Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

08.01.2007 Česká polka ve vesmíru

Neil Armstrong si na Měsíci pouštěl Dvořákovu Novosvětskou – to snad všichni kosmičtí fanouškové vědí. Avšak málokdo slyšel o tom, že jednu kosmickou posádku budila populární polka Škoda lásky od Josefa Vejvody – možná v americkém podání spíš pod názvem Beer Barel Polka (Polka pivního sudu) či Roll out the Barrels (Vyvalte sudy), oblíbená u spojeneckých vojáků za druhé světové války.

V letošním prvním čísle časopisu Týden to připomíná autor vyprávění o nejslavnější polce světa Tomáš Čachtický: „,V pětadevadesátém navštívil náš dechovkový festival Vejvodova Zbraslav vědecký pracovník NASA,‘ říká Josef Vejvoda. ,Představil se jako Gene Hackmack a sdělil nám, že písnička budila každé ráno posádku raketoplánu Discovery.‘ Plaketa s poděkováním astronauta Dona Thomase visí v sále restaurace restituovaného domu na zbraslavském náměstí. Hostinec se už nejmenuje Na růžku, ale Škoda lásky.“
Thomas byl členem posádky raketoplánu STS-70, který létal od 13. do 22. července 1995. Na oběžnou dráhu vynesl vojenskou spojovou družici TDRS.
Třebaže to není nic světodějného, přece jenom zahřeje u srdce pomyšlení, že česká písnička byla příjemným budíčkem pro pětici astronautů.
8.1.2007
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks