Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

31.05.2007 Přepyšný generál Vacek účelově mlží

Generál Vacek v sobě nezapřel přepyšného komunistického nomenklaturního kádra. V úterý 29. května se v Událostech-komentářích na ČT 2 rozčiloval, že ho označili za agenta Vojenské kontrarozvědky. On nebyl žádným agentem, on stavěl náčelníka VKR do pozoru, protože ho řídil.

27.05.2007 Nepovinná četba: BYL JSEM OSOBNÍM STRÁŽCEM ADOLFA HITLERA

Přemýšlím o tom, jestli jsem tuhle knihu nečetl zbytečně. Co mě dala? Možná poznání, že právě takoví prostí lidé, kteří se o nic než o sebe nezajímají, jsou jako kamínky pro stavbu diktatury těmi nejdůležitějšími. Na nic se neptají, jenom poslušně plní rozkazy. Rochus Misch spatřil Adolfa Hitlera na berlínské olympiádě v roce 1936. A jako mnozí další byl jím opojen, toužil se dostat do jeho blízkosti. Přitom nacistickým ideálům nerozuměl, ani o to nestál, nebyl členem Hitlerjügend, ani NSDAP, Hitlerovu bibli Mein Kampf nikdy nedržel v ruce.

26.05.2007 Proč se Alexej Leonov nepodíval na Měsíc

V listopadu 1967 oslaví Sovětský svaz 50. výročí bolševické revoluce. Všichni vedoucí raketoví inženýři si uvědomují, že takové výročí se bez nějakého velkého „daru“ neobejde. Na jaře 1966 vyřizuje náměstek ministra obrany generál Georgij Ťulin hlavnímu konstruktéru raket Vasiliji Mišinovi vzkaz od tajemníka ústředního výboru komunistické strany Dmitrije Ustinova: „Čeká se, že k tomuto výročí obletí naši kosmonauti Měsíc a v roce 1968 tam přistanou.“
V létě 1966 vzniká státní komise pro oblet Měsíce. V prosinci debatují její členové o dvou variantách této expedice. Buď tam poletí stroj, který vznikne spojením dvou lodí na oběžné dráze okolo Země, anebo plavidlo vynesené raketou UR-500 Proton.

14.05.2007 Bohdaneč: Kosmonautičtí fandové posedmé

Hrozně mě to překvapilo. Na sedmdesát fandů do kosmonautiky – nejen postarší pánové, kteří zažili Gagarina i přistání prvních Američanů na Měsíci a dodnes na to nemohou zapomenout, ale taky docela mladí kluci, kteří se o sametové revoluci vyhrabávali z peřinek a stavba ISS je pro ně obrovským dobrodružstvím. Hotel Technik byl naplněn na maximum, víc lidí se ani do učebny nevešlo. Poprvé jsem strávil víkend v Lázních Bohdaneč u Pardubic na Kosmos party, kterou obětavě už sedmý rok organizuje Milan Halousek.
Přijely tam dvě celebrity – Tonda Vítek a Vláďa Remek.

14.05.2007 Nedostatek šedé kůry mozkové

„Když před čtyřiceti lety probíhal v Praze kongres Mezinárodní astronomické unie, bylo astronomů na dva tisíce,“ uvědomoval si docent Luboš Perek. „Loni už nás bylo pětkrát tolik. Ale tomu neodpovídá překotný rozvoj techniky. Zdá se, že je nedostatek šedé kůry mozkové.“

29.04.2007 Nepovinná četba: SVĚDOMÍ WASHINGTONU

Proč se tak dlouho udržely komunistické režimy v Evropě a proč nakonec přece jenom padly? Analýza dvou západních historikůNemám rád sebechválu. Proto jsem tři roky chodil okolo knihy SVĚDOMÍ WASHINGTONU, aniž bych ji bral na vědomí – vydali ji ke 20. výročí založení listu Washington Times. Tento deník patří k malé části konzervativního amerického tisku, vždycky podporoval R. Reagana a G. W. Bushe. Občas rád WT na internetu čtu – jejich reportér Bill Gertz patří k nejzasvěcenějším novinářům v oblasti zbrojení a tajných služeb, zvláště pak vztahů USA a Číny. Nedávno jsem se do knihy podíval a když jsem spatřil jména Paula Johnsona a Richarda Pipese, hned jsem si ji koupil. A doporučuju vám, abyste udělali totéž.

28.04.2007 Vliv člověka na klima nikdo nezměřil!

Světově proslulý klimatolog českého původu G. J. Kukla si myslí, že závěry pařížské konference jsou mylnéKdyž se chystala v MFD speciální příloha o klimatu, vzpomněl si Vili Buchert na skeptika Kuklu, který žije severně od New Yorku. Měl jsem s ním obsáhlý interview v MFD loni v létě – najdete ho na straně 12 této rubriky pod názvem OTEPLOVÁNÍ PŘICHÁZÍ – NIKOLIV VINOU ČLOVĚKA. Rovněž ho najdete v internetovém archivu MFD.
Tak jsem Jirkovi zamejloval a brzy jsem dostal jeho stručné odpovědi.

22.04.2007 Neomalenci u T Mobilu

Když mě zavolala dívenka z T Mobilu, jestli chci prodloužit smlouvu na využití jejich sítě k používání mobilu, bez dlouhého přemýšlení jsem na její návrh přistoupil. Aspoň jsem se nemusel zatěžovat návštěvou jejich centra.

14.04.2007 Paroubku, místo křiku předveďte vlastní program!

Jiří Paroubek se rozčiluje, protože půl roku se s ním Mirek Topolánek nestřetl před kamerou! Křičí: „Pane Topolánka, přestaňte se konečně už schovávat!“
Jenže Topolánek se před ním neschovává, jednoduše nemá na jeho hysterické výlevy čas. Pracuje, vládne, snaží se koncipovat reformy, pokud mu je koaliční partneři dovolí, a pak je obhajuje na vlastním hřišti.

14.04.2007 Rusové chtějí obletět Měsíc. Není to zbytečné gesto?

Ve čtvrtek 12. dubna uplynulo 46 let od chvíle, kdy se z vesmíru ohlásil první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Zatímco tehdy sovětská kosmonautika jasně vévodila, dnes se potýká s mnoha potížemi, k jejichž vyřešení potřebuje zahraniční partnery. Situace by se mohla změnit jedině tehdy, kdyby se pro Kreml stala podpora kosmických letů strategickou prioritou.

nahoru | celkem: 578 | stránek: 58 | «<5051525354>»

ed2006-2012 © kuks