Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

14.01.2020 Agent tzv. společenský

Hru AGENT TZV. SPOLEČENSKÝ, kterou dávají ve Švandově divadle v Praze, vám mohu vřele doporučit. Napsal ji Radek Schovánek, člověk, který má snad nejlíp pročtené spisy StB, spolu s dramaturgyní a režisérkou Martinou Kinskou.Vypráví příběh rodiny, u níž mladý rozhořčený syn zjistí, že otec byl agentem StB. Samozřejmě chlapec má pravdu, byl to nemrav. Ale když to s křikem rozebírají, ukazuje se, že jak tátu, tak mámu estebáci vydírali a hrozili jim. Na pozadí se vrací rovněž hodiny vyšetřování na StB, které začínají úlisností a končí vyhrůžkami.
Podle spisů StB, které jsem sám pročetl, i podle osobní zkušenosti s nadporučíkem se základním vzděláním z protiamerického odboru kontrarozvědky StB (tyhle podrobnosti jsem si zjistil později) potvrzuji: Ano, tak se soudruzi estebáci chovali. Vynikající je postava moralizujícího mladíka, který neví o minulosti prakticky nic, jenom mává listy výslechů. Ano, i taková je nastupující generace, které je třeba dát čas na dozrání a domyšlení. Účinkující herce musím pochválit, jsou to vynikající profesionálové.
U Švandů hrají AGENTA zpravidla jednou měsíčně. Měla by mít o ni zájem také další divadla, aby si mnohem víc diváků připomnělo zrůdnost estebáckého režimu.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks