu a dopravu nukleárních, chemických a biologických zbraní,“ pravilo se arabsky a anglicky v letácích, které letadla shazovala nad iráckým územím. Spojenecké velení rozšířilo toto varování rovněž po internetu.
Třebaže to mohlo vypadat jako součást psychologické války a planá výhrůžka, kus pravdy se v tom skrýval. Už koncem osmdesátých let 20. století se sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan shodli na tom, že ze zpravodajských družic dostávají snímky, na kterých si mohou přečíst poznávací značky aut.

11.12.2006 KRÁLOVNY ŠPIONÁŽE - úryvky

KRÁLOVNY ŠPIONÁŽE - úryvky

Úvodem: Konec všech legendKdyž se probíráme příběhy vyzvědaček 20. století, zjistíme, že o nejedné z nich se píše jako o „královně špionů“. Popravdě řečeno, mnohé jejich kousky k tomuto označení opravňují, ale jiné k tomu mají daleko – jenom se do role královen samy pasují. Zasloužily se o to mnohé z nich, když napsaly memoáry, ve kterých se oslavují, jiné zase velebili buď jejich nadřízení, případně si tím dodávali na vlastní důležitosti po jejich zatčení vyšetřovatelé. A na vrcholek téhle hierarchie se dostali spisovatelé, kteří z příběhů, o nichž se doslechli, napsali romány podle svých bujných představ.
Po první a po druhé světové válce, stejně jako za války studené, byly některé z těchto špionek tak slavné, že se o nich točily hrané filmy s prvotřídními hvězdami v titulních rolích. Samozřejmě k realitě měly tyhle příběhy daleko, nicméně slávu svých živých či mrtvých předloh šířily dál. To ukazují dokumenty z archivů, které se v posledních letech pozvolna otevírají.

11.12.2006 VYZVĚDAČKY POD RUKOU HVĚZDOU - úryvky

VYZVĚDAČKY POD RUKOU HVĚZDOU - úryvky

Z kapitoly 4. SOVĚTSKÁ AGENTKA VEDLE HITLERAPo bujaré celonoční oslavě v moskevských ulicích přišla spousta lidí ve středu 9. května 1945 i na slavnostní vojenskou přehlídku. Zvítězili jsme nad Německem, porazili jsme Hitlera! Večer se sešla smetánka v Moskevském uměleckém divadle (MCHAT) na představení hry Antona Čechova Višňový sad.
Pozvánku dostala i vdova po autorovi Olga Leonardovna Knipperová-Čechovová. Před jednačtyřiceti léty, při premiéře tohoto dramatu, v něm hrála hlavní ženskou roli, Raněvskou. Tu dobu prožívala těžce – její manžel ležel na smrtelné posteli.
Koncem třicátých let, za Stalinova velkého teroru, tonula v obavách, aby si také na ni tajná policie něco nevymyslela a nezavřela ji. Sovětský vůdce Josef Stalin totiž trpěl obavami z cizinců – každého člověka cizího původu podezříval ze špionáže. Oba její rodiče byli Němci. Její bratr Vladimir bojoval v občanské válce pod admirálem Kolčakem proti Rudé armádě. Její milovaný synovec skladatel Lev Knipper vzdoroval bolševikům pod generálem Děnikinem na jihu Ruska. Ovšem nejhorší vysvědčení ji připravila její neteř Olga Čechovová – utekla před rudými do Berlína. Tam se stala divadelní a filmovou hvězdou, sám Adolf Hitler ji v roce 1936 udělil titul státní umělkyně.

11.12.2006 PŘÍBĚHY ČESKÉ VĚDY - úryvky

Když se blížilo desáté výročí založení Akademie věd České republiky, byl jsem s kolegyněmi požádám, abychom připravili reprezentanční knihu. Napsali jsme tedy sérii reportáží z různých ústavů a příběhy význačných vědců. Za sebe musím přiznat, že jsem na téhle knize dělal s velkou chutí. Konečně jsem mohl naplno, bez ohledu na rozsah, napsat o řadě vědeckých pracovníků, které jsem roky sledoval a jichž jsem si strašně moc vážil - někteří se stali i mými kamarády.
Tady jsou osudy Jiřího Grygara, Václava Pačese a Antonína Holého - aspoň ve zkratce.

