Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

07.02.2018 Nepovinná četba: REAGAN – ŽIVOT

Několik týdnů jsem se po večerech prokousával knihou Reagan – Život od amerického historika H. W. Brandse. Prokousával proto, že má takřka 800 stran hutného povídání.

To není jenom životopis jednoho z největších amerických prezidentů, to je pohled na Ameriku druhé poloviny 20. století. Čtenář musí uvažovat o hlubších souvislostech historie USA a nakonec i celého světa. Autor prostudoval nejen množství archivních materiálů a memoárů, ale mluvil prakticky se všemi význačnějšími politiky, kteří se s Reaganem setkali.
Je zajímavé, jak dlouho průměrný či podprůměrný herec Ronald Reagan zápasil o svou existenci, žádné velké ambice neměl. Nicméně jeho obrovské komunikační schopnosti si všimla jedna velká firma, která z něho udělala symbol své reklamy – a herec pronikl pomocí televize do všech domácností. Přitom vždycky vyznával pravicové hodnoty, které spočívaly ve svobodě a demokracii.
Jeho obrovský vliv zaujal šéfy republikánské strany v Kalifornii a nominovali ho na guvernéra. Zvítězil a po dvě volební období vládl nejbohatšímu státu USA. Současně začal pomýšlet na Bílý dům. Poprvé mu to nevyšlo, až napodruhé.
Jako prezident se pokoušel nejdřív řešit domácí problémy. Zápasil s demokratickou opozicí, učil se vládnout, nakonec to zvládl. Potom se pustil na mezinárodní kolbiště. Byl idealista – chtěl svět bez jaderných zbraní. A také svět bez komunismu. Ovšem to nebylo možné, pokud nezabezpečí svoji zemi, Spojené státy. Pokoušel se navázat styky se sovětskými vůdci, teprve Michail Gorbačov se mu ozval. Několikrát se setkali, zpočátku to vypadalo beznadějně, ale právě proto, že se osobně poznávali, mohli podepsat různé odzbrojovací smlouvy.
Po osmi letech odcházel Reagan z Bílého domu šťastný, že se mu podařilo zastavit komunismus, který později vyvrcholil rozpadem Sovětského svazu. Odcházel milovaný doma i ve světě. A tohle všechno dokázal Brands barvitě popsat.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks