Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

19.12.2016 Nepovinná četba: POSLEDNÍ VZPOURA BÍLÝCH MUŽŮ

Když jsem byl naposled ve Spojených státech, bylo to v létě 1996, projeli jsme během čtyř týdnů s televizním štábem řadu velkých měst od východu na západ. Třebaže jsme natáčeli většinou s Čechy, americké reálie nám neunikly – a já neměl pocit, že by se nějak výrazně lišily od Evropy. Nicméně z článků a reportáží, které jsem četl a viděl od počátku 21. století, jsem nabyl dojem, že se Amerika dost mění. Poprvé jsem to zachytil v memoárech profesora Zdeňka Slouky, který popisoval upřednostňování určitých menšin na univerzitách už v minulosti.
Myslím, že nejdůkladnější analýzu současného amerického života nám nedávno podal Tomáš Klvaňa v knize POSLEDNÍ VZPOURA BÍLÝCH MUŽŮ s nadtitulem FENOMÉN TRUMP a s podtitulem ZPRÁVA O PROMĚNĚ SVĚTA. Vyšla ještě před prezidentskými volbami v USA a dala jasnou odpověď, jaké jméno strčí mnozí Američané do volebních uren.
Mám Klvaňu rád. Svou novinářskou kariéru začínal v MF Dnes, vzápětí si nakrátko vyzkoušel funkci mluvčího prezidenta Klause, byl v Hospodářských novinách, potom studoval a nakonec i přednášel v USA. Za mořem strávil skoro deset let, setkal se s mnoha novináři, komentátory, profesory, politiky, stejně jako s obyčejnými lidmi. Dneska přednáší v Praze na Newyorské univerzitě.
Na spoustě příkladů Klvaňa líčí hyperkorektnost, která prostoupila veškerý život Američanů. „Politická korektnost vznikla jako reakce na rasismus, bigotnost a bezohlednost.“ Pokoušela se vysvětlit nevysvětlitelné. Třeba procentní převahu kriminálních vězňů černošského či hispánského původu ve srovnání s bělochy. Nebo potřebu zvýhodňovat při přijetí na vysoké školy nebělošské uchazeče. Také zavedla přehnanou zdvořilost a častou neschopnost odporovat nesmyslům, které jsou v módě.
„Co překvapivé je, že zatím největší kontrarevoluce má u kormidla kapitána Trumpa, a tento ošlehaný mořský vlk se kyvadlo nesnaží jenom vychýlit do středu, ale o celý švih zpět k bigotnosti, rasismu a bezohlednosti. Příčinou je extremistický způsob, jakým je Trump zvyklý cíleně si budovat publikum: prostřednictvím vypjatých emocí a pokleslé lidové zábavnosti. Jeho politika je arénou kříženou cirkusem. V éře sociálních sítí je to plus a nutnost zároveň.“
Klvaňa nedával Trumpovi najevo žádné sympatie. Nicméně naznačil, jak volby dopadnou. Bílý Američané mají dost přetvářky. Proto dali hlas Trumpovi jako prezidentovi, bez ohledu na výhrady, které k jeho chování mohou mít.
Americké tajné služby se shodly na tom, že se tyto volby snažil ovlivnit Kreml ve prospěch Trumpa. Je možné, že k jeho zvolení některými útoky na internetu k tomu Rusové přispěli. Avšak přesvědčit několik miliónů lidí, komu mají dát hlas, není v praxi možné. Spíš to považuji za nepovedený žert, kterým se Barack Obama a jeho administrativa snaží vysvětlit porážku demokratky Hillary Clintonové.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks