Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

09.02.2017 TV seriál DOKTOŘI

Dnes dopoledne jsem byl na předváděčce prvního dílu nového televizního seriálu DOKTOŘI. Hned na začátku musím říct: Klobouk dolů! Perfektní!
Zákulisí ordinací a operačních sálů diváky vždycky přitahuje. Popisuje totiž to, co by mohlo každého z nás s obavami čekat a co je pořád zahaleno trochu tajemstvím. Na rozdíl od hraných filmů chybí v dokumentárních pořadech příběhy lásek a nevěr zdravotnického personálu a pacientů, zaměřují se výhradně na medicínu.
Seriál Doktoři má osm dílů. Ukáže nám práci tří lékařských týmů: neurochirurga Vladimíra Beneše z pražské ÚVN, kardiologa Petra Neužila z Nemocnice na Homolce a plastického chirurga Bohumila Zálešáka z Fakultní nemocnice v Olomouci. Samozřejmě tam vidíme i důležitou práci sestřiček, bez kterých se nelze obejít. A také příběhy léčby a uzdravování vybraných pacientů.
Do prvního dílu nazvaného Pohybujete-li se na hraně vybrali televizáci tři špičkové operace. Nicméně o té své skromně tvrdí profesor Beneš, že se jednalo o rutinní zákrok, byť na vysoké úrovni. Naproti tomu profesor Neužil a docent Zálešák předvedli špičkové výkony. Neužil dokonce ojedinělý, který sám vymyslel, aby se o pacienta nemuseli postarat kardiochirurgové rozříznutím hrudníku a obnažením srdce, případně transplantací.
Další díly by mohly být podle stručných charakteristik méně dramatické, nicméně jeden zachytil úmrtí pacienta na operačním sále na Homolce. Podle producenta a kameramana Jaromíra Herskoviče, který seriál vymyslel, některé natočené dramatické momenty se nakonec rozhodli, že je nezařadí, nebyly typické. Na otázku, jestli z materiálu, který na těchto třech pracovištích během ročního natáčení pořídili, by se daly vyrobit další díly, odpověděl, že nikoli – chyběl by silný příběh. Přitom natočeného materiálu mají patnáctkrát víc, než kolik ukážou v seriálu. A to zase dokumentuje obrovskou práci, kterou televizáci odvedli - díky, dámy a pánové!
Seriál Doktoři začne druhý program České televize vysílat ve středu 15. února ve 22.00. Máme se tedy na co těšit.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks