Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

21.01.2007 A co z toho budeme mít my, Jájínku?

Když v uplynulých měsících jednal Jiří Paroubek s představiteli ODS, případně dalších stran, o vládě, vždycky se prý ptal: „A co z toho budu mít já?“ Neustále se tlačil dopředu, vystupoval energicky a diktátorsky, co řekl on, to platilo, jeho místopředsedové mu jenom úslužně přizvukovali. Není divu, že ho jeho někdejší spojenec Miloš Zeman trefně označil za Jájínka. (Miloši, díky, to se ti opravdu povedlo.)
Teď jeho politika havarovala, protože dva socialističtí poslanci vzali doslova ústavu, která praví, že „vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy“ (článek 26). Nejsou tedy přeběhlíky či zrádci, jak jim Paroubek a spol. spílají.

I když Paroubkovi krajské organizace ČSSD pořád vyslovují důvěru a chtějí ho při jarních volbách znovu kandidovat za předsedu, jeho pozice byla touto porážkou přece jenom otřesena. A proto vážně uvažuje o tom, že by kandidoval i na předsedu Poslanecké sněmovny. Chce tím nejen posílit svou roli, ale potřebuje se častěji vidět v televizi a být citován v médiích, aby si aspoň trochu ukojil svou nezřízenou ješitnost. Dnešní předseda sněmovny socialista Miloslav Vlček by mu jistě uvolnil křeslo, aby pomstychtivého šéfa nerozzlobil.
Ovšem když Vlček odstoupí, má vládní koalice přistoupit na tuhle hru? Žádný nárok na to opozice nemá. Když se ujal vlády Vladimír Špidla, obsadili socialisté všechna klíčová křesla. Teď prý se uvažovalo, že by místo Vlčka mohl nastoupit Vlastimil Tlustý z ODS.
Předseda ODS Mirek Topolánek se naplnění Paroubkovy touhy nebrání. Řekl však, že by se o tom měla koalice poradit. Podle mého názoru by mu měla položit otázku: „A co z toho budeme mít my, Jájínku?“
A klást požadavky: Ano, budeme souhlasit s touto výměnou, ale pod podmínkou, že ČSSD začne pozitivně spolupracovat na určitých bodech vládního programu. Pokud Paroubek přijme, měly by to odhlasovat i nejvyšší orgány ČSSD a udělat o tom závaznou písemnou dohodu.
Po tom, co chtěl Paroubek nedávno kouzlit s křeslem Vlčka ještě před hlasováním o důvěře vládě, tedy navzdory slibu, který Vlček a socialisté dali, důvěryhodnost téhle jájínkovské strany opět poklesla. Prostě slibům Paroubka, které nejsou přesně zakotveny na papíře, se nedá věřit. Musíme si být vědomi, že „Paroubek a jeho skupina se chová k naší zemi jako ke kořisti.“ Takto označil dnešní politiku ČSSD v pátek ve sněmovně poslanec Miloš Melčák, jeden z těch dvou socialistů, kteří vzali ústavu doslova. A Melčák, člen vedení této strany, to musel poznat nejlíp.
21.1.2007
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks