Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

10.05.2005 Největší katastrofou bylo vítězství bolševiků

„Největší geopolitickou katastrofou 20. století“ byl podle prezidenta Vladimíra Putina rozpad Sovětského svazu. To je populistická lež, která má navnadit Rusy tesknící po velikosti někdejšího komunistického impéria a po sociálních jistotách mizerného života, přičemž zapomíná na stamiliony obětí právě nejen tohoto státu. Už několik státníků, zvláště pak z Pobaltí, protestovalo – pád tohoto „kolosu na hliněných nohou“, jak se mu také říkalo, totiž přinesl svobodu pobaltským i jiným národům.
Máme-li hledat největší geopolitickou katastrofu 20. století, pak se doslova nabízí bolševická revoluce v roce 1917 – takzvaná Velká říjnová socialistická revoluce, která proběhla v listopadu. Zkusme si představit svět, kdyby bolševici, které platila miliony marek německá tajná služba, v Rusku nezvítězili.

30.11.2004 Měsíc zdrojem energie pro Zemi?

Měsíc zdrojem energie pro Zemi?

Osidlování našeho nebeského souseda začne ve druhé čtvrtině 21. stoletíJestliže se naplní představa prezidenta George W. Bushe, vybudují Američané ve druhé polovině příštího století na Měsíci stálou základnu. Krátce po nich by tam chtěli přistát první Číňané. A Rusové počítají s postavením lunární stanici okolo roku 2025. Avšak po zkušenostech z minulosti víme, že se je podaří jenom výjimečně splnit. Nicméně o tom, že ve druhé čtvrtině 21. století bude na Měsíci rušno, nemusíme pochybovat.
Jaký bude mít stálá přítomnost lidí na Měsíci pro Zemi význam? Předně půjde o další průzkum tohoto nebeského tělesa a o pátrání po podrobnostech vzniku naší sluneční soustavy. Měsíc se rovněž stane odrazovým můstkem pro výpravy pozemšťanů na Mars i k dalším planetám. Velmi zajímavé jsou úvahy o těžbě lunárního materiálu pro energetiku Země. Právě před týdnem se o nich debatovalo na mezinárodní konferenci o využití Měsíce v indickém Udajpúru.

16.07.2004 Můj největší životní zážitek

Můj největší životní zážitek

Byl jsem na startu Apolla 11 - prvních lidí, kteří přistáli na MěsíciJe osm ráno a slunce praží jako u nás doma v nejžhavější den v pravé poledne. Navíc je tu vysoká vlhkost, prádlo bych mohl měnit každou hodinu. Je středa 16. července 1969 a jsme na Kennedyho kosmické základně na Floridě.
Lidí na pláži přibývá. Většinou s fotoaparáty, jiní s kamerou, další s mikrofony – všichni jsou to novináři. S Jiřím Dienstbierem jsme tady jediní reportéři z Československa – on jako stálý zpravodaj rozhlasu ve Washingtonu, já za pražskou Mladou frontu. A pak ještě někde pobíhá Oldřich Karásek ověšený fotoaparáty.

nahoru | celkem: 583 | stránek: 59 | «<5556575859>»

ed2006-2012 © kuks