Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

21.01.2016 Krize dolehla i na ruskou kosmonautiku

Zatímco v Sovětském svazu byla kosmonautika prestižním propagandistickým nástrojem, v Rusku skomírá. Pravda, po tom, co Američané poslali své raketoplány do penze, obsluhují Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) ruské osobní a nákladní lodě. Zajišťují její provoz spolehlivě, nicméně stroji, které měly premiéru před půl stoletím. O stavbě nových kosmických plavidel se v Moskvě dvě desetiletí jenom mluví. Před dvěma roky se ruská vláda rozhodla, že ji bude do roku 2025 každoročně dotovat dvěma biliony rublů (620 miliard korun).

31.12.2015 Špičky letošní kosmické scény: Průlet okolo Pluta a řízený návrat Falconu 9

Letos bylo na drahách okolo Země i na drahách meziplanetárních rušněji než v letech minulých. Američtí kosmičtí specialisté tím opět připomněli, že jsou světovou špičkou, jejich ruští a čínští kolegové na ně zatím nemají. Důvody? Jsou dva. Předně tvůrčí duch na univerzitách a ve výzkumných ústavech, příliv čerstvých mozků z celého světa. A rozsáhlé zázemí výzkumu a průmyslu, které dodávají techniku nejvyšší kvality. Třebaže i tamní odborníci si stěžují na byrokracii a omezené finanční rozpočty, zvláště za Obamova prezidentování.

12.12.2015 Televize: V síti CIA

Druhý program České televize uváděl vždy v sobotu večer třídílný seriál V síti CIA – o bojích tajných služeb za studené války.
První díl, který spočíval v hledání sovětského krtka v britské výzvědné službě MI 6, v zásadě odpovídal skutečnosti. Tímto zrádcem byl Kim Philby, který se vypracoval ve vysokého důstojníka.
Ovšem všechno probíhalo jinak, než uváděl film. Jeho odhalení nepocházelo z Berlína, nýbrž z Washingtonu a Londýna. Philby sloužil jako styčný důstojník britských služeb v USA, kamarádil se s Jamesem Angletonem, šéfem kontrašpionáže CIA. Po válce působil jako styčný důstojník britských služeb ve Washingtonu.

12.12.2015 Nejvýznamnější sovětský špion v Izraeli zemřel

V Paříži zemřel 30. listopadu Marcus Klingberg označovaný za nejvýznamnějšího sovětského špiona v Izraeli. Nekrology k němu otiskly všechny významné západní listy včetně New York Times a Jerusalem Post. A jako u všech vyzvědačů zůstává mnoho částí jeho životopisu nejasných.

26.11.2015 Vesmír: Sbírání sil k dalšímu skoku

Doby, kdy každý start člověka do vesmíru plnil první stránky, jsou pryč. Expedice na Měsíc nás fascinovaly před půl stoletím. Výměny posádek na Mezinárodní kosmické stanici zaznamenávají média jako drobnost. Na povrchu Marsu jezdí automatická vozítka, rovněž některé další planety a měsíce zkoumají sondy, ale stopy po mimozemském životě neobjevily. Jedině když se vynoří nějaký nečekaný zádrhel, třeba porucha zásobovací lodi, požár v kabině anebo virus v počítačové síti kosmického obydlí, tak se zprávy o nich někdy – ne pokaždé – probojují do popředí.

25.11.2015 Nepovinná četba: PODVOLENÍ

Francouzský spisovatel Michal Houellebecq vydal úděsnou knihu PODVOLENÍ. Je to příběh literárního historika, který žije prázdným životem profesora Sorbonny, prokládaným pornografickým líčením sexuálních zážitků.

17.11.2015 Nepovinná četba: ČESKÝ KRTEK V CIA

Když mi před časem kolega Vladimír Ševela vyprávěl, že chce napsat životní příběh vyzvědače Karla Köchera, měl jsem obavu, jestli se mu to podaří. Köcher totiž o sobě vypráví tolik pohádek, že je složité se v nich vyznat a ověřit, nakolik jsou pravdivé anebo ne. A Ševela k němu chodil několik let pro informace.

29.10.2015 PETR HOŘEJŠ: SBOHEM, MIRKU!

Smuteční řeč Petra Hořejše nad rakví Miroslava Pacnera v motolském krematoriu 27. října 2015


Mirku, přišli jsme dnes, abychom ti naposledy dělali společnost. Míval jsi společnost rád. Zejména v časech nesvobody jsi nás programově dával dohromady, a to nejen na svých vernisážích, ale na radostných večírcích plných zpěvu, muziky a legrace, anebo na tebou organizovaných večerních závodech, kdy vítěz získával jako cenu nějaký tvůj artefakt.

17.10.2015 Mimozemšťané ve sluneční soustavě? Naděje a pochyby

Koncem září si udělala americká kosmická agentura NASA velké divadlo – uspořádala tiskovou konferenci, na níž oznámila, že na Marsu teče voda. Ovšem ve skutečnosti to není nic nového. Už v červnu 2000 pořídila sonda Mars Global Surveyor snímky, které odborníci komentovali slovy: „V malém kráteru uvnitř velkého kráteru Newton najdeme množství rovných kanálů, které vedou od okraje kráteru dolů ke středu. Podobné kanály na Zemi vytváří tekoucí voda, ale teploty na Marsu jsou většinou moc nízké a atmosféra moc řídká na to, aby umožnily existenci kapalné vody. Nicméně mnoho vědců spekuluje, že tekoucí voda by mohla vyvěrat z podzemí.“

24.08.2015 Pluto jako srdeční záležitost

Po čtvrt století dřiny dosáhl Alan Stern velkého triumfu – sonda New Horizons prolétávala ve vzdálenosti 12 400 kilometrů od Pluta. Chtěl, aby tuhle radost s ním sdíleli jeho nejbližší, měla to být i odměna za ty dny a týdny, kdy doma v Boulderu chyběl. Pozval proto do řídicího střediska v Laboratoři aplikované fyziky Johns Hopkinsovy univerzity v městečku Laurel manželku Carol, tři děti, rodiče a další příbuzné.

nahoru | celkem: 562 | stránek: 57 | «<45678>»

ed2006-2012 © kuks