Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

05.04.2017 Zemřel archeolog Zdeněk Smetánka

V poledne oznámila Česká televize, že zemřel archeolog doc. Zdeněk Smetánka, bylo mu 86 let. Trochu jsme se znali. Byl nejen vynikající znalec středověkých Čech, ale uměl i výborně psát. Jeho články byly přitažlivé, srozumitelné, jedním slovem bezvadné.
O docentu Smetánkovi jsem psal ve své knize ŽIVOT NOVINÁŘE:
Občas probleskovaly zprávy o zajímavých archeologických nálezech na Pražském Hradě. V létě 1982 jsem požádal Archeologický ústav ČSAV, jestli bych se tam nemohl podívat. Tyto výzkumy vedl dr. Zdeněk Smetánka.
Musel jsem jim poslat své nejdůležitější životopisné údaje – StB si nepochybně ověřovala moji osobu, vždyť jsem chtěl jít do podzemí sídla hlavy státu. A když jsem s dr. Smetánkou a dalšími archeology vstoupil dovnitř, doprovázel nás ještě jeden muž, nejspíš příslušník ochranky.
Se Smetánkou jsem se ještě několikrát sešel. Jednou nadhodil, že také píše články, ale zatím do šuplíku. „Tak šuplík otevřete, pane doktore!“ Když jsem je přečetl, bylo mi jasné, že jsem získal nového vynikajícího autora – stačilo v nich opravit jenom pár drobností. Začal jsem Smetánkovy články, v nichž popisoval dobrodružství archeologie při odhalování historie středověkých Čech, otiskovat.
Po několika měsících se ozval Jirka Sixta z nakladatelství: „Mohl bys mi dát spojení na doktora Smetánku?“ A v roce 1987 vydalo nakladatelství MF v oblíbené edici Kolumbus Smetánkovu knihu Hledání zmizelého věku s podtitulem Sondy do středověkých Čech. Později napsal i další díla. Až začátkem devadesátých let mohl dr. Smetánka, který nikdy nebyl členem žádné politické strany, obhájit docenturu.
Vrcholem jeho tvorby byla kniha Legenda o Ostojovi. Na osudu hypotetického zemědělce Ostoje nám ukázal, jak žili obyčejní lidé na venkově. Ostoj byl skutečný člověk, patřil mezi poddané, jejichž jména se uváděla v listině z roku 1132, žil na Levém Hradci.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks