Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

25.09.2017 Pro spacemany: VZESTUP RAKETOVÝCH DÍVEK

Chcete se nenásilně seznámit s historií jednoho ze stěžejních středisek amerického kosmického programu, s Jet Propulsion Laboratory? Nejsnazší je přečíst si knihu Nathalie Holtové VZESTUP RAKETOVÝCH DÍVEK s podtituly ŽENY, KTERÉ NÁS HNALY KUPŘEDU a OD RAKETOVÝCH STŘEL K MĚSÍCI A MARSU.

Je to vyprávění o několika desítkách dívek, které pracovaly od prvních pokusů Sebevražedného komanda na konci třicátých let v Pasadeně až po Spirita a Opportunity na Marsu či Voyagery v hlubokém vesmíru v dobách nedávných. Autorka se s těmito výpočtářkami, potom programátorkami a nakonec i konstruktérkami skamarádila a nastínila jejich životní osudy včetně lásek, dětí a rozvodů. Ovšem hlavní myšlenkou je jejich posedlost při vytváření prvních kosmických raket, družic a meziplanetárních autorů. S ženskou jemností nám dokonce přiblížila některé technické detaily jejich práce. Před tím, jak elegantně se jí podařilo skloubit příběhy žen s příběhy kosmických projektů, se hluboce skláním.
Kamarádi z Londýna mně psali, že na základě této knihy vznikl jedinečný hraný film, který už viděli. Máme se tedy na co těšit.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks