Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

07.11.2016 Nepovinná četba: Čeká nás pohroma?

Včera večer jsem dočetl memoáry generála Andora Šándora, které s ním připravil Zdeněk Čech. Mají vyzývavý název ČEKÁ NÁS POHROMA? S faktografickým podtitulem ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH GENERÁLA TAJNÉ SLUŽBY.

29.10.2016 Na Měsíc! Na Mars!

V roce padesátého výročí přistání prvních lidí na Měsíci se tam měli Američané vrátit. V červnu 2019 se plánoval přílet kosmické lodi Orion 12 na oběžnou dráhu okolo Měsíce a v prosinci vysazení posádky Orionu 13 na jeho povrchu.

22.10.2016 S obtížemi, které jsou obvyklé, na Mars?

Družice ExoMars obíhá kolem planety Mars, zatímco výsadkový modul Schiaparelli zřejmě ztroskotal. Kosmický výzkum se od začátku potýká s mnoha nezdary, to je u tak složitých strojů obvyklé. Odborníci z Evropské kosmické agentury ESA jsou však šťastni, že družice vysílá první informace.
Před nedávnem se nechal slyšet americký prezident Barack Obama, že astronauti by se měli vylodit na Marsu ve dvacátých letech našeho století – tedy zakrátko. Čtvrt roku před odchodem z Bílého domu se snažil Obama zachránit svou prestiž ve vědecké komunitě – do té doby výzkum vesmíru spíš brzdil.

06.10.2016 S miliardářem za deset let na Mars?

Rozlet americké kosmonautiky zarazil prezident Barack Obama. Čekalo se, jestli ji k novým výbojům vzkřísí jeho nástupce. V poslední době se situace obrací – do vesmíru burcují miliardáři.

17.09.2016 Kdo porazil Němce ve Velké válce? "Generál Tank"

Nejdřív slyšeli němečtí vojáci zakopaní v zákopech u francouzské vesničky Flers za kopečkem strašný řev motorů. Potom se najednou vynořila velká plechová krabice na housenkových pásech, která po nich střílela. Postupně se objevovaly další a další obrněné krabice. Nakonec vylezlo těchto „opancéřovaných samochodných vozů“, jak jim jejich konstruktéři říkali, osmnáct.

13.09.2016 Hvězdolet v 21. století: Fantazie? Realita?

Lety ke hvězdám jsou odvěkým snem nejen básníků, ale i mnoha vědců. Když přišla koncem srpna zpráva, že astronomové objevili okolo hvězdy, která je nejbližší Slunci, planetu velkou jako Země možná se životem, podle některých nadšenců by to mohla být výzva k první mezihvězdné expedici. Zvláště když v dubnu ohlásila skupina nadšenců projekt Breakthrough Starshop (Průlomový výstřel ke hvězdám) s vypuštěním celé flotily nanosond.

08.09.2016 Najdeme inteligentní mimozemšťany

Zachytili jsme podivný rádiový signál od souhvězdí Herkula – oznámili koncem srpna ruští astronomové. Patrně ho vysílá hvězda HD 164595. Loni 15. května v 18.01 hodin místního času zaregistroval radioteleskop Ratan 600 na Kavkaze jakési pípnutí, které neodpovídalo žádnému známému zdroji.

03.09.2016 Předskokani kosmonautů: psi a opice

Jak se bude dařit člověku ve stavu beztíže? Nezblázní se tam? Nevyměkne mu mozek? Dokáže myslet, jíst, pít a pracovat?
Tyhle otázky trápily sovětské a americké lékaře v padesátých letech 20. století. Před tím, než pošlou prvního člověka do vesmíru, musí tohle prostředí vyzkoušet na zvířatech. Američané zvolili makaky, což jsou opice vysoké 50–60 centimetrů, Sověti měli dobré zkušenosti se psy.

24.08.2016 Nepovinná četba: JAK SE CHYTÁ RUSKÝ ŠPION

Američan Naveed Jamali se svěřil novináři Ellisu Henicanovi se svými hrátkami s ruským diplomatem, ve skutečnosti vyzvědačem. Proto podtitul zní Pravdivý příběh civilisty, z něhož se stal dvojitý agent.

13.05.2016 Poctiví obchodníci v drogerii Teta

Ve čtvrtek jsem kupoval v obchodě Teta číslo 357 v Praze-Stodůlkách dva kusy holicího gelu. Teprve doma jsem se pořádně podíval na účtenku a žasl jsem – pokladní mi naúčtovala tři kusy.

nahoru | celkem: 595 | stránek: 60 | «<56789>»

ed2006-2012 © kuks