Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

11.01.2007 Odpovědi čtenářům

Panu Martinu Pokornému: Nemáte pravdu, v řadě studií se porovnávají všechny zdroje energie a jaderné elektrárny z nich vycházejí velice slušně, lépe než třeba elektrárny na uhlí. Nevím, jestli to časově zvládnu, protože teď mám korekturu jedné knihy a dvě další dokončuji, ale možná, že najdu čas, abych na toto téma sehnal podklady a pak něco napsal. Pokud vás tato problematika zajímá hlouběji a nejste jenom ideologickým nepřítelem atomu, jistě byste si dokázal najít sám spoustu argumentů na internetu.
Panu Jiřímu Beranovi: Kniha …a velký skok pro lidstvo vyšla v Albatrosu ve dvou vydáních. Dnes už je zastaralá, psal jsem ji narychlo. Nyní už máme o první výpravě lidí na Měsíc mnohem víc informací. Pokusil jsem se je shromáždit v prvním dílu knihy Kolumbové vesmíru – Souboj o Měsíc, vydané loni v březnu – v knihkupectvích ji ještě dostanete. Tam najdete obsáhlou kapitolu o Apollu 11. Ve druhém dílu Kolumbové vesmíru – Souboj o stanice, která vyjde patrně v březnu, jsou i kapitoly o výpravách Apolla 13 a Apolla 17.
11.1.2007

10.01.2007 Chruščov: Žádný Koroljov – sovětský lid vytvořil družici!

Chruščov: Žádný Koroljov – sovětský lid vytvořil družici!S. P. Koroljov bude mít sto let. Velké výročí. Objevují se o něm různé články s menšími či většími chybami. Věnoval jsem se Koroljovovi s přestávkami půl století, proto bych rád některé věci uvedl na pravou míru, i když v širším kontextu.

„Můžu to napsat?“ zeptal jsem se. Sláva Golovanov odpověděl: „Ty ano, já ne.“
Byl květen 1968 a my jsme vycházeli z bytu Marie Balaninové, matky Sergeje Koroljova, onoho tajuplného Hlavního konstruktéra. Od ní jsem se dověděl, že syna v létě 1938 zatkla tajná policie a mučila, později ho soud poslal do zlatého dolu na Kolymu – deset let za mříže jako „nepřítel lidu“. Ona se však nevzdávala, psala Stalinovi, snažila se zainteresovat známé letce.

08.01.2007 Česká polka ve vesmíru

Neil Armstrong si na Měsíci pouštěl Dvořákovu Novosvětskou – to snad všichni kosmičtí fanouškové vědí. Avšak málokdo slyšel o tom, že jednu kosmickou posádku budila populární polka Škoda lásky od Josefa Vejvody – možná v americkém podání spíš pod názvem Beer Barel Polka (Polka pivního sudu) či Roll out the Barrels (Vyvalte sudy), oblíbená u spojeneckých vojáků za druhé světové války.

06.01.2007 Stasi sledovala každého člověka


Tento článek jsem napsal na žádost vedoucího kulturního oddělení MFD Jana Kábrta jako vysvětlení činnosti východoněmecké tajné služby k recensi hraného filmu o Stasi Životy těch druhých. Musím přiznat, že jsem se s ním trápil dlouho, protože o Stasi jsem měl spoustu podkladů a musel jsem vybírat jenom ty nejdůležitější.
Při vyslovení slova Stasi se východní Němci – oficiálně občané Německé demokratické republiky – třásli. Tahle politická policie měla své špehy všude a proti nepřátelům režimu nemilosrdně zasahovala. V listopadu 1989 mělo ministerstvo státní bezpečnosti (Ministerium für Staatssicherheit), zkratka Stasi, 91 tisíc zaměstnanců, kteří využívali 300 tisíc tajných tzv. neoficiálních spolupracovníků. Přitom na území NDR žilo 17 milionů obyvatel. Pro srovnání: v úřadovnách nacistického gestapa pracovalo koncem druhé světové války 45 tisíc lidí.

