Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

17.12.2016 Nepovinná četba: KDE SE LÍBAT V PRAZE?

S velkým zpožděním za mnou doputovala kniha, kterou mi věnovala Martina Riebauerová na jaře k osmdesátinám. Nazvala ji Kde se líbat v Praze? a pod tímto názvem se skrývají kouzelné procházky po naší metropoli. Když Martina tuhle knihu psala, občas se mi o ní zmiňovala. Ale já si pořád nedokázal představit, jak námět, kterým bylo líbání v Praze, se dá uchopit, se dá napsat.
Teď to vím. Martina si vybrala osmnáct kouzelných míst a s lidmi, kteří je znají, si tam povídala o životě a o lásce. Netušil jsem, že umí psát tak poeticky, tak kouzelně. Dokonce jsem ji podezříval, jestli tajně nepíše básně. Odpověděla, že nikoli, dokonce je ani moc nečte, ale je romantická duše. Tahle knížka je originální pražský cestopis napsaný z pohledu, o který se dosud nikdo nepokusil. Vypráví nám o tom, jak se mnozí slavní i neznámí lidé líbali a milovali.
Pořád jsem čekal, kde nadhodí, že tam ji dal první pusu její muž, kterého si vzala ve svých dvaceti – toho jsem se nedočkal, škoda. Pokud mi napíše: „Nebylo to v Praze“, požádám ji, aby o tom místě taky něco napsala.
Když Martina obcházela různé lidi, aby jí přispěli radou a znalostmi, zastavila se i u známého lékaře profesora Josefa Kouteckého. A zakladatele české dětské onkologie líbání v Praze natolik zaujalo, že o něm napsal vlastní úvahu. Na rozdíl od Martiny se opírá o líbání, jak je popisovali mnozí slavní literáti, vyjadřovali se o něm muzikanti a občas i malíři. Vskutku kouzelný doplněk.
Nakonec se musím pochlubit. Martina mi do knihy napsala věnování s tím, že jsem ji naučil psát knihy. To mne zahřálo u srdce. Pravdou je, že jsme spolu před léty sepsali Rytíře lékařského stavu a potom ještě dva další tituly o našich slavných doktorech. A jsem rád, když mohu někoho popostrčit kupředu - novináři mají psát i knihy.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks