Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

17.06.2015 Nepovinná četba: DIPLOMAT VÁLKY PO VÁLCE

Právě jsem dočetl biografii Andreje Gromyka, dlouholetého sovětského ministra zahraničí a člena vládnoucího komunistického politbyra, kterou napsal historik Svjatoslav Rybas. Autor přiznává, že je vnukem bělogvardějského dobrovolníka a synem sovětského inženýra, laureáta Stalinovy ceny. Tento rozporuplný původ ho přivedl k myšlení odpovídající sovětskému dogmatikovi. Tenhle tón knihy jsem musel překousnout, ale stál za to.

13.06.2015 Lidé na Mars roku 2033?

Když před necelým půlstoletím přistáli první lidé na Měsíci, všichni považovali za logické, že dalším cílem bude Mars. Avšak v obavě z velké finanční náročnosti a technických potíží se termíny první meziplanetární výpravy stále oddalují. Prezident George Bush ml. počítal s tím, že nejdřív se lidé vrátí v rámci projektu Constellation na Měsíc, a to v roce 2019 – u příležitosti padesátého výročí lunárního Apolla 11. Až potom měl následovat Mars, který je přitažlivý proto, že tam v minulosti mohl kvést život, jak naznačuje řada nepřímých důkazů.

06.06.2015 Ve službách CIA

V pátek večer začala TV Prima Love vysílat seriál Ve službách CIA (americký originál State of Affairs). Těšil jsem se, že bude stejně věrohodný jako seriál Ve jménu vlasti. Bohužel jsem se trochu zklamal.

20.05.2015 Tajemný miniraketoplán X-37B opět na startu

Raketoplán X-37B, který provozuje americké vojenské letectvo, se má dnes počtvrté vypravit do vesmíru v automatické verzi. Velké mnohonásobně použitelné stroje, které sloužily civilní agentuře NASA, vždy létaly s posádkou. Obdobný sovětský stroj Buran odstartoval pouze jednou řízený automaty.

20.05.2015 Nepovinná četba: Sedm let v gulagu

Četl jsem různé vzpomínky na koncentráky – německé, československé komunistické i na sovětský gulag. Vždycky mě šokovaly. Stejné pocity jsem měl při čtení memoárů Františka Poláka SEDM LET V GULAGU – Vzpomínky pražského advokáta na sovětské pracovní tábory.

09.05.2015 Rakety padají a padat budou

Nákladní loď Progress M-27M zanikla v pátek ve 4.04 hodiny středoevropského času nad Tichým oceánem – oznámila Ruská kosmická agentura. Vzhledem k tomu, že se neřízeně potácela kosmickým prostorem, nemohli odborníci dlouho zjistit, kdy a kde shoří. Původně to mělo být nad Atlantikem. Teprve ve čtvrtek se podařilo předpovědět, že by to mělo být nad Pacifikem, ale někteří ruští specialisté pořád nevylučovali ani rozpad nad Sibiří.

01.05.2015 Ve jménu vlasti

Včera 30. dubna skončil na ČT 2 poslední díl amerického televizního seriálu Ve jménu vlasti (v originále Homeland) – 48 dílů po 55 minutách. Zatímco třeba příběhy Jamese Bonda, britského agenta 007 s povolením zabíjet, jsou pohádkou pro dospělé, tento seriál přesně vystihuje situaci.

25.04.2015 Akce StB Polom

Když skautský oddíl z Janovic nad Úhlavou tábořil v létě 1948 poblíž Železné Rudy, doslechli jsme se, že někteří starší skauti odjinud převádějí lidi přes hranice do západního Německa. Po únorovém puči zahájili komunisté hon na své politické protivníky – a mnozí z nich viděli spásu za hranicemi.

19.04.2015 Před sedmdesáti lety zemřel jeden z „Velké trojky“ - FDR

Rudá armáda se blížila k Berlínu, západní spojenci postupovali k Labi, když 13. dubna 1945 telefonoval ministr propagandy Josef Goebbels plný radosti Hitlerovi do jeho podzemního bunkru uprostřed Berlína: „Můj vůdče! Blahopřeji vám! Roosevelt je mrtev! Včera zemřel. Bůh nás neopustil. Ve hvězdách je napsáno, že pro vás bude znamenat druhá polovina dubna rozhodující obrat.“

18.04.2015 Potíže stavu beztíže

Za víc než půl století pilotovaných letů se do vesmíru podívalo 538 mužů a žen. Přesto zůstává většina vlivů stavu beztíže, radiace, izolace a dalších podmínek na člověka víceméně neprozkoumaná. To je velký malér, protože výprava na Mars potrvá přibližně devět měsíců a návrat stejnou dobu. Vydrží člověk takovou zátěž?

nahoru | celkem: 553 | stránek: 56 | «<56789>»

ed2006-2012 © kuks