05.01.2007 Poznámka o rakouské agentce vzbudila pozornost

Úterní poznámku o (bohužel) budoucí ministryni školství Daně Kuchtové pod názvem Rakouská agentka v české vládě? přetiskl hned ve středu 3. ledna Neviditelný pes. Večer mi redaktor Psa Jiří Wagner mailoval, že to byl nejúspěšnější článek toho dne – otevřelo ho 10 391 čtenářů, víc než se zajímalo o úvodník. Také na to upozornil Kancelář prezidenta republiky.

04.01.2007 Sen o budoucnosti bez (známých) válek

Původně jsem tohle zamyšlení psal spíše jako svou interní polemiku s článkem v Pátku Lidových novin o budoucnosti České republiky v příštích padesáti letech. Autor o tématu zřejmě nic nevěděl, a proto dal dohromady vedle sebe spoustu věcí, byť zajímavých, aniž je nějak propojil. Navíc mu tam chyběla představa o budoucím vlivu nových poznatků vědy a techniku na život lidí – to je častá chyba českých prognostiků, jeden takový tým jsem poznal za vlády Miloše Zemana. Nakonec jsem místo polemiky napsal tuhle zcela samostatnou úvahu.

Jaké se mohou vést v budoucnosti války? O nová území, když začne být prostor pro vlastní obyvatelstvo malý? O pitnou vodu? O energetické zdroje? Myslím, že se tyhle obrovské patálie dají vyřešit i bez válek.

02.01.2007 Rakouská agentka v české vládě?

Prezidentu Václavu Klausovi vadí v navrhované vládě Karel Schwarzenberg. Důvod? Ten se z politické hantýrky překládá tak, že dlouho žil v Rakousku, a proto by se k němu nechoval neutrálně. Divím se, že poradci neupozornili prezidenta na člověka mnohem nebezpečnějšího, který má sedět v druhém Topolánkově kabinetu, a to na rakouskou agentku Danu Kuchtovou.

27.12.2006 Šizuňkové v Tesku ve Stodůlkách - a zjištění ČOI

Otec měl v našem rodném městečku obchod – dokud mu ho nesebrali v roce 1949 komunisté. Jako malí kluci jsme tam museli s bratrem často pomáhat. Například při vážení cukru – na to si dobře vzpomínám. Tehdy neexistovalo kilové balení, ani automatické váhy. Z velkého pytle se sypal cukr do malých sáčků. U váhy stála obvykle maminka. Na tu stranu, kde bylo kilogramové závaží, ještě přiložila sáček – to proto, aby vyvážil obal na straně druhé. A potom na váze dosýpala, aby byl v sáčku přesný kilogram. Mám dojem, že jsme rozvažovali i další zboží, nejspíš sůl, možná i něco jiného, ale ten cukr mně utkvěl v paměti.
V městečku bylo i několik dalších krámů. Někteří lidé také nakupovali v okresním městě, v Klatovech. Občas si tatínkovi postěžovali, že je někde ošidili, nejčastěji na váze, kdy chybělo pár deka – a to byl na války, kdy se všechny potraviny prodávaly přídělově, na lístky, které každý občan dostával, malér. Tatínek takovým obchodníkům říkal šizuňkové.

26.12.2006 STS 116: Nejúspěšnější expedice ke kosmické stanici skončila

STS 116: Nejúspěšnější expedice ke kosmické stanici skončilaKdyž raketoplán Discovery dosedl minulý pátek 22. prosince pozdě večer našeho času na letišti Kennedyho kosmického střediska na Floridě, všichni si oddechli. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, jestli se umoudří počasí nad Floridou anebo Kalifornií, anebo v nejhorším případě bude muset dosednout na základně White Sands v Novém Mexiku.

18.12.2006 On-line na iDnes: Tajné služby a kosmonautika

V pondělí odpoledne jsem odpovídal v redakci iDnes na otázky čtenářů, které se týkaly tajných služeb, především smrti uprchlého důstojníka ruské FSB Litviněnka, také přišly dotazy na smrt Jana Masaryka, které vybudila nedělní zpráva z Moskvy, že ho 10. března 1948 vyhodil z okna Černínského paláce důstojník sovětské výzvědné služby.

nahoru | celkem: 595 | stránek: 60 | «<5556575859>»

ed2006-2012 © kuks