Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

02.01.2020 Nepovinná četba: HYDE PARK CIVILIZACE

Snad každou sobotu si nenechám ujít na ČT 24 pořad Hyde Park Civiizace. Jeho tváří se stal sympatický Daniel Stach, ze zákulisí to připravuje Gabriela Cihlářová. Za těch asi deset let nám připravili několik stovek rozhovorů s vědci včetně laureátů Nobelových cen, astronautů, lékařů, producentů, fotografů, cestovatelů a dalších výjimečných osobností.
Teď z nich vybrali patnáct, nechali přepsat a vytvořili z nich poutavou knihu. Začali plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem, který se v USA stal průkopníkem v transplantacích obličejů, pokračovali astronautem Scotem Parazinskim, který nejen pracoval na Mezinárodní kosmické stanici, ale vystoupil i na Mt. Everest, výjimečným hostem byl neurobiolog prof. Tomáš Radil, který přežil nacistický koncentrák. Z majitelů Nobelovy ceny nám představili fyzika Jerome Friedmana a fyziologa Paula Nurseho. Původní vědecké zaměření narušili hendikepovaní sportovci Jiří Ježek a Jan Říha, architektka Eva Jiřičná, producent Hvězdných válek Rich McCallum, odborník na terorismus Adam Dolník, disidentka Natalia Gorbaněvská, vysloužilý šéf pražské modrparty Jiří Markovič a další.
Je obdivuhodné, jaké spektrum vzácných hostů se podařilo do Hyde Parku pozvat – to se žádnému českému médiu nepodařilo. Nevím, jestli si to vedení ČT plně uvědomuje. Moderátor Stach a dramaturgyně Cihlářová se nebojí zvednout telefon a zavolat sebevětší celebritě, tahle odvaha mnoha našim novinářům chybí.
Dan se mně kdysi zmínil, že ke každému hostu předem nastuduje nejméně 400 stran článků a knih. Velkou oporou je mu Gábina, která také shání hosty po celém světě. Dan mluví plynně anglicky, takže na rozmluvu se západními hosty nepotřebuje tlumočníka, rozhovory se simultánně tlumočí. Navíc na internetu zůstávají jak české, tak anglické verze.
Kniha je výborně graficky komponovaná, počítá se čtenáři, kteří nemají moc času a k četbě je přitahují stručná hesla. To může být vzorem i pro jiné populárně vědecké knihy. Také fotografický doprovod je vynikající.
Trochu mě mrzí, že autoři se nezmínili o systému přípravy tohoto pořadu. A přimlouvám se za to, aby připravili ještě několik takových výběrů, byť je to stojí hodně času.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks