Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

27.09.2006 Vedle Carol Neil Armstrong omládl

Když v červenci 1969 vstupoval devětatřicetiletý Neil Armstrong jako první pozemšťan na Měsíc, oznámil to na Zemi památnou větou: „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“
Po návratu ležel Armstrongovi, stejně jako Buzzi Aldrinovi, který pobýval na Měsíci s ním, a Michaelu Collinsovi, který je zajišťoval z oběžné dráhy, celý svět u nohou. Jako zvláštní američtí vyslanci navštívili desítky zemí – stejně jako kdysi první kosmonaut světa Jurij Gagarin.

Vedle Carol Neil Armstrong omládl-1Armstronga však při tomto putování doprovázela jedna hollywoodská hvězdička. Zdálo se, že jeho manželství ztroskotá. Avšak on brzy procitl a vrátil se k rodinnému krbu. Na jaře 1970 se účastnil vyšetřování havárie Apolla 13. Věděl, že už se do vesmíru nikdy nepodívá, a proto s vděčností přijal nabídku stát se náměstkem ředitele kosmické agentury NASA. V této funkci sloužil ve Washingtonu od července 1970 do srpna 1971.
Potom hvězdnou kariéru, která ho čekala, opustil. Už dřív dostával nejrůznější nabídky jak od velkých soukromých firem, tak od obou hlavních politických stran. Jeho odmítnutí bylo neobvyklé, protože mnozí vysloužilí kosmonauti se stávali viceprezidenty – prakticky ozdobami – bohatých společností, John Glenn a Harrison Schmidt byli zase zvoleni senátory.
Armstronga tahle kariéra nelákala. Odstěhoval se do rodné Wapakonety v Ohiu, kde zakoupil velkou farmu, a začal vyučovat letecké inženýrství na univerzitě v nedalekém Cincinnati. Stal se z něj samotář, nechodil do společnosti a mezi přátele, měl tajné telefonní číslo a všem oslavám se vyhýbal.
V roce 1972 přijal pozvání do Skotska. Město Langholm bylo tradičním sídlem klanu Armstrongů, byť tam neměli nejlepší pověst. Starosta musel zrušit čtyři století starou vyhlášku, podle níž každý Armstrong, který se ve městě objeví, musí být pověšen.
Až v roce 1979 se vrhl do byznysu. Velkým firmám, jako Chrysleru, Thiocolu, United Airlines a podobně, posloužil svým jménem v inzerátech a účastí na slavnostních akcích.
V roce 1986 ho vytáhl do Washingtonu prezident Ronald Reagan, když ho jmenoval místopředsedou komise pro vyšetřování tragédie raketoplánu Challenger. V té době byl členem prezidentské Národní komise pro vesmír, která měla stanovit cíle americké kosmonautiky pro 21. století.
Zato v rodině mu to přestávalo klapat. Synové Erik (* 1957) a Mark (* 1963) se osamostatnili. Neil býval kvůli svému podnikání a dalším povinnostem často mimo domov a vedení farmy zůstávalo na manželce Jane. Když se Neil vrátil v roce 1989 z cesty, našel dům prázdný a lístek od ženy, že odchází. Po pěti letech rozluky se rozvedli.
Začátkem devadesátých let zemřeli krátce po sobě oba Neilovi rodiče. V únoru 1991 lyžoval s přáteli v Aspenu v Coloradu. Tam přestál menší infarkt.
Následující rok se seznámil na golfovém turnaji s Carol Held Knightovou, vdovu a podnikatelku ze Cincinnati. V červnu 1994 se vzali. A přátelé tvrdí, že Neil vlivem Carol omládl.
Zatímco Aldrin a Collins rychle vydali své životopisy, Armstrong k tomu neměl chuť. Teprve v roce 2001 – po ročním přemlouvání – se k tomu odhodlal. Napsal ji spolu profesorem moderní historie Jamesem R. Hansenem z Auburnské univerzity. Jejich kniha vyšla koncem loňského roku pod názvem First Man: The Life of Neil A. Armstrong (První člověk: Život Neila A. Armstronga).

Neil Alden Armstrong


* 15. srpna 1930 v městečku Wapakoneta v západním Ohiu
1947 studium letectví na Parduově univerzitě ve West Laffayete, stát Indiana
1949–1952 jako pilot stíhačky námořního letectva se účastnil války v Koreji
1955 dokončil studium na Univerzitě jižní Kalifornie a nastoupil jako zkušební pilot k organizaci NACA (Pozor! Tehdy se to opravdu jmenovalo NACA!!)
1962 zahájil kosmonautický výcvik v Houstonu
1966 pilotoval kosmickou loď Gemini 8, s níž musel pro závadu havarijně přistát
Červenec 1969 velel lodi Apollo 11 a jako první pozemšťan vstoupil na půdu Měsíce
1971 odešel od NASA

Vyšlo v časopisu Instinkt číslo 35/2006

nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks