Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

28.06.2007 Nepovinná četba: CHIRURGOVÉ

Mezi těmi několika málo televizními seriály, na které se dívám, jsou Chirurgové – příběhy začínajících lékařů z nemocnice v Seattlu. Je to nejen o medicíně, ale hlavně o vztazích lidí a v neposlední míře i o zdravotnické etice, o přístupu k pacientům.
Teď vyšla stejnojmenná kniha. Není to však přepis scénářů, nýbrž pohled ze dvou vedlejších úhlů. Chris Van Dusen popisuje osazenstvo špitálu z pohledu barmana, kam všichni skoro denně chodí, Stacy McKee(ová??) z pohledu vrchní sestry chirurgie, která je skoro tak stará jako nemocnice.

25.06.2007 Atlantis STS-117: Opravářská premiéra pláště raketoplánu

Příští start k Mezinárodní stanici ISS má být v srpnuKaždou výpravu raketoplánů doprovází nějaké potíže. Není divu – vždyť je to nejsložitější stroj, jaký dokázal člověk vytvořit. I když tohle víme, každý malér nás vzrušuje a třeseme se o životy a zdraví kosmonautů. Tenhle protiklad je normální.

16.06.2007 Nepovinná četba: Soudruzi, Austrálie je důležitá!

Nad knihou přibližující poměrně málo známé, ale zajímavé téma – zájem komunistů o zemi protinožců

Uprchlík před komunismem Petr Hrubý začal na univerzitě v australském Perthu v roce 1971 přednášet historii, politologii a mezinárodní právo. Rychle zjistil, že pro spoustu studentů i některé kolegy jsou komunistické myšlenky přitažlivé. Toužili po systému, kde by vládla spravedlnost, rovnost a láska. Hrubý tyhle iluze studentům bořil. Když jim vyprávěl o milionech Stalinových obětí, jedna dívka se rozplakala, protože jí bral modlu. V Austrálii byla silná levice včetně komunistické strany. I o tom Petr Hrubý píše v knize Nebezpeční snílci s podtitulem Australská levice a Československo. Soustředil se v ní na příběhy komunistických špionů v Austrálii a na snahu o komunizaci tohoto světadílu.

15.06.2007 Nepovinná četba: NOSTALGIE SVĚTLUŠKY

Bratr mne upozornil na knihu Evy Ledecké PRŮZKUMNÉ LETY SVĚTLUŠEK, která vyšla v roce 2003. Jsou to zajímavé vzpomínky paní, která se narodila v březnu 1939, na druhou světovou válku a prvních asi deset let poválečných, vlastně na školní roky. Autorka pochází z početné rodiny, měla ještě čtyři sestry, přičemž ona patřila ke starším dvojčatům, byla i mladší dvojčata a starší sestra. Otec měl v Praze advokátní kancelář, po bolševickém puči spadl do kolektivní advokátní poradny.

12.06.2007 Výstava na jaderné fakultě: CESTA KE SPOUTÁNÍ SLUNCE

Včera jsem si zašel na zahájení výstavy o termojaderné fúzi, která probíhá na chodbách Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Břehové ulici, kousek od Rudolfina. Všichni řečníci oplývali nadějí, že se v dohledné době – tím je myšleno příštích asi 50 let – podaří vytvořit první provozuschopné termonukleární elektrárny, které by vyřešily energetické potřeby lidstva.

10.06.2007 Nepovinná četba: …DNES NÁM PATŘÍ NĚMECKO A ZÍTRA CELÝ SVĚT

Dvacáté století očima německého fyzika – tenhle podtitul knihy PROŽITÉ DĚJINY od Wernera Holzmüllera mě zaujal. Holzmüller se narodil v roce 1912 – ve stejném roce jako moje matka –, ale v Lipsku, nikoliv v Čechách.
„Vyrůstal jsem v osvícené intelektuálské rodině otevřené světu, pacifisticky naladěné,“ píše. První světovou válku prožíval jako dítě, až po jejím skončení začal rozum brát. Nicméně z hovorů dospělých si dělal první závěry. „Atentát v Sarajevě pouze spustil dávno připravovaný a vytoužený konflikt. Můj otec říkal: Vinu na válce nesou všechny zúčastněné státy, přičemž ovšem Německo se provinilo vpádem do Belgie (neutrálního státu – poznámka KP) a ponorkovou válkou zvláště těžce.“

05.06.2007 Zajímavý seminář: ... a Brežněv má pouze spojené obočí

Seminář ke třetímu výročí smrti prezidenta Ronalda Reagana v SenátuVíte, jaký vtip koloval v první polovině osmdesátých let v komunistickém Československu? Reagan má Spojené státy, kdežto Brežněv má pouze spojené obočí… Tímto bonmotem zahájil v Senátu v úterý 5. června své vystoupení na semináři o Ronaldu Reaganovi ke třetímu výročí jeho smrti brněnský historik Petr Suchý.
Všichni řečníci zdůrazňovali, že Reagan vnesl v lednu 1981 do Bílého domu nový jazyk a nové myšlení. Nebál se pojmenovávat věci pravými jmény. K zděšení svých diplomatů nazval Sovětský svaz „říší zla“. Ovšem mnohem víc tím vyděsil starce v Kremlu, kteří byli dosud zvyklí na zacházení v rukavičkách.

31.05.2007 Přepyšný generál Vacek účelově mlží

Generál Vacek v sobě nezapřel přepyšného komunistického nomenklaturního kádra. V úterý 29. května se v Událostech-komentářích na ČT 2 rozčiloval, že ho označili za agenta Vojenské kontrarozvědky. On nebyl žádným agentem, on stavěl náčelníka VKR do pozoru, protože ho řídil.

27.05.2007 Nepovinná četba: BYL JSEM OSOBNÍM STRÁŽCEM ADOLFA HITLERA

Přemýšlím o tom, jestli jsem tuhle knihu nečetl zbytečně. Co mě dala? Možná poznání, že právě takoví prostí lidé, kteří se o nic než o sebe nezajímají, jsou jako kamínky pro stavbu diktatury těmi nejdůležitějšími. Na nic se neptají, jenom poslušně plní rozkazy. Rochus Misch spatřil Adolfa Hitlera na berlínské olympiádě v roce 1936. A jako mnozí další byl jím opojen, toužil se dostat do jeho blízkosti. Přitom nacistickým ideálům nerozuměl, ani o to nestál, nebyl členem Hitlerjügend, ani NSDAP, Hitlerovu bibli Mein Kampf nikdy nedržel v ruce.

26.05.2007 Proč se Alexej Leonov nepodíval na Měsíc

V listopadu 1967 oslaví Sovětský svaz 50. výročí bolševické revoluce. Všichni vedoucí raketoví inženýři si uvědomují, že takové výročí se bez nějakého velkého „daru“ neobejde. Na jaře 1966 vyřizuje náměstek ministra obrany generál Georgij Ťulin hlavnímu konstruktéru raket Vasiliji Mišinovi vzkaz od tajemníka ústředního výboru komunistické strany Dmitrije Ustinova: „Čeká se, že k tomuto výročí obletí naši kosmonauti Měsíc a v roce 1968 tam přistanou.“
V létě 1966 vzniká státní komise pro oblet Měsíce. V prosinci debatují její členové o dvou variantách této expedice. Buď tam poletí stroj, který vznikne spojením dvou lodí na oběžné dráze okolo Země, anebo plavidlo vynesené raketou UR-500 Proton.

nahoru | celkem: 595 | stránek: 60 | «<5152535455>»

ed2006-2012 © kuks