Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

24.08.2015 Pluto jako srdeční záležitost

Po čtvrt století dřiny dosáhl Alan Stern velkého triumfu – sonda New Horizons prolétávala ve vzdálenosti 12 400 kilometrů od Pluta. Chtěl, aby tuhle radost s ním sdíleli jeho nejbližší, měla to být i odměna za ty dny a týdny, kdy doma v Boulderu chyběl. Pozval proto do řídicího střediska v Laboratoři aplikované fyziky Johns Hopkinsovy univerzity v městečku Laurel manželku Carol, tři děti, rodiče a další příbuzné.

06.08.2015 Shodil jsem atomovou bombu na Hirošimu

„Bože, co jsme to udělali!“ zapsal druhý pilot Robert Lewis do deníku, když zahlédl záři za svým letadlem. Přitom ještě za letu nad Tichým oceánem vyvracel velitel letounu Enola Gay Paul Tibbets svému střelci Robertu Caronovi, že by to byly „atomy, co bouchnou“.

06.08.2015 Atomové kalendárium

Hlavní světové události, práce na atomové bombě a snahy sovětské špionáže o ukradení informací o tom, jak se vývoj nové zbraně ve Spojených státech daří, se dají shrnout do stručného kalendária.

01.08.2015 Postačí sto milionů dolarů na vyhledání kosmických inteligencí?

Rádiové signály vyspělých kosmických sousedů hledají astronomové už 55 let. Tohle úsilí stálo desítky milionů dolarů či rublů. Zatím bez úspěchu. Avšak není to příliš krátká doba? Nikdo si neodváží odhadnout.

Dotace od ruského miliardáře


Teď se našel mecenáš, který chce na toto úsilí věnovat sto milionů dolarů během deseti let (asi 2,5 miliardy korun). Na půdě starobylé Britské královské společnosti v Londýně to 20. července 2015 ohlásil třiapadesátiletý ruský miliardář Jurij Milner.

26.07.2015 Stauffenberg – poslední atentátník

Plukovník Claus Schenk von Stauffenberg přiletěl do vůdcova hlavního stanu ve východopruském Rastenburgu, známého jako Vlčí doupě, dopoledne 20. července 1944. Jako náčelník štábu velitele záložních vojsk se účastní porady u Adolfa Hitlera. Bude referovat o vytvoření nových divizí ze záložní armády, které by měly zastavit průlom Rudé armády do Polska a Východního Pruska.

25.07.2015 Nepovinná četba: STALIN – KREV A SLÁVA

Ruský historik Svjatoslav Rybas napsal po biografii Andreje Gromyka rovněž životopis Josefa Stalina. Autor se dívá na svět očima protagonistů ruského imperialismu, ať ho provozovali carové, bolševici anebo dnes Vladimír Putin.

15.07.2015 Napůl tajná cesta do Moskvy

Program Sojuz-Apollo nebo také Apollo-Sojuz Test Project byl první společný let Spojených států amerických a Sovětského svazu. Začal startem obou lodí na oběžnou dráhu 15. července 1975. Program vycházel z dohody mezi tehdejším prezidentem USA Richardem Nixonem a předsedou Rady ministrů SSSR Alexejem Kosyginem podepsané v Moskvě 24. května 1972. Společný let ukončil éru vesmírného závodu o dobytí Měsíce. Byl příslibem budoucí mezinárodní spolupráce v kosmických programech obou kosmických velmocí.

11.07.2015 V úterý 12 500 km okolo Pluta

Po víc než devítileté pouti krutým vesmírem dosáhne v úterý po půlnoci americká sonda New Horizons svého hlavního cíle: ve vzdálenosti 12 500 kilometrů prolétne okolo trpasličí planety Pluto. Kosmická agentura NASA tím završí svůj nejambicióznější projekt – výzkum nejvzdálenějšího nebeského tělesa na okraji sluneční soustavy.

30.06.2015 Nepovinná četba: AGENT STORM

Mám zkušenost, že všichni vysloužilí špioni ve svých memoárech lžou a přikrašlují svůj význam. Když jsem četl příběh Mortena Storma, občas jsem se nad tím zamýšlel.

22.06.2015 Moskva: Jak přistál Armstrong na Měsíci?

Nejen na internetu, ale i na západních knižních pultech nacházíme články a knihy zpochybňující přistání amerických astronautů na Měsíci v letech 1969–1972. Záběry s prvními lidmi na Měsíci prý nechala NASA natočit v nevadské poušti.

nahoru | celkem: 573 | stránek: 58 | «<678910>»

ed2006-2012 © kuks