Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

09.04.2016 Oblast 51 pohádkou?

Uchazečka o křeslo v Bílém domě Hillary Clintonová slíbila odtajnit všechna fakta o oblasti 51. Chce tím získat na svou stranu mladé voliče. Podle ufologů totiž tahle základna Pentagonu skrývá havarované hvězdolety, těla mrtvých mimozemšťanů a další důkazy svědčící o cizích návštěvách na Zemi.

08.04.2016 Osmdesátka přichází jenom jednou

„Vítám tě v klubu osmdesátníků!“ tiskl mně ruku historik a bývalý ministr zahraničí Jaroslav Šedivý ve čtvrtek 7. dubna podvečer. Tohoto věku jsem se dožil už 29. března, nicméně ten čtvrtek uspořádalo kvůli tomu nakladatelství Albatrosmédia oslavu. Byl jsem jeho pracovníkům, zvláště programovému řediteli Ondřeji Müllerovi, za to vděčný.

06.03.2016 Proces s utajenými důkazy

Před pětašedesáti lety, 6. března 1951, začal ve Spojených státech proces s manželi Juliem a Ethel Rosenbergovými a jejich společníky. Byli obžalováni ze zločinu velezrady – předali sovětským vyzvědačům podrobnosti o vývoji atomových bomb. Manželé Rosenbergovi byli odsouzeni k trestu smrti na elektrickém křesle, jejich společníci k dlouholetým trestům vězení. Všichni se odvolávali, vyšší soudy však původní verdikt potvrzovaly.

04.03.2016 Zpátky do „železného objetí Země“

Když se vrátil v roce 1995 Valerij Poljakov z nepřetržitého pobytu ve vesmíru, který trval takřka 438 dnů, k překvapení záchranného týmu ušel dvacet kroků bez pomoci. V úterý, jak jsme viděli v televizních záběrech, vynesli záchranáři Michaila Kornijenka a Scotta Kellyho z jejich kosmické kabiny na rukou – a to byli ve stavu beztíže 340 dnů. Nad tímto pozoruhodným rozdílem teď budou bádat ruští a američtí specialisté.

20.02.2016 Einsteinovy vlny

Objev, který změní 21. století, ale zatím nevíme, jakým způsobem


Ve čtvrtek 11. února vystoupil na tiskové konferenci ve Washingtonu David Reitze, šéf detektoru LIGO: „Dámy a pánové, zachytili jsme gravitační vlny. Dokázali jsme to!“
Byla to stejně převratná slova, jako když Neil Armstrong v červenci 1969 vstoupil na Měsíc: „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

19.02.2016 Nepovinná četba: Putinovi agenti

Po Ševelově knize Český krtek v CIA máme další zajímavou četbu ze špionážního prostředí: Kundrovu Putinovi agenti. Zatímco Vladimír Ševela rozkryl činnost Karla Köchera v USA a zčásti ukázal na zákulisí československé komunistické rozvědky a KGB, Ondřej Kundra dal své práci jasný podtitulek Jak ruští špioni kradou naše tajemství.

21.01.2016 Krize dolehla i na ruskou kosmonautiku

Zatímco v Sovětském svazu byla kosmonautika prestižním propagandistickým nástrojem, v Rusku skomírá. Pravda, po tom, co Američané poslali své raketoplány do penze, obsluhují Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) ruské osobní a nákladní lodě. Zajišťují její provoz spolehlivě, nicméně stroji, které měly premiéru před půl stoletím. O stavbě nových kosmických plavidel se v Moskvě dvě desetiletí jenom mluví. Před dvěma roky se ruská vláda rozhodla, že ji bude do roku 2025 každoročně dotovat dvěma biliony rublů (620 miliard korun).

31.12.2015 Špičky letošní kosmické scény: Průlet okolo Pluta a řízený návrat Falconu 9

Letos bylo na drahách okolo Země i na drahách meziplanetárních rušněji než v letech minulých. Američtí kosmičtí specialisté tím opět připomněli, že jsou světovou špičkou, jejich ruští a čínští kolegové na ně zatím nemají. Důvody? Jsou dva. Předně tvůrčí duch na univerzitách a ve výzkumných ústavech, příliv čerstvých mozků z celého světa. A rozsáhlé zázemí výzkumu a průmyslu, které dodávají techniku nejvyšší kvality. Třebaže i tamní odborníci si stěžují na byrokracii a omezené finanční rozpočty, zvláště za Obamova prezidentování.

12.12.2015 Televize: V síti CIA

Druhý program České televize uváděl vždy v sobotu večer třídílný seriál V síti CIA – o bojích tajných služeb za studené války.
První díl, který spočíval v hledání sovětského krtka v britské výzvědné službě MI 6, v zásadě odpovídal skutečnosti. Tímto zrádcem byl Kim Philby, který se vypracoval ve vysokého důstojníka.
Ovšem všechno probíhalo jinak, než uváděl film. Jeho odhalení nepocházelo z Berlína, nýbrž z Washingtonu a Londýna. Philby sloužil jako styčný důstojník britských služeb v USA, kamarádil se s Jamesem Angletonem, šéfem kontrašpionáže CIA. Po válce působil jako styčný důstojník britských služeb ve Washingtonu.

12.12.2015 Nejvýznamnější sovětský špion v Izraeli zemřel

V Paříži zemřel 30. listopadu Marcus Klingberg označovaný za nejvýznamnějšího sovětského špiona v Izraeli. Nekrology k němu otiskly všechny významné západní listy včetně New York Times a Jerusalem Post. A jako u všech vyzvědačů zůstává mnoho částí jeho životopisu nejasných.

nahoru | celkem: 578 | stránek: 58 | «<56789>»

ed2006-2012 © kuks