11.12.2006 VELKÉ ŠPIONÁŽNÍ OPERACE - STUDENÁ VÁLKA - charakteristiky kapitol

VELKÉ ŠPIONÁŽNÍ OPERACE - STUDENÁ VÁLKA - charakteristiky kapitol

Úvod: STUDENÁ VÁLKA ZŮSTALA STUDENOUV květnu 1945 skončila druhá světová válka v Evropě a v září i v Pacifiku. Dne 20. září rozpustil prezident Harry S. Truman Úřad strategických služeb (OSS – Office of Strategic Services). Truman, který se v Bílém domě teprve rozhlížel, si myslel, že svět se uklidní, a proto nebudou USA široce založenou výzvědnou službu potřebovat. Z OSS zůstala menší Jednotka strategických služeb (SSU – Strategic Service Unit), další lidé přešli pod ministerstva zahraničí a obrany.
Brzy si však prezident uvědomil, že proti Západu stojí velký a neúprosný protivník – Sovětský svaz, který už uchvátil země východní a střední Evropy. Jak se ukázalo na podzim, na různých místech světa včetně Ameriky a Velké Británie dosluhovala velmi úspěšná válečná generace sovětských vyzvědačů. Nyní se chystal Josef Stalin vyslat na Západ novou garnituru špionů.

11.12.2006 VELKÉ ŠPIONÁŽNÍ OPERACE – PRVNÍ A DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA - charakteristiky kapitol

VELKÉ ŠPIONÁŽNÍ OPERACE – PRVNÍ A DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA - charakteristiky kapitol

Úvod: NEODMYSLITELNÁ SOUČÁST STÁTUSovětští rozvědčíci byli nejlepší na světě – hrdinové bez poskvrny, kteří raději obětovali své životy, než aby zradili. Západní špioni, pokud bojovali s nacisty a fašisty, byli také dobří, ale Sovětům se nevyrovnali. A vyzvědači němečtí patřili za obou světových válek k těm podřadnějším. To byl až donedávna podtext takřka všech příběhů ze světa tajných služeb, které jsme mohli číst.
Ve skutečnosti hrdiny a zrádce měly ve svých řadách všechny zpravodajské služby bez ohledu na ideologii. Vyzvědači a jejich agenti byli přece jenom obyčejní lidé se všemi přednostmi a nedostatky. Všechny tyto služby se mohly chlubit některými vítěznými bitvami, ale všechny také postihovaly prohry a ztráty, o kterých raději nemluvily.

11.12.2006 ČESKOSLOVENSKO VE ZVLÁŠTNÍCH SLUŽBÁCH - úryvky

Původně to byly podklady pro televizní seriál. Pustil jsem se do určitého období historie čs. výzvědných služeb, prostudoval archivy, mluvil s pamětníky (pokud byli k dispozici) - a napsal a odevzdal Karlu Hynie do televize. Tam nad tím koumali dramaturgové a režiséři. Když bylo takových částí víc, uvažovali jsme, co by se dalo převést na obrazovku. A já pokračoval v kutání. Pro mne to současně byly jednotlivé kapitoly knihy. Samozřejmě před odevzdáním do nakladatelství jsem poslední verze často ještě doplňoval informacemi, které jsem získal na poslední chvíli.

11.12.2006 HISTORIE VZNIKU TELEVIZNÍHO SERIÁLU O ČS. ŠPIONECH

HISTORIE VZNIKU TELEVIZNÍHO SERIÁLU O ČS. ŠPIONECHNa začátku roku 1993 mne zavolali z České televize, že se mnou potřebuje mluvit pan Hynie. Když jsem za ním přišel, nabídl mi, abych shromáždil materiál k historii čs. špionáže – chtějí o tom natočit seriál. Minulý rok byl s paní Pistoriusovou v USA a tam o tom hovořili se dvěma defektory z konce 60. let, kteří jsou ochotni na tom spolupracovat. Také domluvili určitou spolupráci i s vedením dnešní české rozvědky.

11.12.2006 OSUDOVÉ OKAMŽIKY ČESKOSLOVENSKA - úryvky

OSUDOVÉ OKAMŽIKY ČESKOSLOVENSKA - úryvkyKoncem srpna 1989, po tom, co při protestech u příležitosti 21. výročí okupace Československa armádami Varšavské smlouvy běsnili esenbáci a estebáci proti manifestantům v centru Prahy, jsem se vsadil s přítelkyní dr. Renatou Schmiedbergerovou, že příští rok už budu moci napsat svobodně o tom, jak to vlastně v osmašedesátém bylo. Natolik už bylo ve vzduchu cítit, že komunistický režim se kymácí a bude muset ustoupit. Sázku jsem vyhrál – a v Mladé frontě a souběžně i ve Svobodné Evropě jsem uveřejnil příběh ze zákulisí příprav k přepadení Československa. Získal jsem i unikátní svědectví některých tehdejších vysokých československých důstojníků včetně příslušníka Zpravodajské správy generálního štábu.


nahoru | celkem: 20 | stránek: 2 | «<12>»

ed2006-2012 © kuks