Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

14.05.2007 Bohdaneč: Kosmonautičtí fandové posedmé

Hrozně mě to překvapilo. Na sedmdesát fandů do kosmonautiky – nejen postarší pánové, kteří zažili Gagarina i přistání prvních Američanů na Měsíci a dodnes na to nemohou zapomenout, ale taky docela mladí kluci, kteří se o sametové revoluci vyhrabávali z peřinek a stavba ISS je pro ně obrovským dobrodružstvím. Hotel Technik byl naplněn na maximum, víc lidí se ani do učebny nevešlo. Poprvé jsem strávil víkend v Lázních Bohdaneč u Pardubic na Kosmos party, kterou obětavě už sedmý rok organizuje Milan Halousek.
Přijely tam dvě celebrity – Tonda Vítek a Vláďa Remek.

14.05.2007 Nedostatek šedé kůry mozkové

„Když před čtyřiceti lety probíhal v Praze kongres Mezinárodní astronomické unie, bylo astronomů na dva tisíce,“ uvědomoval si docent Luboš Perek. „Loni už nás bylo pětkrát tolik. Ale tomu neodpovídá překotný rozvoj techniky. Zdá se, že je nedostatek šedé kůry mozkové.“

29.04.2007 Nepovinná četba: SVĚDOMÍ WASHINGTONU

Proč se tak dlouho udržely komunistické režimy v Evropě a proč nakonec přece jenom padly? Analýza dvou západních historikůNemám rád sebechválu. Proto jsem tři roky chodil okolo knihy SVĚDOMÍ WASHINGTONU, aniž bych ji bral na vědomí – vydali ji ke 20. výročí založení listu Washington Times. Tento deník patří k malé části konzervativního amerického tisku, vždycky podporoval R. Reagana a G. W. Bushe. Občas rád WT na internetu čtu – jejich reportér Bill Gertz patří k nejzasvěcenějším novinářům v oblasti zbrojení a tajných služeb, zvláště pak vztahů USA a Číny. Nedávno jsem se do knihy podíval a když jsem spatřil jména Paula Johnsona a Richarda Pipese, hned jsem si ji koupil. A doporučuju vám, abyste udělali totéž.

28.04.2007 Vliv člověka na klima nikdo nezměřil!

Světově proslulý klimatolog českého původu G. J. Kukla si myslí, že závěry pařížské konference jsou mylnéKdyž se chystala v MFD speciální příloha o klimatu, vzpomněl si Vili Buchert na skeptika Kuklu, který žije severně od New Yorku. Měl jsem s ním obsáhlý interview v MFD loni v létě – najdete ho na straně 12 této rubriky pod názvem OTEPLOVÁNÍ PŘICHÁZÍ – NIKOLIV VINOU ČLOVĚKA. Rovněž ho najdete v internetovém archivu MFD.
Tak jsem Jirkovi zamejloval a brzy jsem dostal jeho stručné odpovědi.

22.04.2007 Neomalenci u T Mobilu

Když mě zavolala dívenka z T Mobilu, jestli chci prodloužit smlouvu na využití jejich sítě k používání mobilu, bez dlouhého přemýšlení jsem na její návrh přistoupil. Aspoň jsem se nemusel zatěžovat návštěvou jejich centra.

14.04.2007 Paroubku, místo křiku předveďte vlastní program!

Jiří Paroubek se rozčiluje, protože půl roku se s ním Mirek Topolánek nestřetl před kamerou! Křičí: „Pane Topolánka, přestaňte se konečně už schovávat!“
Jenže Topolánek se před ním neschovává, jednoduše nemá na jeho hysterické výlevy čas. Pracuje, vládne, snaží se koncipovat reformy, pokud mu je koaliční partneři dovolí, a pak je obhajuje na vlastním hřišti.

14.04.2007 Rusové chtějí obletět Měsíc. Není to zbytečné gesto?

Ve čtvrtek 12. dubna uplynulo 46 let od chvíle, kdy se z vesmíru ohlásil první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Zatímco tehdy sovětská kosmonautika jasně vévodila, dnes se potýká s mnoha potížemi, k jejichž vyřešení potřebuje zahraniční partnery. Situace by se mohla změnit jedině tehdy, kdyby se pro Kreml stala podpora kosmických letů strategickou prioritou.

14.04.2007 Kolumbové vesmíru, 2. díl Souboj o stanice - konečně!

Kolumbové vesmíru, 2. díl Souboj o stanice - konečně!V úterý 16. dubna 2007 večer pokřtili Tonda Vítek s Marcelem Grünem za asistence Jirky Kroulíka v pražském Planetáriu druhý díl Kolumbů vesmíru - Souboj o stanice.
V knize nejsou barevné ilustrace – každý si je může stáhnout v dokonalé kvalitě z internetu. Je přibližně o 30 stránek tlustější než díl první.
Kolumbové vesmíru je v podstatě nová kniha se starým názvem. Zatímco když jsem v první polovině sedmdesátých let psal první vydání, měl jsem někdy obtíže se sháněním podkladů a řada věcí se utajovala, nyní jsem měl pramenů nadbytek – díky odkrytým archivům, internetu a osobním zkušenostem.

12.04.2007 Osudové Ztracené jezero Marka Slouky

Syn českých exulantů dodnes čerpá ze svého dětství rozpolceného českou a americkou kulturouMark Slouka je devětačtyřicetiletý štíhlý Američan, potomek českých exulantů, který mluví výbornou hovorovou češtinou, jenom občas si vypomáhá anglickými slůvky. Někdy mu v překladu asistuje jeho otec politolog Zdenek Slouka, který se po více než čtyřech desetiletích exilu vrátil do republiky a žije na pražských Vinohradech.

01.04.2007 Nepovinná četba: NÁSTROJE TEMNOT

Na jaře 1945, když jsme byli malí kluci, jsme často pozorovali ve dne na obloze svazy amerických bombardovacích letadel, které nad námi majestátně pluly od jihozápadu, zanechávajíce za sebou bílé stopy. Letěly nejspíš z Itálie na cíle v Německu, někdy i v našem protektorátu, jednou jsme slyšeli výbuchy bomb zblízka – útočily na klatovské nádraží. Německé stíhačky jsme neviděli, ti Američané se cítili naprosto bezpeční.
Přitom jsme všude nacházeli stříbrné hliníkové pásky, které stroje shazovaly. Zpočátku jsme je sbírali, ale na hraní se nehodily, tak jsme toho zanechali. Ale k čemu tyhle pásky jsou, to jsme nevěděli. Teprve později jsme nám někdo řekl, že je letci shazovali proto, aby jimi rušili německé radary.

nahoru | celkem: 595 | stránek: 60 | «<5253545556>»

ed2006-2012 © kuks