Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

09.04.2019 Hledám pamětníky na české špiony

Mám rozepsanou knihu ČEŠTÍ VYZVĚDAČI. Měla by vyjít příští rok. Během psaní jsem zjistil, že u řady lidí bych potřeboval doplnit některé podrobnosti. Jestliže někdo něco ví, prosím, napište základní informaci do rubriky Dopisy čtenářů, já se pak s vámi spojím.
V mnoha spisech například chybí informace o rodinách těchto lidí.
Například nemohu zjistit nic o manželce a dětech majora, později generála Čeňka Haužvice, který zakládal vojenskou tajnou službu 12. listopadu 1918, dvě hodiny potom, co ho do vznikající československé armády přijali.
Zajímavý, ale nepříliš jasný je život Emila Synka. Za první republiky reportér, autor úspěšných divadelních her a románů, zvláštní vyslanec prezidenta Beneše k diktátoru Mussolinimu. Po válce byl pod rouškou dopisovatele Mladé fronty vyslán jako vyzvědač do Paříže, později patrně sloužil CIA.
Třebaže jsem dal dohromady spoustu informací o činnosti protikomunistické výzvědné skupiny generála Františka Moravce v západním Německu na přelomu čtyřicátých a padesátých letech, která měla krycí název Okapi, další svědectví bych uvítal. Kromě toho bych je předal i českoamerickému historiku Igoru Lukešovi do Bostonu, který pátrá po Moravcovi v amerických archivech.
Zmínka v jedné západní knize o československé špionáži na francouzsko-britském nadzvukovém letadle Concorde mě přivedla ke jménu Štefana Krigovskému, podrobnosti o něm v archivech chybí.
František Doskočil, Josef Hněvkovský a František Švejdar jsou západní vyzvědači, kteří se po odhalení sešli ve věznici Valdice – i jejich rodinné zázemí bych potřeboval doplnit.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks