Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

26.03.2006 Podřeknutí velkého manipulátora

Polobůh socialistů Jiří Paroubek se v Ústí nad Labem podřekl a tím odhalil jednu nepříliš fér fintu, které ČSSD používá v předvolebním období. Vynadal organizačnímu místopředsedovi ČSSD Martinu Starcovi za to, že rozeslal na mobilní telefony členům špatné číslo, na něž mají při čtvrteční televizní debatě fandit Paroubkovi. Takže divácký průzkum, kterým chce Česká televize ukázat, jak veřejnost přijímá jednotlivé kandidáty na základě jejich názorů, by díky manipulaci, kterou zavedl Paroubek, toto mínění neodrážel.

Ostatně tyhle průzkumy nemají žádnou vypovídací hodnotu. Začaly s nimi komerční televizní stanice a ČT se jich chytila, aby nalákala diváky na iluzi, že se mohou zapojit do hry.
Česká televize by tedy měla změnit taktiku. Buď by neměla dávat politickým sekretariátům zúčastněných stran dopředu telefonní čísla, na která mohou přikyvovat svým oblíbencům, anebo toto telefonické hlasování zrušit. Úplné zrušení by bylo asi nejlepší, protože téhle finty se mohou potajmu chytit i ostatní strany a hlasování stejně nebude regulérní.
A jak ovlivnit diváky v sále, kteří fandí svým favoritům? To žádná politická strana neovlivní. Ovšem pokud by Paroubek nepřišel s požadavkem, aby se tam vpouštěli lidé na základě svých stranických legitimací a podle výsledků posledních parlamentních voleb.

26.3.2006
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks