Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

22.01.2007 V biografu: Úchvatná Mise na Měsíc

Určitě jsem viděl všechny filmy o výpravách Američanů na Měsíc. Ale to, co ukazuje biograf Imax na pražské Floře pod názvem Mise na Měsíc, je mnohem úchvatnější, i když se nejedná o nefalšovaný dokument – díky speciálním brýlím totiž vnímáme všechno trojrozměrně, s hloubkou. A v tom je ten půvab.

Obraz na gigantickém plátně nás přímo vtáhne na Měsíc. Chvílemi máme dojem, že se na jeho povrch díváme z okénka lunárního modulu. A že ti kosmonauti, kteří tam tak podivně poskakují, jsou skuteční.
Je to film, který nám připomíná celý ten tucet odvážlivců pobývajících na Měsíci. Zčásti je hraný, zčásti se díváme na věrný model lunárního terénu s působivými horami a propastmi, jenom málo mohli autoři použít z filmů pořízených samotnými kosmonauty. A slyšíme tam přiléhavé citáty z jejich hlášení odtamtud. Český překlad komentáře odborně posuzoval ing. Jan Kolář, takže je bez chyb.
Toto dílo zaštítil a zřejmě i probojoval známý herec Tom Hanks, který si kosmické lety oblíbil, když účinkoval ve filmu Apollo 13.
Všem kosmonautickým fandům ho mohu doporučit. Za těch 159 Kč za osobu to stojí. Ale moc diváků v hledišti v pondělí podvečer nebylo, takže je možné, že ho dlouho promítat nebudou – proto neváhejte a jděte na něj co nejdřív. A pokud máte doma ratolest od 11–12 let výše, vezměte ji s sebou.
Podrobnější informaci o tom, jak tento film vznikal, najdete na internetu:
http://filmpub.atlas.cz/kino/101663-imax-mise-na-mesic-3d.aspx

22.1.2007


nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks