Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

06.01.2007 Stasi sledovala každého člověka


Tento článek jsem napsal na žádost vedoucího kulturního oddělení MFD Jana Kábrta jako vysvětlení činnosti východoněmecké tajné služby k recensi hraného filmu o Stasi Životy těch druhých. Musím přiznat, že jsem se s ním trápil dlouho, protože o Stasi jsem měl spoustu podkladů a musel jsem vybírat jenom ty nejdůležitější.
Při vyslovení slova Stasi se východní Němci – oficiálně občané Německé demokratické republiky – třásli. Tahle politická policie měla své špehy všude a proti nepřátelům režimu nemilosrdně zasahovala. V listopadu 1989 mělo ministerstvo státní bezpečnosti (Ministerium für Staatssicherheit), zkratka Stasi, 91 tisíc zaměstnanců, kteří využívali 300 tisíc tajných tzv. neoficiálních spolupracovníků. Přitom na území NDR žilo 17 milionů obyvatel. Pro srovnání: v úřadovnách nacistického gestapa pracovalo koncem druhé světové války 45 tisíc lidí.

05.01.2007 Poznámka o rakouské agentce vzbudila pozornost

Úterní poznámku o (bohužel) budoucí ministryni školství Daně Kuchtové pod názvem Rakouská agentka v české vládě? přetiskl hned ve středu 3. ledna Neviditelný pes. Večer mi redaktor Psa Jiří Wagner mailoval, že to byl nejúspěšnější článek toho dne – otevřelo ho 10 391 čtenářů, víc než se zajímalo o úvodník. Také na to upozornil Kancelář prezidenta republiky.

04.01.2007 Sen o budoucnosti bez (známých) válek

Původně jsem tohle zamyšlení psal spíše jako svou interní polemiku s článkem v Pátku Lidových novin o budoucnosti České republiky v příštích padesáti letech. Autor o tématu zřejmě nic nevěděl, a proto dal dohromady vedle sebe spoustu věcí, byť zajímavých, aniž je nějak propojil. Navíc mu tam chyběla představa o budoucím vlivu nových poznatků vědy a techniku na život lidí – to je častá chyba českých prognostiků, jeden takový tým jsem poznal za vlády Miloše Zemana. Nakonec jsem místo polemiky napsal tuhle zcela samostatnou úvahu.

Jaké se mohou vést v budoucnosti války? O nová území, když začne být prostor pro vlastní obyvatelstvo malý? O pitnou vodu? O energetické zdroje? Myslím, že se tyhle obrovské patálie dají vyřešit i bez válek.

02.01.2007 Rakouská agentka v české vládě?

Prezidentu Václavu Klausovi vadí v navrhované vládě Karel Schwarzenberg. Důvod? Ten se z politické hantýrky překládá tak, že dlouho žil v Rakousku, a proto by se k němu nechoval neutrálně. Divím se, že poradci neupozornili prezidenta na člověka mnohem nebezpečnějšího, který má sedět v druhém Topolánkově kabinetu, a to na rakouskou agentku Danu Kuchtovou.

27.12.2006 Šizuňkové v Tesku ve Stodůlkách - a zjištění ČOI

Otec měl v našem rodném městečku obchod – dokud mu ho nesebrali v roce 1949 komunisté. Jako malí kluci jsme tam museli s bratrem často pomáhat. Například při vážení cukru – na to si dobře vzpomínám. Tehdy neexistovalo kilové balení, ani automatické váhy. Z velkého pytle se sypal cukr do malých sáčků. U váhy stála obvykle maminka. Na tu stranu, kde bylo kilogramové závaží, ještě přiložila sáček – to proto, aby vyvážil obal na straně druhé. A potom na váze dosýpala, aby byl v sáčku přesný kilogram. Mám dojem, že jsme rozvažovali i další zboží, nejspíš sůl, možná i něco jiného, ale ten cukr mně utkvěl v paměti.
V městečku bylo i několik dalších krámů. Někteří lidé také nakupovali v okresním městě, v Klatovech. Občas si tatínkovi postěžovali, že je někde ošidili, nejčastěji na váze, kdy chybělo pár deka – a to byl na války, kdy se všechny potraviny prodávaly přídělově, na lístky, které každý občan dostával, malér. Tatínek takovým obchodníkům říkal šizuňkové.

26.12.2006 STS 116: Nejúspěšnější expedice ke kosmické stanici skončila

STS 116: Nejúspěšnější expedice ke kosmické stanici skončilaKdyž raketoplán Discovery dosedl minulý pátek 22. prosince pozdě večer našeho času na letišti Kennedyho kosmického střediska na Floridě, všichni si oddechli. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, jestli se umoudří počasí nad Floridou anebo Kalifornií, anebo v nejhorším případě bude muset dosednout na základně White Sands v Novém Mexiku.

18.12.2006 On-line na iDnes: Tajné služby a kosmonautika

V pondělí odpoledne jsem odpovídal v redakci iDnes na otázky čtenářů, které se týkaly tajných služeb, především smrti uprchlého důstojníka ruské FSB Litviněnka, také přišly dotazy na smrt Jana Masaryka, které vybudila nedělní zpráva z Moskvy, že ho 10. března 1948 vyhodil z okna Černínského paláce důstojník sovětské výzvědné služby.

18.12.2006 Opět stará otázka: Jak zemřel Jan Masaryk?

Leonid Paršin dává dohromady memoáry své matky, plukovnice KGB. Chce na nich vydělat - jako mnozí jiní veteráni sovětské rozvědky, kteří se dnes chlubí svými "hrdinskými činy". Proto znovu rozvířil údajné zavraždění Jana Masaryka matčinými kamarády. To mě dost naštvalo. Zabývali jsme se tím před lety, když jsme chystali televizní seriál Československo ve zvláštních službách, a nedalo se nic ověřit.

16.12.2006 Vítejte v ponurém světě Měsíce!

Vítejte v ponurém světě Měsíce!Američany, kteří začnou znovu létat Měsíc okolo roku 2020, nečeká žádný ráj. Tohle nebeské těleso pokrývá pustá krajina, na níž nic neroste, připomíná šedavé vysokohorské pouště na Zemi. Ponurý dojem ještě zvýrazňují ostré hranice světla a stínu, na naší planetě neobvyklé. Přesto Neil Armstrong, první člověk, který tam vkročil z výsadkového modulu Apolla 11, tvrdil: „Z okénka kabiny vypadá Měsíc docela přívětivě. Nebe bylo černé, ale na měsíčním povrchu to vypadalo jako v denním světle. Povrch sám se zdál žlutohnědý, ale nějaký zvláštní světelný efekt způsoboval, že se barvy neustále měnily.“

14.12.2006 Máme atomové zbraně – připustil izraelský premiér. A tady jsou podrobnosti, jak je zjistily výzvědné služby

Před několika dny izraelský premiér Ehud Olmert poprvé připustil, že jeho země vlastní atomové zbraně. Do té do doby izraelští vládní představitelé tuto možnost zamlžovali, třebaže právě před dvaceti lety technik z atomového střediska Dimona Mordechai Vanunu to prozradil v britském tisku a s že jeho tvrzením nakonec souhlasily americké a britské výzvědné služby.

nahoru | celkem: 562 | stránek: 57 | «<5253545556>»

ed2006-2012 © kuks