Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

24.06.2017 Zástěrka pro tajné vojenské projekty: UFOMÁNIE

"Před pěti hodinami se nad Skalnatými horami, v oblasti Great Rockie Range, ztratilo dopravní letadlo C-46 námořní pěchoty. Vyhlašujeme po něm pátrání!“
Tuhle zprávu zaslechl v úterý 24. června 1947 i dvaatřicetiletý podnikatel Kenneth Arnold. Právě letí ve svém malém letadle CallAir A-2 na obchodní schůzku z Chelahis do Yakimy, jižně od Seattlu ve státu Washington na americkém severozápadě.

17.06.2017 Nepovinná četba: BRATŘI (Dullesové)

Právě jsem dočetl knihu Stephena Kinzera BRATŘI s podtitulem JOHN FOSTER DULLES, ALLEN DULLES A JEJICH TAJNÁ SVĚTOVÁ VÁLKA. Tento tlustospis o 500 stranách se nečte snadno.

04.06.2017 Heydrich se uzdravoval – proč náhle zemřel?

V úterý 27. května 1942 se pokusili parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík zabít generála SS Reinharda Heydricha. Třebaže se jim to nepodařilo, po osmi dnech, ve středu 4. června nenáviděný říšský protektor zemřel. Ani ti nejlepší nacističtí lékaři, povolaní z říše, mu nepomohli. Přitom podle názoru profesora Prokopa Málka z osmdesátých let„povaha jeho zranění byla taková, že mohl i při tehdejším stavu lékařských znalostí a chirurgických dovedností své zranění přežít“.

02.06.2017 Vliv člověka na klima nikdo nezměřil!

Zesnulý klimatolog George J. Kukla, který pracoval v Lamon-Doherty Earth Observatory Kolumbijské univerzity poblíž New Yorku, byl ke snahám některých politiků a vědců ovlivňovat globální přírodní procesy skeptický. Říkal, že naše zásahy do obrovských energetických procesů jsou jenom jako dloubání špendlíkem. Když se teď část světa rozhořčuje nad tím, že americký prezident Donald Trump odstoupil od pařížské dohody o klimatu, hledal jsem v počítači, co mně o tom Jirka kdysi řekl. Našel jsem článek z 21. dubna 2007, který tady přetiskuji.

31.05.2017 Nepovinná četba: JAK PŘEŽÍT NEJEN TERORISTICKÝ ÚTOK

Generál Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, který nyní pracuje jako bezpečnostní poradce a komentátor, vydal důležitou brožurku: JAK PŘEŽÍT NEJEN TERORISTICKÝ ÚTOK.

30.05.2017 Nepovinná četba: DĚDEČKŮV DENÍK

Knihu Libuše Koubské Dědečkův deník jsem přečetl během prvních dvou večerů od chvíle, kdy mi ji věnovala. Jenže jsem pořád přemýšlel o tom, jak o ní napsat stejně sličnými slovy, jakými ji autorka psala. Neumím to, nejsem prozaik, nemám tak hluboké vidění světa.

24.05.2017 Proč Měsíc nebyl rudý, ale americký? Nepomohl ani Bond z Moravy

Recenze v MF Dnes - autor Milan Vodička


Závod o Měsíc mezi Sověty a Američany byl tenkrát tak drsný, že do něj Moskva nasadila i Dalibora Valouška z Moravy, svého Bonda v USA. Žil tam jako Rudolf Herrmann, byl agentem KGB, a aby zastavil program Apollo krátce před startem první posádky na Měsíc, koupil si podle instrukcí z Moskvy psací stroj, napsal zásadní dopis, pak stroj rozřezal na kousky a vyhodil. Protože bydlel ve Washingtonu, mazaně odjel, nejdřív autem, pak autobusem, poslat dopis až do Atlanty. V dopise, který podepsal jako „Vlastenec“, stálo, že před příštím startem kosmické lodi s posádkou hrozí sabotáž.

19.05.2017 Dostal jsem cenu OPUS VITAE

Ve čtvrtek 18. května 2017 uděloval Český literární fond v Havlíčkově Brodě Cenu Karla Havlíčka Borovského nejlepšímu novináři a dvě Novinářské křepelky mladíkům do 33 let. Poslední čtyři roky k tomu přidal ještě cenu OPUS VITAE pro zasloužilé novinářské starce. Tentokrát jsem ji dostal i já. Po Janu Petránkovi, Zdeňku Velíškovi, Petru Nováčkovi a Jiřím Hanákovi. Ocitl jsem se tedy v nejlepší společnosti.


Mé svatořečení přednesla Martina Riebauerová, kdysi kolegyně z MF Dnes, nyní vedoucí pořadu Události-komentáře v České televizi. Tady jsou její slova:

18.05.2017 „Plánovité omlazování“ ruských kosmonautů

Ve Hvězdném Městečku u Moskvy, kde se trénují muži a ženy ke kosmickým letům, vypukla menší vzpoura. Zahájil ji kosmonaut plukovník Gennadij Padalka, rekordman s 878 dny na oběžné dráze. V deníku Moskovskij komsomolec obvinil náčelníka Gagarinova střediska pro výcvik kosmonautů Jurije Lončakova ze lži.

10.05.2017 Nynější závod o Měsíc Rusové nestíhají

Vydal jste značně přepracovanou a doplněnou verzi své dřívější knihy Tajný závod o Měsíc. Tím titulkem jste chtěl říct, že tento vesmírný boj nebyl nikdy oficiálně vyhlášen ani přiznán, nebo že se o tomto závodě dozvídáme řadu dlouho utajovaných skutečností?


Obojí. Sověti nikdy nepřiznali, že závodí s Američany o vylodění prvního člověka na Měsíci. To teprve začalo probleskovat v roce 1989. Hovořil jsem o tom v září 89 s náměstkem hlavního konstruktéra raket Borisem Čertokem. Když jsem se před tím účastnil večírků se sovětskými kosmonauty, tak jsem tam různé poloopilecké narážky slyšel, ale nikdy to nepřiznal. V květnu 1968 jsem pobýval v Moskvě a v redakci Komsomolské pravdy mi jeden kolega říkal: "Tak abych balil kufry, jestli chci zachytit start prvního člověka na Měsíci z mysu Canaveral." Druhý mu odporoval: "Počkej, třeba to ještě bude z Bajkonuru."

nahoru | celkem: 573 | stránek: 58 | «<12345>»

ed2006-2012 © kuks