Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

10.06.2007 Nepovinná četba: …DNES NÁM PATŘÍ NĚMECKO A ZÍTRA CELÝ SVĚT

Dvacáté století očima německého fyzika – tenhle podtitul knihy PROŽITÉ DĚJINY od Wernera Holzmüllera mě zaujal. Holzmüller se narodil v roce 1912 – ve stejném roce jako moje matka –, ale v Lipsku, nikoliv v Čechách.
„Vyrůstal jsem v osvícené intelektuálské rodině otevřené světu, pacifisticky naladěné,“ píše. První světovou válku prožíval jako dítě, až po jejím skončení začal rozum brát. Nicméně z hovorů dospělých si dělal první závěry. „Atentát v Sarajevě pouze spustil dávno připravovaný a vytoužený konflikt. Můj otec říkal: Vinu na válce nesou všechny zúčastněné státy, přičemž ovšem Německo se provinilo vpádem do Belgie (neutrálního státu – poznámka KP) a ponorkovou válkou zvláště těžce.“

05.06.2007 Zajímavý seminář: ... a Brežněv má pouze spojené obočí

Seminář ke třetímu výročí smrti prezidenta Ronalda Reagana v SenátuVíte, jaký vtip koloval v první polovině osmdesátých let v komunistickém Československu? Reagan má Spojené státy, kdežto Brežněv má pouze spojené obočí… Tímto bonmotem zahájil v Senátu v úterý 5. června své vystoupení na semináři o Ronaldu Reaganovi ke třetímu výročí jeho smrti brněnský historik Petr Suchý.
Všichni řečníci zdůrazňovali, že Reagan vnesl v lednu 1981 do Bílého domu nový jazyk a nové myšlení. Nebál se pojmenovávat věci pravými jmény. K zděšení svých diplomatů nazval Sovětský svaz „říší zla“. Ovšem mnohem víc tím vyděsil starce v Kremlu, kteří byli dosud zvyklí na zacházení v rukavičkách.

31.05.2007 Přepyšný generál Vacek účelově mlží

Generál Vacek v sobě nezapřel přepyšného komunistického nomenklaturního kádra. V úterý 29. května se v Událostech-komentářích na ČT 2 rozčiloval, že ho označili za agenta Vojenské kontrarozvědky. On nebyl žádným agentem, on stavěl náčelníka VKR do pozoru, protože ho řídil.

27.05.2007 Nepovinná četba: BYL JSEM OSOBNÍM STRÁŽCEM ADOLFA HITLERA

Přemýšlím o tom, jestli jsem tuhle knihu nečetl zbytečně. Co mě dala? Možná poznání, že právě takoví prostí lidé, kteří se o nic než o sebe nezajímají, jsou jako kamínky pro stavbu diktatury těmi nejdůležitějšími. Na nic se neptají, jenom poslušně plní rozkazy. Rochus Misch spatřil Adolfa Hitlera na berlínské olympiádě v roce 1936. A jako mnozí další byl jím opojen, toužil se dostat do jeho blízkosti. Přitom nacistickým ideálům nerozuměl, ani o to nestál, nebyl členem Hitlerjügend, ani NSDAP, Hitlerovu bibli Mein Kampf nikdy nedržel v ruce.

26.05.2007 Proč se Alexej Leonov nepodíval na Měsíc

V listopadu 1967 oslaví Sovětský svaz 50. výročí bolševické revoluce. Všichni vedoucí raketoví inženýři si uvědomují, že takové výročí se bez nějakého velkého „daru“ neobejde. Na jaře 1966 vyřizuje náměstek ministra obrany generál Georgij Ťulin hlavnímu konstruktéru raket Vasiliji Mišinovi vzkaz od tajemníka ústředního výboru komunistické strany Dmitrije Ustinova: „Čeká se, že k tomuto výročí obletí naši kosmonauti Měsíc a v roce 1968 tam přistanou.“
V létě 1966 vzniká státní komise pro oblet Měsíce. V prosinci debatují její členové o dvou variantách této expedice. Buď tam poletí stroj, který vznikne spojením dvou lodí na oběžné dráze okolo Země, anebo plavidlo vynesené raketou UR-500 Proton.

14.05.2007 Bohdaneč: Kosmonautičtí fandové posedmé

Hrozně mě to překvapilo. Na sedmdesát fandů do kosmonautiky – nejen postarší pánové, kteří zažili Gagarina i přistání prvních Američanů na Měsíci a dodnes na to nemohou zapomenout, ale taky docela mladí kluci, kteří se o sametové revoluci vyhrabávali z peřinek a stavba ISS je pro ně obrovským dobrodružstvím. Hotel Technik byl naplněn na maximum, víc lidí se ani do učebny nevešlo. Poprvé jsem strávil víkend v Lázních Bohdaneč u Pardubic na Kosmos party, kterou obětavě už sedmý rok organizuje Milan Halousek.
Přijely tam dvě celebrity – Tonda Vítek a Vláďa Remek.

14.05.2007 Nedostatek šedé kůry mozkové

„Když před čtyřiceti lety probíhal v Praze kongres Mezinárodní astronomické unie, bylo astronomů na dva tisíce,“ uvědomoval si docent Luboš Perek. „Loni už nás bylo pětkrát tolik. Ale tomu neodpovídá překotný rozvoj techniky. Zdá se, že je nedostatek šedé kůry mozkové.“

29.04.2007 Nepovinná četba: SVĚDOMÍ WASHINGTONU

Proč se tak dlouho udržely komunistické režimy v Evropě a proč nakonec přece jenom padly? Analýza dvou západních historikůNemám rád sebechválu. Proto jsem tři roky chodil okolo knihy SVĚDOMÍ WASHINGTONU, aniž bych ji bral na vědomí – vydali ji ke 20. výročí založení listu Washington Times. Tento deník patří k malé části konzervativního amerického tisku, vždycky podporoval R. Reagana a G. W. Bushe. Občas rád WT na internetu čtu – jejich reportér Bill Gertz patří k nejzasvěcenějším novinářům v oblasti zbrojení a tajných služeb, zvláště pak vztahů USA a Číny. Nedávno jsem se do knihy podíval a když jsem spatřil jména Paula Johnsona a Richarda Pipese, hned jsem si ji koupil. A doporučuju vám, abyste udělali totéž.

28.04.2007 Vliv člověka na klima nikdo nezměřil!

Světově proslulý klimatolog českého původu G. J. Kukla si myslí, že závěry pařížské konference jsou mylnéKdyž se chystala v MFD speciální příloha o klimatu, vzpomněl si Vili Buchert na skeptika Kuklu, který žije severně od New Yorku. Měl jsem s ním obsáhlý interview v MFD loni v létě – najdete ho na straně 12 této rubriky pod názvem OTEPLOVÁNÍ PŘICHÁZÍ – NIKOLIV VINOU ČLOVĚKA. Rovněž ho najdete v internetovém archivu MFD.
Tak jsem Jirkovi zamejloval a brzy jsem dostal jeho stručné odpovědi.

22.04.2007 Neomalenci u T Mobilu

Když mě zavolala dívenka z T Mobilu, jestli chci prodloužit smlouvu na využití jejich sítě k používání mobilu, bez dlouhého přemýšlení jsem na její návrh přistoupil. Aspoň jsem se nemusel zatěžovat návštěvou jejich centra.

nahoru | celkem: 570 | stránek: 57 | «<4950515253>»

ed2006-2012 © kuks