Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

03.09.2016 Předskokani kosmonautů: psi a opice

Jak se bude dařit člověku ve stavu beztíže? Nezblázní se tam? Nevyměkne mu mozek? Dokáže myslet, jíst, pít a pracovat?
Tyhle otázky trápily sovětské a americké lékaře v padesátých letech 20. století. Před tím, než pošlou prvního člověka do vesmíru, musí tohle prostředí vyzkoušet na zvířatech. Američané zvolili makaky, což jsou opice vysoké 50–60 centimetrů, Sověti měli dobré zkušenosti se psy.

24.08.2016 Nepovinná četba: JAK SE CHYTÁ RUSKÝ ŠPION

Američan Naveed Jamali se svěřil novináři Ellisu Henicanovi se svými hrátkami s ruským diplomatem, ve skutečnosti vyzvědačem. Proto podtitul zní Pravdivý příběh civilisty, z něhož se stal dvojitý agent.

13.05.2016 Poctiví obchodníci v drogerii Teta

Ve čtvrtek jsem kupoval v obchodě Teta číslo 357 v Praze-Stodůlkách dva kusy holicího gelu. Teprve doma jsem se pořádně podíval na účtenku a žasl jsem – pokladní mi naúčtovala tři kusy.

12.05.2016 Nepovinná četba: OHROŽENÁ EVROPA

Mám rád předpovědi George Friedmana, zakladatele think-tanku Stratfor (Strategické předpovědi) a nejnověji Geopolitical Future. I když asi ani jejich autor si nemyslí, že by se doslova uskutečnily, musí k zamyšlení. Nedávno pobýval na skok v Praze a dal několik interview, ve kterých varoval, že Evropa vedená neuměteli v Bruselu a v dalších zemích se řítí do propasti.

27.04.2016 Nepovinná četba: ZA HUMNY JE VÁLKA

V poslední době se kupuju týdeník Reflex kvůli Jefimu Fištejnovi. Považuji ho za nejlepšího zahraničně politického komentátora u nás – nejen nabitého informacemi, ale i nadhledem.

27.04.2016 Rusko otevírá nový kosmodrom Vostočnyj

Jestliže všechno půjde dobře, ve středu 27. dubna zahájí Rusové provoz na novém kosmodromu Vostočnyj (Východní). Má ho otevřít start rakety Sojuz 2-1a, která dopraví do vesmíru tři družice. Nosič pochází z rodiny sojuzů a má vynášet na nízkou dráhu náklad až 7,8 tun, původní Sojuz měl kapacitu 6,5 tuny.

21.04.2016 Nepovinná četba: MOZEK NAD MOZEK

Právě jsem dočetl memoáry Vladimíra Beneše nejstaršího, zakladatele neurochirurgického rodu. Včera je pan profesor křtil za účasti několika desítek kolegů a známých.

16.04.2016 Za dvacet let u hvězdy Alfa Centauri? Realita? Fantazie?

Měsíc. Planety. Hvězdy. To všechno jsou sny básníků, které však postupně přebírají do svých kompetencí vědci. Na Měsíci už lidé před necelým půlstoletím pobývali. K planetám, nejdřív k Marsu, se vypraví první expedice možná za dvě desetiletí. A kdy zamíří astronauti ke hvězdám? Nevíme. Možná za padesát let, možná později. Nicméně jako při všech kolumbovských výpravách i v tomto případě před sebou nejdřív pošlou chytré automaty.

10.04.2016 Jura Grygar slavil osmdesátku

Našemu nejznámějšímu astronomovi Jiřímu Grygarovi bylo 17. března osmdesát. Když jsem se ho dřív několikrát ptal, jestli to bude slavit, odmítal. Nakonec mu polotajnou slávu připravila Astronomická společnost spolu s dalšími příznivci na neděli 10. dubna. Jurovi však neřekli, že půjde o oslavu, mělo se jednat o představení Divadla Járy Cimrmana České nebe. Avšak několik dnů předem mu to prozradil jeden herec.

09.04.2016 Máme potíže na oběžné dráze, ale zvládli jsme je!

Před pětapadesáti lety, 12. dubna 1961, vstoupil první člověk – Rus Jurij Gagarin – do vesmíru. Od začátku odborníci věděli, že každá výprava do kosmu je ohromným rizikem, které hraničí se smrtí. Nejeden kosmonaut zažil horké chvilky, nejeden také zahynul.

nahoru | celkem: 578 | stránek: 58 | «<45678>»

ed2006-2012 © kuks