Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

21.01.2016 Krize dolehla i na ruskou kosmonautiku

Zatímco v Sovětském svazu byla kosmonautika prestižním propagandistickým nástrojem, v Rusku skomírá. Pravda, po tom, co Američané poslali své raketoplány do penze, obsluhují Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) ruské osobní a nákladní lodě. Zajišťují její provoz spolehlivě, nicméně stroji, které měly premiéru před půl stoletím. O stavbě nových kosmických plavidel se v Moskvě dvě desetiletí jenom mluví. Před dvěma roky se ruská vláda rozhodla, že ji bude do roku 2025 každoročně dotovat dvěma biliony rublů (620 miliard korun).
Nyní ji však snížila na 1,4 bilionu, uvedla agentura Interfax. Důvod? Jako u všech omezení poslední doby. Pád kurzu rublu a propad cen ropy a zemního plynu na mezinárodních trzích – řekl šéf Roskosmosu Igor Komarov.

Nová raketa v nedohlednu


Ruská kosmická agentura nebude mít podle Komarova dost peněz ani na plánovanou modernizaci Střediska pro řízení kosmických letů v Koroljovu u Moskvy.
Také se pozastavuje vývoj nové silné rakety, která měla mít opakovatelně použitelný první stupeň, což by zlevnilo provoz. Informátor z Roskosmosu tvrdil reportérovi deníku Izvěstija, že to nikomu nevadí, protože se jedná o systém určený pro budoucnost. Opětovně použitelný první stupeň zkouší americká firma SpaceX na raketě Falcon 9. Podle Andreje Jonina z Cilkovského akademie kosmonautiky snižuje náklady pouze o 30 procent, ale je nutné odečíst peníze potřebné na obnovu jeho provozuschopnosti.

Kosmická loď Federacija v roce 2024


V ruském tisku chybí zmínka o financování nové kosmické lodi Federacija, což je název, který pro ni vybrali před několika málo dny. Federacija, kterou staví firma Eněrgija, by měla vozit čtyři lidi na dráhu okolo Země i k Měsíci a být znovupoužitelná. Původně plánovali její první bezpilotní start na minulý rok a s posádkou na rok 2018. Loni kvůli škrtům v rozpočtu termíny posunuli na roky 2021 a 2024.
Vytoužený let lidí na Měsíc, na kterém se chtěla podílet Evropská kosmická agentura (ESA), se odkládá o pět let na rok 2035. Pilotovaná výprava na Mars, původně odhadovaná na rok 2050, je v naprosté temnotě, o ní nemá smysl hovořit.

Vojáci zřejmě neskomírají


Rozpočet ruského ministerstva obrany na kosmické projekty není znám. Nicméně vzhledem k tomu, že prezident Putin neustále posiluje armádu, můžeme čekat, že vývoj a vypouštění špionážních a dalších vojenských družic nikdo netlumí.
Vyšlo v MFD 21. 1. 2016
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks