Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

02.02.2007 Co doporučuji za knihy?

Zavolala mi Alice Horáčková, která má v oddělení kultury MFD na starosti knihy, abych jí napsal pár řádek do rubriky Co doporučuji. Dlouho jsem se nerozmýšlel.

31.01.2007 Velká koalice ano. Ale po kterých volbách?

Máme tedy vládu, která může vládnout! Kdyby Jájínek Paroubek hned po červnových volbách uznal, že ČSSD prohrála, mohla se ujmout vesla už loni před prázdninami.
Není to však kabinet podle mého gusta. Jistě, je v něm řada osobností, kterých si musíme vážit, jako Vondra, Schwarzenberg, Nečas, Langer, Julínek, Gandalovič, Parkanová a někteří další. Topolánka, který vyhrál osobní souboj s Paroubkem, však poněkud deklasifikuje jeho mimomanželský poměr – na plakátech loni před volbami se nám představoval s celou šťastnou rodinou. Velkým otazníkem jsou nečitelní zelení a kontroverzní Čunek.

29.01.2007 Nepovinná četba: Selhání zpravodajských služeb

David N. Bossie nemá Bill Clintona rád. Dokazuje to svou knihou Selhání zpravodajských služeb (Intelligence Failure) s podtitulem Jak Clintonova politika národní bezpečnosti připravila scénu pro 11. září. Není divu – Bossie vedl ve Sněmovně reprezentantů několik vyšetřování vůči Clintonovi jako prezidentovi: aféru Whitewater, což byl skandál s obchodem s nemovitostmi, nezákonné financování prezidentské kampaně ze zahraničních (přesněji: čínských) zdrojů až po nelegální dodávky strategického zboží komunistické Číně. V téhle knize shromáždil spoustu důkazů, které ukazují, jak Clinton pod různými falešnými záminkami oslaboval činnost amerických zpravodajských služeb.

23.01.2007 Smrt sáhla mezi kosmonauty

Smrt sáhla mezi kosmonautyNa tu událost si vzpomínám dobře jenom z jednoho důvodu – někteří zažraní bolševici v redakci Mladé fronty dávali různými poznámkami najevo, jak je smrt tří amerických kosmonautů těší. Zdrží se tím americký projekt Apollo, takže na Měsíci se jako první vysadí Rusové. A budou tam – podle dobové karikatury – Američanům razítkovat pasy. Naštěstí tihle „bijci imperialismu“ byli mezi mými kolegy výjimkou. Když za čtvrt roku zahynul první sovětský kosmonaut, navíc během návratu z vesmíru, radši se stáhli.

22.01.2007 V biografu: Úchvatná Mise na Měsíc

Určitě jsem viděl všechny filmy o výpravách Američanů na Měsíc. Ale to, co ukazuje biograf Imax na pražské Floře pod názvem Mise na Měsíc, je mnohem úchvatnější, i když se nejedná o nefalšovaný dokument – díky speciálním brýlím totiž vnímáme všechno trojrozměrně, s hloubkou. A v tom je ten půvab.

21.01.2007 A co z toho budeme mít my, Jájínku?

Když v uplynulých měsících jednal Jiří Paroubek s představiteli ODS, případně dalších stran, o vládě, vždycky se prý ptal: „A co z toho budu mít já?“ Neustále se tlačil dopředu, vystupoval energicky a diktátorsky, co řekl on, to platilo, jeho místopředsedové mu jenom úslužně přizvukovali. Není divu, že ho jeho někdejší spojenec Miloš Zeman trefně označil za Jájínka. (Miloši, díky, to se ti opravdu povedlo.)
Teď jeho politika havarovala, protože dva socialističtí poslanci vzali doslova ústavu, která praví, že „vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy“ (článek 26). Nejsou tedy přeběhlíky či zrádci, jak jim Paroubek a spol. spílají.

20.01.2007 Mytizace Koroljova pokračuje

Mytizace Koroljova pokračujeV Rusku mohutně oslavovali sto let od narození Sergeje Koroljova, tajuplného Hlavního konstruktéra, člověka, pod jehož vedením vznikla raketa R-7, první družice i první kosmické lodi. A přitom pokračovalo i jeho zbožnění a mytizace. Ovšem když se podíváme na životopisy jiných významných osobností, zjistíme, že to není nic nového, je to vlastně úděl každého význačného člověka.

12.01.2007 Tajné operace uskutečněné i neuskutečněné

V minulých dnech za mnou přišel štáb z TV Nova. Budou vysílat dva díly filmu Mission Impossible o operacích amerických tajných služeb, které jsou tak fantastické, že by se ve skutečnosti nemohly nikdy uskutečnit. Prostě hollywoodská produkce nesmyslů s hvězdným obsazením. A ode mne chtěli, abych jim pověděl o akcích, které tajné služby v minulosti skutečně dělaly, ať už uspěly anebo zkrachovaly – uvedou to v sobotu 13. ledna v poledním pořadu Volejte Novu.
Když jsem se nad tím zamýšlel, uvědomil jsem si, že jsem o některých takových operacích sám psal.

11.01.2007 Odpovědi čtenářům

Panu Martinu Pokornému: Nemáte pravdu, v řadě studií se porovnávají všechny zdroje energie a jaderné elektrárny z nich vycházejí velice slušně, lépe než třeba elektrárny na uhlí. Nevím, jestli to časově zvládnu, protože teď mám korekturu jedné knihy a dvě další dokončuji, ale možná, že najdu čas, abych na toto téma sehnal podklady a pak něco napsal. Pokud vás tato problematika zajímá hlouběji a nejste jenom ideologickým nepřítelem atomu, jistě byste si dokázal najít sám spoustu argumentů na internetu.
Panu Jiřímu Beranovi: Kniha …a velký skok pro lidstvo vyšla v Albatrosu ve dvou vydáních. Dnes už je zastaralá, psal jsem ji narychlo. Nyní už máme o první výpravě lidí na Měsíc mnohem víc informací. Pokusil jsem se je shromáždit v prvním dílu knihy Kolumbové vesmíru – Souboj o Měsíc, vydané loni v březnu – v knihkupectvích ji ještě dostanete. Tam najdete obsáhlou kapitolu o Apollu 11. Ve druhém dílu Kolumbové vesmíru – Souboj o stanice, která vyjde patrně v březnu, jsou i kapitoly o výpravách Apolla 13 a Apolla 17.
11.1.2007

10.01.2007 Chruščov: Žádný Koroljov – sovětský lid vytvořil družici!

Chruščov: Žádný Koroljov – sovětský lid vytvořil družici!S. P. Koroljov bude mít sto let. Velké výročí. Objevují se o něm různé články s menšími či většími chybami. Věnoval jsem se Koroljovovi s přestávkami půl století, proto bych rád některé věci uvedl na pravou míru, i když v širším kontextu.

„Můžu to napsat?“ zeptal jsem se. Sláva Golovanov odpověděl: „Ty ano, já ne.“
Byl květen 1968 a my jsme vycházeli z bytu Marie Balaninové, matky Sergeje Koroljova, onoho tajuplného Hlavního konstruktéra. Od ní jsem se dověděl, že syna v létě 1938 zatkla tajná policie a mučila, později ho soud poslal do zlatého dolu na Kolymu – deset let za mříže jako „nepřítel lidu“. Ona se však nevzdávala, psala Stalinovi, snažila se zainteresovat známé letce.

nahoru | celkem: 583 | stránek: 59 | «<5354555657>»

ed2006-2012 © kuks