Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

27.04.2006 Čínské kosmické plány

Čína zatím postavila dvanáct různých typů raket pro vojenské a civilní účely. Nyní vyvíjí nosič, který by měl dopravovat na nízkou dráhu náklad o 25 tunách a na geostacionární 15 tun. Podle Luo Ge, náměstka ředitele Čínského státního kosmického úřadu, na sympoziu v americkém Coloradu by měla tato raketa poprvé startovat okolo roku 2011.

První čínský kosmonaut se vypravil do vesmíru v říjnu 2003. Další dva loni na podzim. Se třetí expedicí Šen-čou 7 se počítá až příští rok v říjnu, po skončení pekingské olympiády. Přitom několikrát zdůraznil, že se Peking nebrání mezinárodní spolupráci.
Čína má rozsáhlý program výzkumu Měsíce. Příští rok chce k němu vyslat umělou družici. Okolo roku 2012 by tam vysadila dálkově řízené vozidla s přístroji. S automatickým odvozem vzorků počítá v roce 2017. A v budoucnosti, dodal Luo, „Čína rovněž počítá s tím, že by na Měsíc vyslala lidi“. Nicméně žádný přesnější termín – na rozdíl od dřívějších prohlášení – neřekl.
Američtí astronauti by se měli vrátit na Měsíc v letech 2018–2020. Před tím musí toto těleso prozkoumat série automatických sond, aby se mohlo vybrat nejvhodnější místo k přistání. Z toho si můžeme odvodit, že Peking nechce soupeřit s Washingtonem o pilotovanou lunární expedici, jak se před časem zdálo, kdy čínští představitelé halasně ohlašovali vysazení svých lidí v roce 1917 – o dvanáct měsíců před Američany.
Je zajímavé, jak opatrně začali Číňané najednou postupovat při vysílání lidí. Dřív měli jejich představitelé plány mnohem odvážnější, na pokraji rizika. Příkladem je odsun výpravy tří kosmonautů, původně plánované na letošek, na příští podzim. Podle nejnovější zprávy oficiální čínské tiskové agentury mají trénovat výstavbu kosmické stanice.
Čína už delší dobu usiluje i užší spolupráci s americkou NASA v oblasti pilotovaných letů. Peking nyní pozval jejího ředitele Michaela Griffina k návštěvě země včetně hlavního kosmodromu. O konkrétních bodech budoucí spolupráce se zatím nejednalo. V USA nad tím panují rozpaky – někteří politici a vojáci poukazují na využití prakticky všech nových poznatků i pro potřeby čínské armády. Nedávno jeden americký komentátor nazval tyto úvahy „Tanec mezi vejci“.

27.4.2006

nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks