Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

04.03.2021 Kam odtečou čtvrt miliardy korun?

Profesorka Věra Adámková je kardioložkou v IKEM. Před tím se marně snažila různými intrikami získat vedoucí místo v Nemocnici Na Homolce. Její manžel je spolužákem Andreje Babiše. To byla pro Adámkovou nejlepší kvalifikace k poslancování za ANO. Křeslo ministra zdravotnictví odmítla, to je moc práce, stačí jí předsednictví zdravotního výboru Poslanecké sněmovny, kde nenese žádnou odpovědnost.
Když se loni pustily velké farmakologické firmy do vývoje vakcíny proti covidu, nabídla se Adámková, která se zabývá chorobami srdce, že dá dohromady partu odborníků, kteří vyvinou vakcínu naši, českou.
U nás však chybí virologické pracoviště, o které by se mohla opřít. Nakonec sehnala několik specialistů ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Odborníci, kteří o virologii a farmakologii něco vědí, protestovali: Nemáme vědeckou základnu, která by se mohla takovému výzkumu věnovat. Kromě toho taková věc stojí miliardy dolarů. Protestovala rovněž Učená společnost, která představuje špičku naší vědecké komunity.
Přesto nějaké práce na tomto projektu pokračovaly, přišly na 4,3 milionu korun, což je pakatel. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) loni v prosinci moudře rozhodl, že v práci není třeba pokračovat, protože bude brzy k dispozici vakcína komerční. Sláva!
Adámková se však nevzdala. Česká vláda nyní rozhodla, že do tohoto bláznivého projektu napumpuje čtvrt miliardy korun – 250 milionů. Vědci opět protestovali. První se ozval předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který pro ČTK napsal: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické hodnocení a registraci vakcíny. Náklady na vývoj se běžně pohybují v miliardách.
I další odborníci toto vládní rozhodnutí kritizují. Vrcholem této arogance je, že výzkumu vakcínu velí nikoli virolog či biolog jiného tyu, nýbrž kardioložka – to nemá ve světě obdoby.
Martina Riebauerová si na Facebooku postěžovala, že zvala Adámkovou do Událostí komentářů, aby svůj projekt obhájila před kamerami. Ale dostalo se jí takového arogantního odmítnutí, jaké nikdy nezažila.
Vědci, skuteční vědci, nikoli Adámková, si už dlouho stěžují na to, že se vláda při boji s covidem neřídí jejich radami, ale postupuje podle potřeb televizní hvězdy Andreje Babiše, jinak také „generálního ředitele firmy ČR“. Vakcína Adámkové je dalším příkladem.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks