Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

26.07.2015 Stauffenberg – poslední atentátník

Plukovník Claus Schenk von Stauffenberg přiletěl do vůdcova hlavního stanu ve východopruském Rastenburgu, známého jako Vlčí doupě, dopoledne 20. července 1944. Jako náčelník štábu velitele záložních vojsk se účastní porady u Adolfa Hitlera. Bude referovat o vytvoření nových divizí ze záložní armády, které by měly zastavit průlom Rudé armády do Polska a Východního Pruska.

25.07.2015 Nepovinná četba: STALIN – KREV A SLÁVA

Ruský historik Svjatoslav Rybas napsal po biografii Andreje Gromyka rovněž životopis Josefa Stalina. Autor se dívá na svět očima protagonistů ruského imperialismu, ať ho provozovali carové, bolševici anebo dnes Vladimír Putin.

15.07.2015 Napůl tajná cesta do Moskvy

Program Sojuz-Apollo nebo také Apollo-Sojuz Test Project byl první společný let Spojených států amerických a Sovětského svazu. Začal startem obou lodí na oběžnou dráhu 15. července 1975. Program vycházel z dohody mezi tehdejším prezidentem USA Richardem Nixonem a předsedou Rady ministrů SSSR Alexejem Kosyginem podepsané v Moskvě 24. května 1972. Společný let ukončil éru vesmírného závodu o dobytí Měsíce. Byl příslibem budoucí mezinárodní spolupráce v kosmických programech obou kosmických velmocí.

11.07.2015 V úterý 12 500 km okolo Pluta

Po víc než devítileté pouti krutým vesmírem dosáhne v úterý po půlnoci americká sonda New Horizons svého hlavního cíle: ve vzdálenosti 12 500 kilometrů prolétne okolo trpasličí planety Pluto. Kosmická agentura NASA tím završí svůj nejambicióznější projekt – výzkum nejvzdálenějšího nebeského tělesa na okraji sluneční soustavy.

30.06.2015 Nepovinná četba: AGENT STORM

Mám zkušenost, že všichni vysloužilí špioni ve svých memoárech lžou a přikrašlují svůj význam. Když jsem četl příběh Mortena Storma, občas jsem se nad tím zamýšlel.

22.06.2015 Moskva: Jak přistál Armstrong na Měsíci?

Nejen na internetu, ale i na západních knižních pultech nacházíme články a knihy zpochybňující přistání amerických astronautů na Měsíci v letech 1969–1972. Záběry s prvními lidmi na Měsíci prý nechala NASA natočit v nevadské poušti.

17.06.2015 Nepovinná četba: DIPLOMAT VÁLKY PO VÁLCE

Právě jsem dočetl biografii Andreje Gromyka, dlouholetého sovětského ministra zahraničí a člena vládnoucího komunistického politbyra, kterou napsal historik Svjatoslav Rybas. Autor přiznává, že je vnukem bělogvardějského dobrovolníka a synem sovětského inženýra, laureáta Stalinovy ceny. Tento rozporuplný původ ho přivedl k myšlení odpovídající sovětskému dogmatikovi. Tenhle tón knihy jsem musel překousnout, ale stál za to.

13.06.2015 Lidé na Mars roku 2033?

Když před necelým půlstoletím přistáli první lidé na Měsíci, všichni považovali za logické, že dalším cílem bude Mars. Avšak v obavě z velké finanční náročnosti a technických potíží se termíny první meziplanetární výpravy stále oddalují. Prezident George Bush ml. počítal s tím, že nejdřív se lidé vrátí v rámci projektu Constellation na Měsíc, a to v roce 2019 – u příležitosti padesátého výročí lunárního Apolla 11. Až potom měl následovat Mars, který je přitažlivý proto, že tam v minulosti mohl kvést život, jak naznačuje řada nepřímých důkazů.

06.06.2015 Ve službách CIA

V pátek večer začala TV Prima Love vysílat seriál Ve službách CIA (americký originál State of Affairs). Těšil jsem se, že bude stejně věrohodný jako seriál Ve jménu vlasti. Bohužel jsem se trochu zklamal.

20.05.2015 Tajemný miniraketoplán X-37B opět na startu

Raketoplán X-37B, který provozuje americké vojenské letectvo, se má dnes počtvrté vypravit do vesmíru v automatické verzi. Velké mnohonásobně použitelné stroje, které sloužily civilní agentuře NASA, vždy létaly s posádkou. Obdobný sovětský stroj Buran odstartoval pouze jednou řízený automaty.

nahoru | celkem: 559 | stránek: 56 | «<56789>»

ed2006-2012 © kuks