Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

24.08.2016 Nepovinná četba: JAK SE CHYTÁ RUSKÝ ŠPION

Američan Naveed Jamali se svěřil novináři Ellisu Henicanovi se svými hrátkami s ruským diplomatem, ve skutečnosti vyzvědačem. Proto podtitul zní Pravdivý příběh civilisty, z něhož se stal dvojitý agent.
Jeho rodiče přišli z ciziny: matka z Francie, otec z Pákistánu. Stali se Američany, uvěřili v americkou demokracii a způsob života. Stejně jako jejich syn.
Když si Naveed uvědomil, že ruský diplomat, který chodí do jejich podniku, je nejspíš vyzvědač, domluvil se s federální policií FBI, že mu bude podstrkovat falešné informace. Rus na to skočil, informace vypadaly opravdu skvostně. Trvalo to několik let, než se mladík unavil. A potom Rusa a celý jeho tým znemožnili.
Je to jenom jeden kamínek z obrovské hry tajných služeb, který probíhá po celém světě. Jsem rád, že FBI souhlasila se zveřejněním tohoto příběhu. Aspoň se čtenáři, kteří se světu tajných operací vyhýbají anebo ho považují za špínu, dozví, jak vlastně práce obyčejného dabléra vypadá. A možná přijdou na to, jak i oni by mohli přispět k udržování demokratických režimů ve světě.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks