Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

07.07.2007 Amatéři chystají první českou družici

Amatéři chystají první českou družici

czCube bude kostka o hraně 10 centimetrů a váze jednoho kilogramuNaposled letěla česká družice do vesmíru v roce 2003 – byla to Mimosa, kterou vypustili pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd. Teď se chystají poslat družici – přesněji pikodružici – na oběžnou dráhu amatéři.

29.06.2007 Nepovinná četba: GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ? NENÍ TO OMYL?

Ve své nové knize se známý americký autor bestsellerů Michael Crichton pustil do ekologůEkologové v čele s Al Gorem, kteří propagují myšlenku globálního oteplování, k níž přispívá svou činností člověk, dostali koncem roku 2004 nečekaně silného protivníka. Jejich argumenty vyvrací známý autor bestsellerů Michael Crichton v knize State of Fear, u nás nyní vyšla pod názvem Říše strachu.

29.06.2007 Na ČT 24: Nelegální odposlechy

Jsou nelegální odposlechy lidí státními orgány výjimečné, anebo ne? Tak můžeme shrnout otázku, kterou jsem dostal ve čtvrtek 28. června v pořadu ČT 24 Střední Evropa. Jednalo se totiž o to, že slovinská zpravodajská služba SOVA odposlouchávala rozhovory mezi slovinským a chorvatským politikem.

28.06.2007 Nepovinná četba: CHIRURGOVÉ

Mezi těmi několika málo televizními seriály, na které se dívám, jsou Chirurgové – příběhy začínajících lékařů z nemocnice v Seattlu. Je to nejen o medicíně, ale hlavně o vztazích lidí a v neposlední míře i o zdravotnické etice, o přístupu k pacientům.
Teď vyšla stejnojmenná kniha. Není to však přepis scénářů, nýbrž pohled ze dvou vedlejších úhlů. Chris Van Dusen popisuje osazenstvo špitálu z pohledu barmana, kam všichni skoro denně chodí, Stacy McKee(ová??) z pohledu vrchní sestry chirurgie, která je skoro tak stará jako nemocnice.

25.06.2007 Atlantis STS-117: Opravářská premiéra pláště raketoplánu

Příští start k Mezinárodní stanici ISS má být v srpnuKaždou výpravu raketoplánů doprovází nějaké potíže. Není divu – vždyť je to nejsložitější stroj, jaký dokázal člověk vytvořit. I když tohle víme, každý malér nás vzrušuje a třeseme se o životy a zdraví kosmonautů. Tenhle protiklad je normální.

16.06.2007 Nepovinná četba: Soudruzi, Austrálie je důležitá!

Nad knihou přibližující poměrně málo známé, ale zajímavé téma – zájem komunistů o zemi protinožců

Uprchlík před komunismem Petr Hrubý začal na univerzitě v australském Perthu v roce 1971 přednášet historii, politologii a mezinárodní právo. Rychle zjistil, že pro spoustu studentů i některé kolegy jsou komunistické myšlenky přitažlivé. Toužili po systému, kde by vládla spravedlnost, rovnost a láska. Hrubý tyhle iluze studentům bořil. Když jim vyprávěl o milionech Stalinových obětí, jedna dívka se rozplakala, protože jí bral modlu. V Austrálii byla silná levice včetně komunistické strany. I o tom Petr Hrubý píše v knize Nebezpeční snílci s podtitulem Australská levice a Československo. Soustředil se v ní na příběhy komunistických špionů v Austrálii a na snahu o komunizaci tohoto světadílu.

15.06.2007 Nepovinná četba: NOSTALGIE SVĚTLUŠKY

Bratr mne upozornil na knihu Evy Ledecké PRŮZKUMNÉ LETY SVĚTLUŠEK, která vyšla v roce 2003. Jsou to zajímavé vzpomínky paní, která se narodila v březnu 1939, na druhou světovou válku a prvních asi deset let poválečných, vlastně na školní roky. Autorka pochází z početné rodiny, měla ještě čtyři sestry, přičemž ona patřila ke starším dvojčatům, byla i mladší dvojčata a starší sestra. Otec měl v Praze advokátní kancelář, po bolševickém puči spadl do kolektivní advokátní poradny.

12.06.2007 Výstava na jaderné fakultě: CESTA KE SPOUTÁNÍ SLUNCE

Včera jsem si zašel na zahájení výstavy o termojaderné fúzi, která probíhá na chodbách Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Břehové ulici, kousek od Rudolfina. Všichni řečníci oplývali nadějí, že se v dohledné době – tím je myšleno příštích asi 50 let – podaří vytvořit první provozuschopné termonukleární elektrárny, které by vyřešily energetické potřeby lidstva.

10.06.2007 Nepovinná četba: …DNES NÁM PATŘÍ NĚMECKO A ZÍTRA CELÝ SVĚT

Dvacáté století očima německého fyzika – tenhle podtitul knihy PROŽITÉ DĚJINY od Wernera Holzmüllera mě zaujal. Holzmüller se narodil v roce 1912 – ve stejném roce jako moje matka –, ale v Lipsku, nikoliv v Čechách.
„Vyrůstal jsem v osvícené intelektuálské rodině otevřené světu, pacifisticky naladěné,“ píše. První světovou válku prožíval jako dítě, až po jejím skončení začal rozum brát. Nicméně z hovorů dospělých si dělal první závěry. „Atentát v Sarajevě pouze spustil dávno připravovaný a vytoužený konflikt. Můj otec říkal: Vinu na válce nesou všechny zúčastněné státy, přičemž ovšem Německo se provinilo vpádem do Belgie (neutrálního státu – poznámka KP) a ponorkovou válkou zvláště těžce.“

05.06.2007 Zajímavý seminář: ... a Brežněv má pouze spojené obočí

Seminář ke třetímu výročí smrti prezidenta Ronalda Reagana v SenátuVíte, jaký vtip koloval v první polovině osmdesátých let v komunistickém Československu? Reagan má Spojené státy, kdežto Brežněv má pouze spojené obočí… Tímto bonmotem zahájil v Senátu v úterý 5. června své vystoupení na semináři o Ronaldu Reaganovi ke třetímu výročí jeho smrti brněnský historik Petr Suchý.
Všichni řečníci zdůrazňovali, že Reagan vnesl v lednu 1981 do Bílého domu nový jazyk a nové myšlení. Nebál se pojmenovávat věci pravými jmény. K zděšení svých diplomatů nazval Sovětský svaz „říší zla“. Ovšem mnohem víc tím vyděsil starce v Kremlu, kteří byli dosud zvyklí na zacházení v rukavičkách.

nahoru | celkem: 578 | stránek: 58 | «<4950515253>»

ed2006-2012 © kuks