Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

kamarádi odcházejí

26.09.2004 Novinář, který odtajňoval Koroljova – Sláva Golovanov

Novinář, který odtajňoval Koroljova – Sláva GolovanovVe středu 21. května 2003 náhle zemřel ve svém dřevěném domečku ve vesnici Peredělkino u Moskvy vědecký komentátor deníku Komsomolskaja pravda Jaroslav Golovanov. Bylo mu jednasedmdesát let.
Nikdy na něho nezapomenu – byl to můj nejlepší přítel v Rusku. Vodil mne nejen za kosmonauty, s nimiž se kamarádil, ale vymýšlel způsoby, jak bych se mohl dostat i k lidem, kteří byli dosud napůl utajovaní, jako třeba žena a matka Sergeje Koroljova, raketoví konstruktéři na penzi a podobně. Když jsem se dovídal o tragickém věznění Koroljova za Stalina, o němž se v SSSR nemluvilo, zeptal jsem se ho, jestli o tom mohu napsat. Odpověděl: „Ty ano, já ne.“ Bylo to riziko hlavně pro něho.

20.10.2003 Lékař, kandidát kosmických letů a cestovatel Jura Senkevič

Lékař, kandidát kosmických letů a cestovatel Jura SenkevičJurij Senkevič byl rozesmátý sympaťák. Seznámil mne s ním Sláva Golovanov, už ani nevím kdy. Sláva znal z kosmonautických, spisovatelských a uměleckých kruhů v Moskvě kdekoho.
Pokud se nemýlím, Jura pocházel z vojenské rodiny. To by také vysvětlovalo, že se narodil 4. března 1934 až v mongolském městě Čojbalsan – Sověti tehdy měli v Mongolsku posádky. V Leningradě vystudoval v roce 1960 Vojenskou lékařskou akademii, potom byl zřejmě doktorem u nějakého leteckého pluku. Po dvou letech ho převeleli do Ústavu leteckého a kosmického lékařství v Moskvě. A po roce, roku 1963, se dostal tam, kam toužil – do Ústavu lékařsko-biologických problémů, což byl institut, kde se zkoumaly mezní situace člověka, tedy podmínky pro letce, kosmonauty, polárníky, posádky atomových ponorek a podobně. Doktoři v tomto ústavu se totiž sami účastnili některých experimentů jako pokusné osoby.

nahoru | celkem: 12 | stránek: 2 | «<12>»

ed2006-2012 © kuks