Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

18.05.2017 „Plánovité omlazování“ ruských kosmonautů

Ve Hvězdném Městečku u Moskvy, kde se trénují muži a ženy ke kosmickým letům, vypukla menší vzpoura. Zahájil ji kosmonaut plukovník Gennadij Padalka, rekordman s 878 dny na oběžné dráze. V deníku Moskovskij komsomolec obvinil náčelníka Gagarinova střediska pro výcvik kosmonautů Jurije Lončakova ze lži.

10.05.2017 Nynější závod o Měsíc Rusové nestíhají

Vydal jste značně přepracovanou a doplněnou verzi své dřívější knihy Tajný závod o Měsíc. Tím titulkem jste chtěl říct, že tento vesmírný boj nebyl nikdy oficiálně vyhlášen ani přiznán, nebo že se o tomto závodě dozvídáme řadu dlouho utajovaných skutečností?


Obojí. Sověti nikdy nepřiznali, že závodí s Američany o vylodění prvního člověka na Měsíci. To teprve začalo probleskovat v roce 1989. Hovořil jsem o tom v září 89 s náměstkem hlavního konstruktéra raket Borisem Čertokem. Když jsem se před tím účastnil večírků se sovětskými kosmonauty, tak jsem tam různé poloopilecké narážky slyšel, ale nikdy to nepřiznal. V květnu 1968 jsem pobýval v Moskvě a v redakci Komsomolské pravdy mi jeden kolega říkal: "Tak abych balil kufry, jestli chci zachytit start prvního člověka na Měsíci z mysu Canaveral." Druhý mu odporoval: "Počkej, třeba to ještě bude z Bajkonuru."

04.05.2017 Trump: Nejdřív se vrátíme na Měsíc a potom poletíme na Mars

Prezident Donald Trump chce obnovit slávu Spojených států i při výzkumu vesmíru. Počítá s návratem astronautů na Měsíc a s urychleným vysláním expedice na Mars. Takže i ve vesmíru chce pokračovat v prosazování svého hesla „America first!“ (Amerika na prvním místě).

11.04.2017 Dostal jsem nový defibrilátor

V pondělí 10. dubna 2017 jsem dostal v nemocnici Na Homolce nový implatibilní defibrilátor. Měl jsem na levé straně prsou pod kůží jeden takový přístroj, který mě dali na Homolce koncem března 2014.

09.04.2017 Odešel Georgij Grečko, kosmonaut číslo 75

Georgij Grečko: „Kosmický let je rizikem a my na to nesmíme zapomínat ani na vteřinu. Věřte zkušenostem kosmonautů, že lehké expedice neexistují, při každé se děje něco nepředvídaného, a my na to musíme být připraveni. A v tom je zvláštnost naší profese.“


V moskevské nemocnici zemřel v sobotu 8. dubna ráno Georgij Michajlovič Grečko, kosmonaut číslo 75. Patřil k nejzdatnějším hrdinům vesmíru, současně byl vynikajícím raketovým konstruktérem v podniku OKB-1 (dnes Eněrgija).

05.04.2017 Zemřel archeolog Zdeněk Smetánka

V poledne oznámila Česká televize, že zemřel archeolog doc. Zdeněk Smetánka, bylo mu 86 let. Trochu jsme se znali. Byl nejen vynikající znalec středověkých Čech, ale uměl i výborně psát. Jeho články byly přitažlivé, srozumitelné, jedním slovem bezvadné.
O docentu Smetánkovi jsem psal ve své knize ŽIVOT NOVINÁŘE:

24.02.2017 Vzrušující pátrání po mimozemšťanech pokračuje

Nedaleko nás – ve vzdálenosti 40 světelných let, což je v kosmických měřítcích pakatel – leží hvězda se sedmi planetami, z nichž na třech existují podmínky pro život. Tahle zpráva vydaná americkou NASA a Evropskou jižní observatoří se stala ve středu celosvětovou senzací.

09.02.2017 TV seriál DOKTOŘI

Dnes dopoledne jsem byl na předváděčce prvního dílu nového televizního seriálu DOKTOŘI. Hned na začátku musím říct: Klobouk dolů! Perfektní!
Zákulisí ordinací a operačních sálů diváky vždycky přitahuje. Popisuje totiž to, co by mohlo každého z nás s obavami čekat a co je pořád zahaleno trochu tajemstvím. Na rozdíl od hraných filmů chybí v dokumentárních pořadech příběhy lásek a nevěr zdravotnického personálu a pacientů, zaměřují se výhradně na medicínu.

19.12.2016 Nepovinná četba: POSLEDNÍ VZPOURA BÍLÝCH MUŽŮ

Když jsem byl naposled ve Spojených státech, bylo to v létě 1996, projeli jsme během čtyř týdnů s televizním štábem řadu velkých měst od východu na západ. Třebaže jsme natáčeli většinou s Čechy, americké reálie nám neunikly – a já neměl pocit, že by se nějak výrazně lišily od Evropy. Nicméně z článků a reportáží, které jsem četl a viděl od počátku 21. století, jsem nabyl dojem, že se Amerika dost mění. Poprvé jsem to zachytil v memoárech profesora Zdeňka Slouky, který popisoval upřednostňování určitých menšin na univerzitách už v minulosti.

17.12.2016 Nepovinná četba: KDE SE LÍBAT V PRAZE?

S velkým zpožděním za mnou doputovala kniha, kterou mi věnovala Martina Riebauerová na jaře k osmdesátinám. Nazvala ji Kde se líbat v Praze? a pod tímto názvem se skrývají kouzelné procházky po naší metropoli. Když Martina tuhle knihu psala, občas se mi o ní zmiňovala. Ale já si pořád nedokázal představit, jak námět, kterým bylo líbání v Praze, se dá uchopit, se dá napsat.

nahoru | celkem: 595 | stránek: 60 | «<45678>»

ed2006-2012 © kuks