Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

24.02.2017 Vzrušující pátrání po mimozemšťanech pokračuje

Nedaleko nás – ve vzdálenosti 40 světelných let, což je v kosmických měřítcích pakatel – leží hvězda se sedmi planetami, z nichž na třech existují podmínky pro život. Tahle zpráva vydaná americkou NASA a Evropskou jižní observatoří se stala ve středu celosvětovou senzací.

09.02.2017 TV seriál DOKTOŘI

Dnes dopoledne jsem byl na předváděčce prvního dílu nového televizního seriálu DOKTOŘI. Hned na začátku musím říct: Klobouk dolů! Perfektní!
Zákulisí ordinací a operačních sálů diváky vždycky přitahuje. Popisuje totiž to, co by mohlo každého z nás s obavami čekat a co je pořád zahaleno trochu tajemstvím. Na rozdíl od hraných filmů chybí v dokumentárních pořadech příběhy lásek a nevěr zdravotnického personálu a pacientů, zaměřují se výhradně na medicínu.

19.12.2016 Nepovinná četba: POSLEDNÍ VZPOURA BÍLÝCH MUŽŮ

Když jsem byl naposled ve Spojených státech, bylo to v létě 1996, projeli jsme během čtyř týdnů s televizním štábem řadu velkých měst od východu na západ. Třebaže jsme natáčeli většinou s Čechy, americké reálie nám neunikly – a já neměl pocit, že by se nějak výrazně lišily od Evropy. Nicméně z článků a reportáží, které jsem četl a viděl od počátku 21. století, jsem nabyl dojem, že se Amerika dost mění. Poprvé jsem to zachytil v memoárech profesora Zdeňka Slouky, který popisoval upřednostňování určitých menšin na univerzitách už v minulosti.

17.12.2016 Nepovinná četba: KDE SE LÍBAT V PRAZE?

S velkým zpožděním za mnou doputovala kniha, kterou mi věnovala Martina Riebauerová na jaře k osmdesátinám. Nazvala ji Kde se líbat v Praze? a pod tímto názvem se skrývají kouzelné procházky po naší metropoli. Když Martina tuhle knihu psala, občas se mi o ní zmiňovala. Ale já si pořád nedokázal představit, jak námět, kterým bylo líbání v Praze, se dá uchopit, se dá napsat.

07.11.2016 Nepovinná četba: Čeká nás pohroma?

Včera večer jsem dočetl memoáry generála Andora Šándora, které s ním připravil Zdeněk Čech. Mají vyzývavý název ČEKÁ NÁS POHROMA? S faktografickým podtitulem ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH GENERÁLA TAJNÉ SLUŽBY.

29.10.2016 Na Měsíc! Na Mars!

V roce padesátého výročí přistání prvních lidí na Měsíci se tam měli Američané vrátit. V červnu 2019 se plánoval přílet kosmické lodi Orion 12 na oběžnou dráhu okolo Měsíce a v prosinci vysazení posádky Orionu 13 na jeho povrchu.

22.10.2016 S obtížemi, které jsou obvyklé, na Mars?

Družice ExoMars obíhá kolem planety Mars, zatímco výsadkový modul Schiaparelli zřejmě ztroskotal. Kosmický výzkum se od začátku potýká s mnoha nezdary, to je u tak složitých strojů obvyklé. Odborníci z Evropské kosmické agentury ESA jsou však šťastni, že družice vysílá první informace.
Před nedávnem se nechal slyšet americký prezident Barack Obama, že astronauti by se měli vylodit na Marsu ve dvacátých letech našeho století – tedy zakrátko. Čtvrt roku před odchodem z Bílého domu se snažil Obama zachránit svou prestiž ve vědecké komunitě – do té doby výzkum vesmíru spíš brzdil.

06.10.2016 S miliardářem za deset let na Mars?

Rozlet americké kosmonautiky zarazil prezident Barack Obama. Čekalo se, jestli ji k novým výbojům vzkřísí jeho nástupce. V poslední době se situace obrací – do vesmíru burcují miliardáři.

17.09.2016 Kdo porazil Němce ve Velké válce? "Generál Tank"

Nejdřív slyšeli němečtí vojáci zakopaní v zákopech u francouzské vesničky Flers za kopečkem strašný řev motorů. Potom se najednou vynořila velká plechová krabice na housenkových pásech, která po nich střílela. Postupně se objevovaly další a další obrněné krabice. Nakonec vylezlo těchto „opancéřovaných samochodných vozů“, jak jim jejich konstruktéři říkali, osmnáct.

13.09.2016 Hvězdolet v 21. století: Fantazie? Realita?

Lety ke hvězdám jsou odvěkým snem nejen básníků, ale i mnoha vědců. Když přišla koncem srpna zpráva, že astronomové objevili okolo hvězdy, která je nejbližší Slunci, planetu velkou jako Země možná se životem, podle některých nadšenců by to mohla být výzva k první mezihvězdné expedici. Zvláště když v dubnu ohlásila skupina nadšenců projekt Breakthrough Starshop (Průlomový výstřel ke hvězdám) s vypuštěním celé flotily nanosond.

nahoru | celkem: 559 | stránek: 56 | «<12345>»

ed2006-2012 © kuks