Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

09.05.2015 Rakety padají a padat budou

Nákladní loď Progress M-27M zanikla v pátek ve 4.04 hodiny středoevropského času nad Tichým oceánem – oznámila Ruská kosmická agentura. Vzhledem k tomu, že se neřízeně potácela kosmickým prostorem, nemohli odborníci dlouho zjistit, kdy a kde shoří. Původně to mělo být nad Atlantikem. Teprve ve čtvrtek se podařilo předpovědět, že by to mělo být nad Pacifikem, ale někteří ruští specialisté pořád nevylučovali ani rozpad nad Sibiří.

01.05.2015 Ve jménu vlasti

Včera 30. dubna skončil na ČT 2 poslední díl amerického televizního seriálu Ve jménu vlasti (v originále Homeland) – 48 dílů po 55 minutách. Zatímco třeba příběhy Jamese Bonda, britského agenta 007 s povolením zabíjet, jsou pohádkou pro dospělé, tento seriál přesně vystihuje situaci.

25.04.2015 Akce StB Polom

Když skautský oddíl z Janovic nad Úhlavou tábořil v létě 1948 poblíž Železné Rudy, doslechli jsme se, že někteří starší skauti odjinud převádějí lidi přes hranice do západního Německa. Po únorovém puči zahájili komunisté hon na své politické protivníky – a mnozí z nich viděli spásu za hranicemi.

19.04.2015 Před sedmdesáti lety zemřel jeden z „Velké trojky“ - FDR

Rudá armáda se blížila k Berlínu, západní spojenci postupovali k Labi, když 13. dubna 1945 telefonoval ministr propagandy Josef Goebbels plný radosti Hitlerovi do jeho podzemního bunkru uprostřed Berlína: „Můj vůdče! Blahopřeji vám! Roosevelt je mrtev! Včera zemřel. Bůh nás neopustil. Ve hvězdách je napsáno, že pro vás bude znamenat druhá polovina dubna rozhodující obrat.“

18.04.2015 Potíže stavu beztíže

Za víc než půl století pilotovaných letů se do vesmíru podívalo 538 mužů a žen. Přesto zůstává většina vlivů stavu beztíže, radiace, izolace a dalších podmínek na člověka víceméně neprozkoumaná. To je velký malér, protože výprava na Mars potrvá přibližně devět měsíců a návrat stejnou dobu. Vydrží člověk takovou zátěž?

11.04.2015 Život na kosmické stanici

Scott Kelly a Michail Kornijenko se usadili na Mezinárodní kosmické stanici ISS, kde mají strávit rok. Dovedete si představit život v malé plechové krabici, kde neustále něco šumí a hlučí, někdo vám diktuje pracovní program, máte odměřené příděly jídla, denně musíte nejméně dvě hodiny sportovat, chybí vám jakékoli soukromí a přitom se neustále vznášíte?

04.04.2015 Zisk z neočekávané akce

Říká se, že zlé bývá i k něčemu dobré. Samozřejmě ne vždycky. V případě dvou unesených českých děvčat v Pákistánu neznámými ozbrojenci to ovšem platí.
V islámském světě má naše republika jenom pranepatrné politické a obchodní zájmy. Proto tam české výzvědné služby prakticky neoperují. Před dvěma roky se však důvod znenadání objevil: únos dvou dívek.

04.04.2015 Rusové mají Stalina stále raději

Když v březnu 1953 zemřel diktátor Josef Stalin, smutnili za něj miliony sovětských občanů, někdy dokonce i lidé, kteří byli jeho oběťmi. Během jeho pohřbu byly v Moskvě ušlapány desítky lidí, myslím, že je nikdo nespočítal. Po třech letech vystoupil jeho následovník Nikita Chruščov na XX, sjezdu komunistické strany se strašlivou obžalobou: Stalin zavinil smrt milionů lidí. Nicméně mnozí Rusové, Gruzínci a další, pro něž byl Stalin symbolem boje proti Hitlerovi, ho pořád považovali za boha. S odstupem let tohle zbožňování ustupovalo, zůstávali u něj jenom příslušníci starší generace, zatímco mladším to bylo jedno.

02.04.2015 Utajování v sovětské kosmonautice

Před padesáti lety, 2. dubna 1965, vzniklo v Sovětském svazu ministerstvo všeobecného strojírenství – oznámila na svých webových stránkách Federální kosmická agentura Ruska (Roskosmos). Toto ministerstvo bylo krycím názvem pro ústřední úřad řídicí vývoj nejen raketové techniky a kosmonautiky, ale rovněž jaderné zbrojení. Do té doby se tím zabývala vládní Vojensko-průmyslová komise a ministerstvo obrany, ale nejvýš neformálně, nicméně s právem veta stálo oddělení kosmonautiky v sekretariátu ústředního výboru komunistické strany.

31.03.2015 Přijeli k nám američtí vojáci

Když jsme od neděle 29. do úterka 31. března sledovali průjezdy několika kolon amerických vojáků naším územím a lidé je spontánně vítali, musel jsem vzpomínat na květen 1945, kdy do mých rodných Janovic nad Úhlavou přijeli američtí vojáci osvoboditelé. A jedna drobnost připomněla i dnešní bolševiky.
Zalistoval jsem ve svých memoárech ŽIVOT NOVINÁŘE, abych si to připomněl.

nahoru | celkem: 548 | stránek: 55 | «<56789>»

ed2006-2012 © kuks