Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

27.10.2017 Atentát na JFK: Nic nového

S velkým zájmem čekal svět na odtajnění části spisů týkajících se atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho. Někteří novináři a milovníci záhad se těšili, že se konečně dozvědí o napojení CIA, FBI, KGB, Kuby a mafie na vraha Lee Harveye Oswalda, případně se potvrdí pověsti o dalším střelci. Nic takového v tisících stránek odtajněných materiálů není.
Spojené státy jsou právní stát. Jestliže komise vedená předsedou Nejvyššího soudu USA Earlem Warrenem, tedy nejvyšší justiční autority, označí jediným atentátníkem Oswalda, pak tomu musíme věřit a nemůžeme čekat, že něco zamlčela a odtajní se to později.
Co tedy obsahovaly nově odtajněné spisy? Podrobnosti o vyšetřování, o chybách policistů i o pochybách vyšetřovatelů. Obsahují i jména mnoha příslušníků tajných služeb, kteří se na šetření podíleli, případně znali Oswalda či další lidi, přičemž nebylo možné je kvůli jejich zařazení tehdy odtajnit. Zřejmě tam jsou i některé sofistikované vyšetřovací metody, které byly tak nové, že podléhaly utajení.
Natěšené konspirátory americký vládní archiv zklamal. Na prezidenta Kennedyho střílel pouze Oswald a důvod, který ho k tomu vedl, zjistit nepodařilo. Patrně za tím stála psychická nevyrovnanost, kterou u tohoto bývalého mariňáka zjistila už sovětská tajná služba KGB, když požádal o souhlas k trvalému pobytu v Sovětském svazu. Mimochodem, tahle psychická zátěž určitě vedla k tomu, že KGB Oswalda nezískala jako svého agenta – nemohla se na něj spolehnout.
Část materiálů zatím zůstala i nadále utajena s ohledem na národní bezpečnost. Zřejmě obsahuje jména některých lidí a pracovních metod. Teď je zkoumají, jestli mohou aspoň některé z nich veřejnosti ukázat. Mohou se tam skrývat i nekorektní výroky některých osobností, za něž by se dnes styděli. Rozhodně nemůžeme čekat, že další odtajňování přinese zásadní zvrat v pohledu na tento atentát.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks