Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

11.03.2007 Nepovinná četba: Izraelský protiúder

V Levných knihách jsem si koupil knihu PROTIÚDER s podtitulkem MASAKR NA MNICHOVSKÉ OLYMPIÁDĚ 1972 A VRAŽEDNÁ REAKCE IZRAELE od Aarona J. Kleina. Je to pozoruhodné vylíčení teroristických akcí Palestinců vůči Izraeli a usilovná snaha izraelského státu o likvidaci všech lidí, kteří měli s vraždou na mnichovské olympiádě něco společného. První příkaz k odvetě vydala Stará dáma, jak se říkalo tvrdé premiérce Goldě Meirové. Potom dávali souhlas k jednotlivým vraždám její následovníci.

Je to úděsné vylíčení jedné kapitoly mezinárodního terorismu, pokusu Palestinců se únosy a zabíjením zviditelnit – a to se jim také podařilo. A také to je hluboký pohled do nitra izraelských tajných služeb, zvláště pak Mosadu. Opět jsem si tím připomněl to, co jsem si uvědomil při nedávné turistické návštěvě Izraele – konflikt mezi Palestinci a Izraelci nemá řešení. Každá vražda či teroristická akce vyvolává pomstu a tahle touha se stupňuje do nekonečna. Přitom jakmile nějaký palestinský terorista obrátí, začne uvažovat o smírném řešení, jeho extremističtí souvěrci ho vyřídí sami. Náboženský fundamentalismus uklidnění na Střední východ nepřinese – ale naději, že fanatici zmizí, zmizí na obou stranách, nevidím. Kniha mě utvrdila i v přesvědčení, že Jásir Arafat nepomýšlel na mír s Izraelem, který proklamoval na schůzce ve Washingtonu svolaném velkým naivkou Billem Clintonem, nikdy vážně.
Autor, izraelský novinář a kapitán vojenské výzvědné služby v záloze, měl jedinečný přístup k materiálům a k lidem, kteří se těchto akcí účastnili anebo o nich věděli. Jeho psaní je střízlivé, nicméně zůstává na straně své země a svých spoluobčanů. Někdy bych si rád přečetl také pohled palestinský, i když se obávám, že bude zatížen muslimským fanatismem.
Teď jsem si přečetl zprávu o tom, že muslimští fanatici chtěli loni v Londýně ochromit jednu internetovou centrálu – naštěstí je britská policie včas chytila. A to mne přivádí k myšlence, že bezpečnostní síly mohou jenom velmi obtížně a patrně i výjimečně předcházet kvalitativně novým druhům útoků teroristů. Záleží na štěstí i na jasnozřivosti policejních důstojníků a analytiků. Bohužel spíš musíme počítat s tím, že tihle fanatici přijdou zase na nějaký nový způsob, jak poškodit naši civilizaci.
Knihu Protiúder vydal Práh na mizerném papíře a stejně mizerně ji redigoval Jakub Drda. V Levných knihách jsem ji pořídil za 148 Kč, kdežto internetový Kosmas ji nabízí za 242 Kč. Vyšla loni, a proto se divím, že už je část nákladu ve výprodeji. Ach jo, to jsou ti naši knihkupci, distributoři a nakladatelé!

11.3.2007

nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks