Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

22.10.2016 S obtížemi, které jsou obvyklé, na Mars?

Družice ExoMars obíhá kolem planety Mars, zatímco výsadkový modul Schiaparelli zřejmě ztroskotal. Kosmický výzkum se od začátku potýká s mnoha nezdary, to je u tak složitých strojů obvyklé. Odborníci z Evropské kosmické agentury ESA jsou však šťastni, že družice vysílá první informace.
Před nedávnem se nechal slyšet americký prezident Barack Obama, že astronauti by se měli vylodit na Marsu ve dvacátých letech našeho století – tedy zakrátko. Čtvrt roku před odchodem z Bílého domu se snažil Obama zachránit svou prestiž ve vědecké komunitě – do té doby výzkum vesmíru spíš brzdil.

První kolonisté v příštím desetiletí


Iniciativu v pilotovaných výpravách do vzdálenějších prostor sluneční soustavy převzali v minulých letech soukromníci. Nejdále se dostal miliardář Elon Musk se svou firmou SpaceX. Jeho stroje v automatické verzi už zásobují Mezinárodní kosmickou základnu ISS, v nejbližších letech tam mají vozit rovněž astronauty.
Na mezinárodním astronautickém kongresu v září v Mexiku představil svůj ambiciózní plán. Staví stometrovou raketu s kosmickou lodí, která by měla od poloviny příštího desetiletí dopravovat na Mars kolonisty. Tihle odvážlivci by měli pustou planetu postupně osidlovat a zůstat tam natrvalo. Měli by se naučit stavět obydlí z místních materiálů a vyrábět aspoň některé potraviny. Rovněž se počítá s produkcí paliva pro rakety, které se budou vracet na Zemi. Idealista Musk počítá s tím, že on sám na Marsu zemře.
Vypuštění první expedice se stovkou lidí v lednu 2025 je velmi nadnesené. Superraketa pro Mars by měla poprvé letět příští rok, přičemž musíme počítat s tím, že tak složitý stroj bude třeba sérií zkušebních startů vyladit. Rovněž většina ostatní techniky je zatím v plánech projektantů. Nicméně konec příštího desetiletí by mohl být reálný.

Čína a Rusko nesoupeří


Vládní agentura NASA předběžně počítala s první výpravou lidí na Mars v polovině třicátých let. Kdyby se úsilí NASA a SpaceX spojilo, bylo by to velmi užitečné.
Nizozemský projekt Mars One, který plánoval vysílání lidí na Mars od počátku dvacátých let, je nesmyslný. Jeho organizátoři vybrali jenom několik desítek zájemců a přitom spoléhali na techniku, kterou by koupili od SpaceX. Musk však s ničím takovým nepočítá.
Čína a Rusko nemají takové kapacity, aby mohly s americkými plány soupeřit.

Anebo dřív návrat na Měsíc?


Ovšem řada odborníků s tak časným vyloděním na Marsu nesouhlasí. Domnívají se, že nejdřív by se lidé měli vrátit na Měsíc. A v tomto prostředí vyzkoušet techniku pro daleké expedice a prověřit i samotné lidi. S tím koresponduje i myšlenka vedení ESA na vytvoření Vesnice na Měsíci. Také firmy Boeing a Lockheed Martin mají obdobné plány.
Rozhodne zřejmě příští americký prezident. Jak projekt lunární, tak marsovský jsou gigantické technické cíle, přičemž každý z nich bude stát sto miliard dolarů a více. Vědečtí poradci Bílého domu proto budou muset pečlivě zvažovat, kam se má americká astronautika vydat.
Otištěno v deníku MF Dnes 22. 10. 2016
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks