Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

10.04.2016 Jura Grygar slavil osmdesátku

Našemu nejznámějšímu astronomovi Jiřímu Grygarovi bylo 17. března osmdesát. Když jsem se ho dřív několikrát ptal, jestli to bude slavit, odmítal. Nakonec mu polotajnou slávu připravila Astronomická společnost spolu s dalšími příznivci na neděli 10. dubna. Jurovi však neřekli, že půjde o oslavu, mělo se jednat o představení Divadla Járy Cimrmana České nebe. Avšak několik dnů předem mu to prozradil jeden herec.
Velkolepá děkovná show začala o půl čtvrté. Astronomové i vědci, novináři, herci, umělci, muzikanti a další mu většinou šprýmovnými slovy skládali hold. Jeho popularizační schopnosti přitáhly do tajuplného světa vědy spoustu mladých lidí. Navíc televizní seriál Okna vesmíru dokořán, který se vysílal v osmdesátých letech, rozjasnil myšlení diváků na pozadí marxistických blábolů, jimiž nás média krmila. Bylo udivující, do kolika životů lidí Jura vstoupil, kolik si udělal kamarádů nejen ve světě vědy, ale i umění. A jak se s velkou energií rozdává. Opět jsme si uvědomovali, jak velký vliv má na českou a zřejmě i slovenskou veřejnost. Kdekterý politik, který má pocit, že je na vrcholu své dráhy, by mu mohl závidět.
Není divu, že si už před lety nechali astronomové vypracovat posudek, podle něhož je Grygarovi pouze šedesát let, a tohle číslo prý platí dodnes.
Nakonec jsme se všichni náramně pobavili při hře České nebe.
Juro, díky za všechno! Ať ti ta šedesátka vydrží dlouho!
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks