Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

04.03.2007 Na cestách: Týden ve Svaté zemi

Na cestách: Týden ve Svaté zemi

Vrátil jsem se živ a zdráv, byť lehce okradenV pátek 16. února v poledne se ozval telefon: „Tady Čedok. Nezapomněl jste, že s námi letíte v neděli večer do Izraele?“ Zapomněl. Měl jsem dojem, že jsem si vybral až březnový termín. Honem tedy do Čedoku v Rytířské ulici pro poslední pokyny a potom odvolat všechny schůzky na následující týden, což šlo díky vynálezu internetu snadno.
Odlétali jsme až v pondělí před 2. hodinou v noci, ale kvůli bezpečnostnímu pohovoru jsme museli být na ruzyňském letišti už v neděli ve 22.30. Sympatická průvodkyně Renata Světecká nám rozdala letenky a šli jsme až na konec odbavovacího prostoru, kde čekalo pár bezpečáků zřejmě od El Al.

13.02.2007 Rozplétat sítě StB není snadné

Někdy na podzim 1990 jsem na nějaké novinářské sešlosti potkal Otu Černého, televizní hvězdu, která nám ke každému nedělnímu obědu servírovala na obrazovce naše nové politiky. Když jsem se představil, rozzářil se: „Právě jdu z ministerstva vnitra. Ministr Langoš mi uváděl jako příklad vás – jak na vás byl nasazen agent StB.“

07.02.2007 Právě vychází ATOMOVÍ VYZVĚDAČI

Právě vychází ATOMOVÍ VYZVĚDAČIV pondělí 5. února jsem zahlédl horu knih ATOMOVÍ VYZVĚDAČI v Luxoru na Václavském náměstí. Vyrobili ji dřív, než se původně plánovalo. Kniha o 416 stranách s více než 80 černobílými fotografiemi stojí 399 Kč.
K téhle problematice jsem se dostal náhodou. Když jsem se v létě 1969 chystal do Spojených států sledovat vypuštění a let Apolla 11, prvních lidí, kteří měli přistát na Měsíci, říkal jsem si, že se musím podívat i do Los Alamos v Novém Mexiku. Tam za druhé světové války vyvíjeli bombu – a to byl přece začátek expanze vědy ve 20. století.

06.02.2007 Vykukové ve stodůleckém Tescu

Dejte si pozor, když jdete něco kupovat do Tesca ve Stodůlkách. Když před několika týdny zdražili vícezrnné uzly, raději tam nedali cenovku. Na ten skok asi o tři koruny mě upozornila až pokladní, která nechtěla, abych jí je vracel.
Pozval jsem na ně Obchodní inspekci. Třebaže jsem prodavače upozorňoval, že si budu stěžovat, zřejmě se na přidání cenovek vykašlali – z inspekce jsem dostal dopis, že při kontrolním nákupu opravdu zjistili na úseku pečiva závažné nedostatky.

03.02.2007 Americký antiraketový deštník? Zaplať Pánbů za něj!

Mám slabost pro Američany – v pětačtyřicátém mně zachránili život. Jako devítiletý capart jsem byl na smrt nemocný a když za jejich vojenskými lékaři přišel můj tatínek s prosbou, že potřebuju penicilín, ochotně mu ho dali a lahve s alkoholem, které jim za to nabízel, odmítli. Při loňské návštěvě Normandie jsem žasl, na jaké skály musela ráno 6. června 1944 část amerických vojáků v zuřivě palbě Němců vyšplhat, aby zvládli invazi – a nás osvobodili a mně mohli poskytnout životodárný lék. Znovu jsem si uvědomil, že miliony Američanů se za první i druhé světové války přeplavili do neznámé Evropy, aby jí zachránili před otroctvím. Jenže v Americe bych žít nemohl. Byl jsem tam čtyřikrát, poznal jsem velký kus země, s několika lidmi jsem se spřátelil, ale americký způsob života by mi asi nevyhovoval.

02.02.2007 Co doporučuji za knihy?

Zavolala mi Alice Horáčková, která má v oddělení kultury MFD na starosti knihy, abych jí napsal pár řádek do rubriky Co doporučuji. Dlouho jsem se nerozmýšlel.

31.01.2007 Velká koalice ano. Ale po kterých volbách?

Máme tedy vládu, která může vládnout! Kdyby Jájínek Paroubek hned po červnových volbách uznal, že ČSSD prohrála, mohla se ujmout vesla už loni před prázdninami.
Není to však kabinet podle mého gusta. Jistě, je v něm řada osobností, kterých si musíme vážit, jako Vondra, Schwarzenberg, Nečas, Langer, Julínek, Gandalovič, Parkanová a někteří další. Topolánka, který vyhrál osobní souboj s Paroubkem, však poněkud deklasifikuje jeho mimomanželský poměr – na plakátech loni před volbami se nám představoval s celou šťastnou rodinou. Velkým otazníkem jsou nečitelní zelení a kontroverzní Čunek.

29.01.2007 Nepovinná četba: Selhání zpravodajských služeb

David N. Bossie nemá Bill Clintona rád. Dokazuje to svou knihou Selhání zpravodajských služeb (Intelligence Failure) s podtitulem Jak Clintonova politika národní bezpečnosti připravila scénu pro 11. září. Není divu – Bossie vedl ve Sněmovně reprezentantů několik vyšetřování vůči Clintonovi jako prezidentovi: aféru Whitewater, což byl skandál s obchodem s nemovitostmi, nezákonné financování prezidentské kampaně ze zahraničních (přesněji: čínských) zdrojů až po nelegální dodávky strategického zboží komunistické Číně. V téhle knize shromáždil spoustu důkazů, které ukazují, jak Clinton pod různými falešnými záminkami oslaboval činnost amerických zpravodajských služeb.

23.01.2007 Smrt sáhla mezi kosmonauty

Smrt sáhla mezi kosmonautyNa tu událost si vzpomínám dobře jenom z jednoho důvodu – někteří zažraní bolševici v redakci Mladé fronty dávali různými poznámkami najevo, jak je smrt tří amerických kosmonautů těší. Zdrží se tím americký projekt Apollo, takže na Měsíci se jako první vysadí Rusové. A budou tam – podle dobové karikatury – Američanům razítkovat pasy. Naštěstí tihle „bijci imperialismu“ byli mezi mými kolegy výjimkou. Když za čtvrt roku zahynul první sovětský kosmonaut, navíc během návratu z vesmíru, radši se stáhli.

22.01.2007 V biografu: Úchvatná Mise na Měsíc

Určitě jsem viděl všechny filmy o výpravách Američanů na Měsíc. Ale to, co ukazuje biograf Imax na pražské Floře pod názvem Mise na Měsíc, je mnohem úchvatnější, i když se nejedná o nefalšovaný dokument – díky speciálním brýlím totiž vnímáme všechno trojrozměrně, s hloubkou. A v tom je ten půvab.

nahoru | celkem: 578 | stránek: 58 | «<5253545556>»

ed2006-2012 © kuks