Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

31.01.2007 Velká koalice ano. Ale po kterých volbách?

Máme tedy vládu, která může vládnout! Kdyby Jájínek Paroubek hned po červnových volbách uznal, že ČSSD prohrála, mohla se ujmout vesla už loni před prázdninami.
Není to však kabinet podle mého gusta. Jistě, je v něm řada osobností, kterých si musíme vážit, jako Vondra, Schwarzenberg, Nečas, Langer, Julínek, Gandalovič, Parkanová a někteří další. Topolánka, který vyhrál osobní souboj s Paroubkem, však poněkud deklasifikuje jeho mimomanželský poměr – na plakátech loni před volbami se nám představoval s celou šťastnou rodinou. Velkým otazníkem jsou nečitelní zelení a kontroverzní Čunek.

Přesto by tahle vláda mohla udělat kus práce – do předčasných voleb.
Upevnit spojenectví s USA, které bylo některými nejasnými kroky Paroubka a spol. narušeno. Definitivně odmítnout tlustou a nečitelnou bichli, kterou představuje návrh evropské ústavy. Zracionalizovat pracovní právo, zdevastované zákoníkem práce z dílny ČSSD-KSČM-ROH. Snížit daně a usnadnit život živnostníkům, které socialisté omezovali a byrokraticky dusili. Zahájit práci na reformě zdravotnictví a penzích. Zpřísnit vydávání sociálních dávek, případně je snížit tak, aby nemakačenkové si museli hledat zaměstnání. Snižovat veřejné výdaje a tím pádem státní dluh, který za panování ČSSD narostl do nebetyčné výšky. Rozkrýt všechny případy propojení funkcionářů a vládních úředníků ČSSD, případně policistů, s podsvětím.
Zvládne kabinet takový náklad? Něco snad ano, ale při důležitějších krocích zakopne v parlamentu o levici. A právě tohle zakopnutí by mohlo vést k předčasným volbám. Pokud Topolánek spojí otázku důvěry třeba s příštím rozpočtem, mohli bychom jít znovu k urnám v zimě 2007–2008.
I když poslední prognóza agentury STEM předpovídá opět vítězství ODS, spolu s lidovci by získali ve sněmovně jenom 97 poslanců, dalších 22 by museli k důvěře ve vládu dodat zelení. A to je malér. Zelení by zřejmě opět zablokovali další výstavbu jaderných elektráren. Přitom výhledy naznačují, že okolo roku 2015 – za pouhých osm let! – ji přestaneme mít nadbytek, takže s exportem skončíme.
Nedá se energií šetřit? Určitě ano. Jenže to nebude ve věku elektronizace stačit. Navíc pozvolná změna klimatu si vyžádá víc energie, zvláště v létě pro klimatizační aparatury.
Obnovitelné zdroje, jimiž se ohánějí zelení, situaci nevyřeší. Ani zvýšený dovoz zemního plynu z Ruska, který by poháněl některé elektrárny. Na Moskvu, která se snaží ekonomicky podmanit střední a západní Evropu, se nemůžeme spoléhat.
Cena elektřiny bude stoupat. A protože do podobné situaci spadne i zbytek starého kontinentu, mohl by její dovoz stát velké peníze a prodražoval veškerý život. I horkokrevným rakouským antiatomovcům začne být ouzko.
Opravdu nezbude nic jiného, než stavět další bloky v Temelíně a jinde. Zelení mají dvě možnosti. Buď se umoudří – podobně jako jejich guru, zakladatel Greenpeace Patrick Moore, který se už několik let zastává atomu jako nejčistější a nejekologičtější energie. Anebo přejdou do opozice a budou pravicovou vládu tolerovat s výjimkou energetiky.
Další možnost spočívá v návratu k velké koalici. Ovšem jenom tehdy, jestliže se do té doby najde v Lidovém domě „český Blair“, který vymete Paroubkovu štěkající kohortu, vytrhne sociální demokracii ze snů z počátku 20. století a přenese ji do tvrdých podmínek počátku 21. století. Podaří se takový úklid během jednoho roku? Paroubka kolaps jeho surové a agresivní politiky, který způsobili dva jeho zdravě myslící poslanci, zřejmě neporazí, ale určitě znatelně oslabí. Obávám se, že do předčasných voleb – pokud se k nim za rok propracujeme – povede socialisty pořád ještě jájínkovský buldozer.
Stav energetické krize tedy bude přetrvávat. Teprve až začnou zelení anebo sociální demokraté racionálně a bez mocenského pokřiku přemýšlet, může se vytvářet skutečná energetická koncepce státu. A tím posilovat bezpečnost i suverenita republiky a zvyšovat blahobyt jejích občanů. Přešlapování anebo opačná cesta vedou do pekel.

nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks