Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

27.04.2016 Nepovinná četba: ZA HUMNY JE VÁLKA

V poslední době se kupuju týdeník Reflex kvůli Jefimu Fištejnovi. Považuji ho za nejlepšího zahraničně politického komentátora u nás – nejen nabitého informacemi, ale i nadhledem.
Šéf nakladatelství Daranus Zdeněk Čech ho přiměl, aby ze svých komentářů týkajících se uprchlické krize a z toho tryskajících problémů udělal knihu. V úterý večer knihu ZA HUMNY JE VÁLKA pokřtil profesor Cyril Höschl. Víc než o tématu knihy se tam mluvilo o Rusku a o potížích našeho koutku Evropy.
Nicméně Fištejnova kniha se i tomuto tématu věnuje. Hned první kapitola je rozhovor, který dal komentátorovi Bohumilu Pečinkovi – nazývá se Dusno jako před válkou. Fištejn není první autor, který připomíná podobnost mezi poklidným létem 1914, těsně před vypuknutím první světové války, a dneškem – nikdo nechce žádné střetnutí a ejhle, najednou se tehdy objevilo.
Fištejn ve svých komentářích rozebírá krizi vyvolanou muslimskými uprchlíky na Evropu. Upozorňuje, že bez ohledu na to, co si přejeme, tento nápor celý kontinent mění, strhává ho k opouštění demokracie ve jménu jakési falešné humanity. Zdeněk Čech v úterý v diskusi připomněl: „Podívejte se, jakého prezidenta chtějí Rakušané. A Rakousko bylo vždycky jakýmsi předskokanem Německa.“
Je samozřejmé, že Fištejn nemohl dát nějaký návod na řešení situace, o to ani žádný komentátor neusiluje. Jenom nadhodil tento problém do hloubky a šířky jako zatím, pokud mě paměť neklame, nikdo jiný u nás. Je to k přemýšlení.
Teď by měl Jefim Fištejn pomalu dávat dohromady další knihu, tentokrát věnovanou rozpadu sovětského impéria a Rusku. Moc bychom ji potřebovali.
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks