Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

11.07.2015 V úterý 12 500 km okolo Pluta

Po víc než devítileté pouti krutým vesmírem dosáhne v úterý po půlnoci americká sonda New Horizons svého hlavního cíle: ve vzdálenosti 12 500 kilometrů prolétne okolo trpasličí planety Pluto. Kosmická agentura NASA tím završí svůj nejambicióznější projekt – výzkum nejvzdálenějšího nebeského tělesa na okraji sluneční soustavy.

30.06.2015 Nepovinná četba: AGENT STORM

Mám zkušenost, že všichni vysloužilí špioni ve svých memoárech lžou a přikrašlují svůj význam. Když jsem četl příběh Mortena Storma, občas jsem se nad tím zamýšlel.

22.06.2015 Moskva: Jak přistál Armstrong na Měsíci?

Nejen na internetu, ale i na západních knižních pultech nacházíme články a knihy zpochybňující přistání amerických astronautů na Měsíci v letech 1969–1972. Záběry s prvními lidmi na Měsíci prý nechala NASA natočit v nevadské poušti.

17.06.2015 Nepovinná četba: DIPLOMAT VÁLKY PO VÁLCE

Právě jsem dočetl biografii Andreje Gromyka, dlouholetého sovětského ministra zahraničí a člena vládnoucího komunistického politbyra, kterou napsal historik Svjatoslav Rybas. Autor přiznává, že je vnukem bělogvardějského dobrovolníka a synem sovětského inženýra, laureáta Stalinovy ceny. Tento rozporuplný původ ho přivedl k myšlení odpovídající sovětskému dogmatikovi. Tenhle tón knihy jsem musel překousnout, ale stál za to.

13.06.2015 Lidé na Mars roku 2033?

Když před necelým půlstoletím přistáli první lidé na Měsíci, všichni považovali za logické, že dalším cílem bude Mars. Avšak v obavě z velké finanční náročnosti a technických potíží se termíny první meziplanetární výpravy stále oddalují. Prezident George Bush ml. počítal s tím, že nejdřív se lidé vrátí v rámci projektu Constellation na Měsíc, a to v roce 2019 – u příležitosti padesátého výročí lunárního Apolla 11. Až potom měl následovat Mars, který je přitažlivý proto, že tam v minulosti mohl kvést život, jak naznačuje řada nepřímých důkazů.

06.06.2015 Ve službách CIA

V pátek večer začala TV Prima Love vysílat seriál Ve službách CIA (americký originál State of Affairs). Těšil jsem se, že bude stejně věrohodný jako seriál Ve jménu vlasti. Bohužel jsem se trochu zklamal.

20.05.2015 Tajemný miniraketoplán X-37B opět na startu

Raketoplán X-37B, který provozuje americké vojenské letectvo, se má dnes počtvrté vypravit do vesmíru v automatické verzi. Velké mnohonásobně použitelné stroje, které sloužily civilní agentuře NASA, vždy létaly s posádkou. Obdobný sovětský stroj Buran odstartoval pouze jednou řízený automaty.

20.05.2015 Nepovinná četba: Sedm let v gulagu

Četl jsem různé vzpomínky na koncentráky – německé, československé komunistické i na sovětský gulag. Vždycky mě šokovaly. Stejné pocity jsem měl při čtení memoárů Františka Poláka SEDM LET V GULAGU – Vzpomínky pražského advokáta na sovětské pracovní tábory.

09.05.2015 Rakety padají a padat budou

Nákladní loď Progress M-27M zanikla v pátek ve 4.04 hodiny středoevropského času nad Tichým oceánem – oznámila Ruská kosmická agentura. Vzhledem k tomu, že se neřízeně potácela kosmickým prostorem, nemohli odborníci dlouho zjistit, kdy a kde shoří. Původně to mělo být nad Atlantikem. Teprve ve čtvrtek se podařilo předpovědět, že by to mělo být nad Pacifikem, ale někteří ruští specialisté pořád nevylučovali ani rozpad nad Sibiří.

01.05.2015 Ve jménu vlasti

Včera 30. dubna skončil na ČT 2 poslední díl amerického televizního seriálu Ve jménu vlasti (v originále Homeland) – 48 dílů po 55 minutách. Zatímco třeba příběhy Jamese Bonda, britského agenta 007 s povolením zabíjet, jsou pohádkou pro dospělé, tento seriál přesně vystihuje situaci.

nahoru | celkem: 566 | stránek: 57 | «<678910>»

ed2006-2012 © kuks