Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

17.12.2017 ʻOumuamua průzkumníkem mimozemšťanů? Anebo ne?

Zrodila se kosmická senzace. Pozvolna, nenápadně. A vědcům zadala nový grandiózní úkol, s jakým se dosud nesetkali. Také kosmofantasté získali podnět k vytváření nových snů okolo mimozemských civilizací.

Dráha a rychlost naprosto nezvyklé


Observatoř Haleakala na ostrově Maui v USA se skládá ze dvou propojených dalekohledů Pan/STARRS 1, každý se zrcadlem o průměru 1,8 metru. Používá ho NASA k hledání planetek prolétávajících v blízkosti Země, jeho pomocí objevili i řadu komet.
Když astronomové zkoumali snímky pořízené 19. října, našli na nich doutníkové těleso dlouhé asi čtyři sta metrů. Zase kometa, usoudili. Nic zajímavého.
Po obletu Slunce a Země nasadili astrofyzici na sledování tohoto objektu nejdokonalejší aparaturu – teleskop VLT Evropské jižní observatoře v Chile, který se skládá ze čtyř hlavních dalekohledů s primárním zrcadlem o průměru 8,2 metru a čtyř pohyblivých pomocných dalekohledů o průměru 1,8 metru.
Teprve nyní si všimli jeho nezvyklé oběžné dráhy. A také mimořádné rychlosti 25,5 metru za sekundu. Tak se objekty vzniklé ve sluneční soustavě nechovají. Přitom ho pozorovali s obtížemi, protože jeho jasnost s odletem klesala.
Dospěli k překvapivému závěru: Tento doutník nepochází z naší sluneční soustavy, ale přiletěl k nám odkudsi z dalekého vesmíru. A je to planetka, asteroid.
ʻOumuamua je první objekt, u kterého astrofyzici s vysokou pravděpodobností určili, že není součástí sluneční soustavy, nýbrž přiletěl z mezihvězdného prostoru. Oblet Slunce zvýšil jeho rychlost na neuvěřitelných 44 kilometrů za sekundu. Zemi minul ve vzdálenosti 24 miliónů kilometrů. Nyní míří po hyperbolické dráze směrem do souhvězdí Pegasa.
Vznikla nová kategorie nebeských těles: mezihvězdná planetka. Úřední název 1I/2017 U1. Neoficiální označení ʻOumuamua je havajského původu a znamená posla, který k nám byl vyslán z dávné minulosti.

Průlomové naslouchání


Na ʻOumuamuau se na přelomu září a října zaměřily všechny špičkové observatoře. Jejich pozorování zpracovával tým profesorky Karen Meechová z Astronomického ústavu na Havaji. Zjistilo se, že tento mezihvězdný doutník se otáčí jednou za 7,3 hodiny a přitom mění jasnost v poměru 1:10.
„Takto neobvyklá variace jasnosti znamená, že těleso musí být značně protáhlé – objekt je asi desetkrát delší než široký a má komplikovaný tvar,“ řekla Meechová. „Také jsme objevili, že je tmavočervený, tím se trochu podobá vzdáleným objektům sluneční soustavy. Potvrdili jsme si, že je naprosto nečinný. V jeho okolí jsme totiž nenašli sebemenší stopy prachu.“
ʻOumuamua je velice kompaktní, patrně z kamene anebo dokonce z kovu. V blízkosti jeho povrchu vědci nenašli vodní anebo i jiný led.
Na americkém portálu Universe Today několik astronomů upozornilo: Doutníkový tvar může mít mezihvězdná loď, protože umožňuje minimalizovat ztráty způsobené mezihvězdným prachem a plynem a také umožňují lodi rotaci pro vytvoření umělé gravitace.
Není to plavidlo mimozemšťanů? Není to automatický průzkumník, který hledá jiné formy života? Kromě kosmofantastů si pokládají tuto otázku i renomovaní vědci.
Nyní tohoto mezihvězdného poutníka astronomové důkladněji prozkoumali pomocí gigantického radioteleskopu na observatoři v Green Banku v Západní Virginii. Pracovali na čtyřech rádiových frekvencích a měli na to deset hodin. Pátrání financoval ruský podnikatel Jurij Milner, který zbohatl v USA na elektronice. Předloni, že věnuje sto milionů dolarů na pátrání po mimozemských civilizacích. Založil kvůli tomu projekt Breakthrough Listen (Průlomové naslouchání).
NASA sleduje tento objekt od 20. listopadu. Nasadila na něj i dva své skvosty – kosmické teleskopy Hubblův a Spitzerův.

Unikátní mezihvězdní cestovatelé


„Toto těleso je s největší pravděpodobností přírodního původu, ale protože je tak zvláštní, rádi bychom zkontrolovali, zda má nějaké známky umělého původu, jako jsou například radiové emise,“ řekl britskému deníku Guardian Avi Loeb, profesor astronomie na Harvardově univerzitě. „Pokud tam existuje umělé záření, zjistíme to okamžitě.“ Také odborníci z americké vládní agentury NASA připouštějí, že na asteroidu by mohly být známky cizího života, případně vzdálených civilizací.
ʻOumuamua putoval Galaxií stamiliony let. Určitě je takových cestovatelů velmi mnoho, ale zase ne tolik, aby navštěvovaly naši soustavu častěji. „Po desetiletí jsme předpokládali, že takové mezihvězdné objekty existují,“ řekl Thomas Zurbuchen, ředitel oddělení vědeckého výzkumu centrály NASA. „Tento objev otevírá nové možnosti pro studium jiných hvězdných systémů.“
Vyšlo v MFDnes 16. 12. 2017
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks