Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

07.11.2016 Nepovinná četba: Čeká nás pohroma?

Včera večer jsem dočetl memoáry generála Andora Šándora, které s ním připravil Zdeněk Čech. Mají vyzývavý název ČEKÁ NÁS POHROMA? S faktografickým podtitulem ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH GENERÁLA TAJNÉ SLUŽBY.

Většinu textu jsem četl v jeho původní elektronické podobě, protože oba pánové chtěli, abych ke knize napsal úvod. Na rozdíl od všech vysloužilých špionů zůstává Šándor velice střízlivý a nevymýšlí si své hrdinné skutky – ostatně tak ho znám i z našich setkání.
Netušil jsem, že se dá vyprávět životopis zpravodajce přitažlivě, aniž by tam prozradil některé senzační informace. Je podivuhodné, že se to oběma autorům podařilo. Za to se jim obdivuji.
Šándor nám přibližuje svůj život od raného mládí až po současného moudrého padesátníka. Umí patřičně zabrousit do historie. A odvážně komentuje současný stav ne příliš bezpečného světa, v němž jsme se u nás ukolébali do bezstarostnosti. S těmito názory občas vystupuje v médiích, ale obávám se, že ho naši politici – snad s výjimkou ministra obrany Martina Stropnického – příliš neposlouchají.
Je dobře, že Andy Šándor bije na poplach. Doufám, že postupem času ho příslušní činitelé vyslyší a začnou konat.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks