Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

14.12.2006 Máme atomové zbraně – připustil izraelský premiér. A tady jsou podrobnosti, jak je zjistily výzvědné služby

Před několika dny izraelský premiér Ehud Olmert poprvé připustil, že jeho země vlastní atomové zbraně. Do té do doby izraelští vládní představitelé tuto možnost zamlžovali, třebaže právě před dvaceti lety technik z atomového střediska Dimona Mordechai Vanunu to prozradil v britském tisku a s že jeho tvrzením nakonec souhlasily americké a britské výzvědné služby.

Atomová zařízení – údajně pro mírový výzkum – pomohly Izraeli vybudovat v šedesátých letech západní státy. V roce 1960 mohl být spuštěn v továrně Dimona uprostřed Negevské pouště reaktor z Francie využívající těžkou vodu z Velké Británie, dodávku uranu zprostředkovala jedna norská firma. Vojenský výzkum probíhal utajeně v podzemních halách hluboko pod místnostmi, kde se konal výzkum mírový.
V září 1979 zjistily americké družice, že nad Indickým oceánem poblíž pobřeží Jižní Afriky vybuchla atomová bomba – nejspíš to byla zkouška. Američtí zpravodajci dospěli k závěru, že zbraň vyrobili Izraelci a Jihoafričané jejich pokus technicky zajistili. Obě země toto tvrzení odmítly, nicméně důkazy zjištěné v amerických laboratořích hovořily naprosto přesvědčivě.
Koncem devadesátých let minulého století odhadovala americká CIA, že Izrael má k dispozici 75 – 130 atomových bomb. Dnešní údaj není znám.
Podle amerického časopisu Bulletin of Atomic Scientists z podzimu 2002 používají Izraelci jako nosiče atomových bomb letadla F-16 (dolet 1 600 km) a F-151 (dolet 4 450 km), dále rakety Jericho I (dolet 1 200 km) a Jericho II (dolet 1 800 km). Západní pozorovatelé se rovněž domnívají, že jaderné bomby jsou instalovány na balistických střelách ve třech ponorkách třídy Delfin, zakoupených v Německu.

Psáno pro iDnes 14.12.2006, najdete na stránce
http://technet.idnes.cz/prvni-fotografie-izraelskeho-atomoveho-strediska-fwe-/tec_technika.asp?c=A061214_162307_tec_technika_ptp

nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks