Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

17.09.2016 Kdo porazil Němce ve Velké válce? "Generál Tank"

Nejdřív slyšeli němečtí vojáci zakopaní v zákopech u francouzské vesničky Flers za kopečkem strašný řev motorů. Potom se najednou vynořila velká plechová krabice na housenkových pásech, která po nich střílela. Postupně se objevovaly další a další obrněné krabice. Nakonec vylezlo těchto „opancéřovaných samochodných vozů“, jak jim jejich konstruktéři říkali, osmnáct.

13.09.2016 Hvězdolet v 21. století: Fantazie? Realita?

Lety ke hvězdám jsou odvěkým snem nejen básníků, ale i mnoha vědců. Když přišla koncem srpna zpráva, že astronomové objevili okolo hvězdy, která je nejbližší Slunci, planetu velkou jako Země možná se životem, podle některých nadšenců by to mohla být výzva k první mezihvězdné expedici. Zvláště když v dubnu ohlásila skupina nadšenců projekt Breakthrough Starshop (Průlomový výstřel ke hvězdám) s vypuštěním celé flotily nanosond.

08.09.2016 Najdeme inteligentní mimozemšťany

Zachytili jsme podivný rádiový signál od souhvězdí Herkula – oznámili koncem srpna ruští astronomové. Patrně ho vysílá hvězda HD 164595. Loni 15. května v 18.01 hodin místního času zaregistroval radioteleskop Ratan 600 na Kavkaze jakési pípnutí, které neodpovídalo žádnému známému zdroji.

03.09.2016 Předskokani kosmonautů: psi a opice

Jak se bude dařit člověku ve stavu beztíže? Nezblázní se tam? Nevyměkne mu mozek? Dokáže myslet, jíst, pít a pracovat?
Tyhle otázky trápily sovětské a americké lékaře v padesátých letech 20. století. Před tím, než pošlou prvního člověka do vesmíru, musí tohle prostředí vyzkoušet na zvířatech. Američané zvolili makaky, což jsou opice vysoké 50–60 centimetrů, Sověti měli dobré zkušenosti se psy.

24.08.2016 Nepovinná četba: JAK SE CHYTÁ RUSKÝ ŠPION

Američan Naveed Jamali se svěřil novináři Ellisu Henicanovi se svými hrátkami s ruským diplomatem, ve skutečnosti vyzvědačem. Proto podtitul zní Pravdivý příběh civilisty, z něhož se stal dvojitý agent.

13.05.2016 Poctiví obchodníci v drogerii Teta

Ve čtvrtek jsem kupoval v obchodě Teta číslo 357 v Praze-Stodůlkách dva kusy holicího gelu. Teprve doma jsem se pořádně podíval na účtenku a žasl jsem – pokladní mi naúčtovala tři kusy.

12.05.2016 Nepovinná četba: OHROŽENÁ EVROPA

Mám rád předpovědi George Friedmana, zakladatele think-tanku Stratfor (Strategické předpovědi) a nejnověji Geopolitical Future. I když asi ani jejich autor si nemyslí, že by se doslova uskutečnily, musí k zamyšlení. Nedávno pobýval na skok v Praze a dal několik interview, ve kterých varoval, že Evropa vedená neuměteli v Bruselu a v dalších zemích se řítí do propasti.

27.04.2016 Nepovinná četba: ZA HUMNY JE VÁLKA

V poslední době se kupuju týdeník Reflex kvůli Jefimu Fištejnovi. Považuji ho za nejlepšího zahraničně politického komentátora u nás – nejen nabitého informacemi, ale i nadhledem.

27.04.2016 Rusko otevírá nový kosmodrom Vostočnyj

Jestliže všechno půjde dobře, ve středu 27. dubna zahájí Rusové provoz na novém kosmodromu Vostočnyj (Východní). Má ho otevřít start rakety Sojuz 2-1a, která dopraví do vesmíru tři družice. Nosič pochází z rodiny sojuzů a má vynášet na nízkou dráhu náklad až 7,8 tun, původní Sojuz měl kapacitu 6,5 tuny.

21.04.2016 Nepovinná četba: MOZEK NAD MOZEK

Právě jsem dočetl memoáry Vladimíra Beneše nejstaršího, zakladatele neurochirurgického rodu. Včera je pan profesor křtil za účasti několika desítek kolegů a známých.

nahoru | celkem: 561 | stránek: 57 | «<23456>»

ed2006-2012 © kuks