Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

02.01.2007 Rakouská agentka v české vládě?

Prezidentu Václavu Klausovi vadí v navrhované vládě Karel Schwarzenberg. Důvod? Ten se z politické hantýrky překládá tak, že dlouho žil v Rakousku, a proto by se k němu nechoval neutrálně. Divím se, že poradci neupozornili prezidenta na člověka mnohem nebezpečnějšího, který má sedět v druhém Topolánkově kabinetu, a to na rakouskou agentku Danu Kuchtovou.

Kuchtová založila skupinu Jihočeské matky, která s náboženským zápalem a za pomoci pseudovědeckých argumentů bojuje proti jaderné elektrárně Temelín. V roce 1999 vykázaly Jihočeské matky ve své výroční zprávě příjem 3 094 397 Kč darů, z toho od Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí 2 010 700 Kč, dále od drobných rakouských dárců (v závorce uvedeno farní kuchařky) 54 488 Kč, od německého spolku Burgerinitiative 187 209 Kč a od americké NIRS Eastern Grants 33 147 Kč, nějaké drobné také od sponzorů českých.
Když se tahle čísla objevila na internetu, strhla se mela. Hornorakouskou platformu financuje hornorakouská vláda – a ta má údajně akcie v místních elektrárnách, tedy u konkurenta ČEZ. Od té doby už Jihočeské matky žádnou výroční zprávu na internet neumístily. Zřejmě nechtěly riskovat další kritiku. Snad to ví BIS.
Škoda, že u nás nemáme některé zákony jako v USA. Kdyby totiž tam Kuchtová žila, musela by se zaregistrovat u ministerstva spravedlnosti jako agentka cizího státu. U nás to nevadí?

Otiskl Neviditelný pes 2.1.2007, vzápětí www.fragmenty.cz
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks