Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

31.07.2019 Žena na Měsíci v roce 2024? Stěží, spíš později

Práce na projektu Apollo si vyžádaly od jeho vyhlášení do prvního přistání Američanů na Měsíci osm let. Prezident Donald Trump nedávno požádal kosmickou agenturu NASA, aby vrátila astronauty na Měsíc v roce 2024, kdy, jak doufá, bude ještě bydlet v Bílém domě, tedy za sedm let.
Je tento termín uskutečnitelný? Vždyť už jsme tam byli, takže hlavní těžkosti známe. To je sice pravda, ale i tady se určitě znenadání vynoří nové problémy, s nimiž odborníci nepočítali, a budou je muset řešit. Když se podíváme na jiné velké kosmické projekty, vidíme, že žádný neodstartoval v původně plánovaném termínu. Projekt Artemis, jak se nazývá úsilí o návrat člověka na Měsíc, se tomu nejspíš také nevyhne.

14.07.2019 Viděl jsem naplnění snů: Apollo 11

Generace snily o tom, že se člověk vydá na procházku neznámým Měsícem. Byl jsem u toho, když se tento sen začal naplňovat.

Start do modrého nebe


Americká Florida, středa 16. července 1969 ráno. Slunce pálí, je přes třicet stupňů, atmosféra jako v prádelně. Modré nebe nad námi, modré moře před námi. Pláž se začíná naplňovat třemi a půl tisíci novináři z celého světa.
Nalevo od nás stojí tribuna prominentů, sedí tam i stařičký německý profesor Hermann Oberth, který ve dvacátých letech zakládal teorii kosmických letů, ale také – jaký paradox – delegace amerických chudých. Vzadu se tyčí montážní budova VAB, největší barák na světě.

09.04.2019 Hledám pamětníky na české špiony

Mám rozepsanou knihu ČEŠTÍ VYZVĚDAČI. Měla by vyjít příští rok. Během psaní jsem zjistil, že u řady lidí bych potřeboval doplnit některé podrobnosti. Jestliže někdo něco ví, prosím, napište základní informaci do rubriky Dopisy čtenářů, já se pak s vámi spojím.

04.01.2019 Nepovinná četba: JÁ, ŠPION

Tak otevřené zápisky zpravodajského důstojníka jsem dosud nečetl. Kniha JÁ, ŠPION je vyprávěním sledovače protiteroristické jednotky britské domácí tajné služby MI 5 (naší obdobou je BIS), který se podepsal jako Tom Marcus. Nepochybuji, že je to krycí jméno – ostatně krycími jmény a značkami se navzájem oslovovali všichni členové týmu, skutečnou identitu ani nejbližších kolegů neznali.

13.10.2018 Sojuz havaroval, posádka v pořádku

„Posádka přistála. Všichni jsou živí.“ Takto stručně oznámil generální ředitel Ruské kosmické agentury Dmitrij Rogozin včera dopoledne havárii kosmické lodi, která měla přivézt na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) další dva muže.

06.08.2018 NASA – jedna z amerických perel

Sputnik – první družice kroužící okolo Země, stejně jako další družice, které Sověti vypouštěli, ohrožovaly prestiž Spojených států jako technologického lídra světa. Na americké půdě soupeřily o kosmické projekty námořnictvo, letectvo a pozemní armáda, trochu jim přihrávaly ústavy Národního poradního výboru pro letectví (National Advisory Committee for Aeronautics – NACA). Na doporučení vědeckých poradců se prezident Dwight Eisenhower rozhodl veškeré výzkumy s vědeckým charakterem převést do jedné civilní organizace, zatímco vojáci si mohli ponechat všechno, co souviselo s bojovými operacemi v kosmu.

18.07.2018 Špionáž je rizikové zaměstnání

Ruská špionáž odhalila zhruba před dvěma léty dva české vyzvědače z Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Není to poprvé ani naposled. Zrovna tak naše Bezpečnostní informační služba (BIS) pátrá po špionech z Ruska, Číny a některých dalších zemí, přičemž je občas odhalí. Špionáž je rizikové zaměstnání, s tím všichni zúčastnění počítají.

23.06.2018 Perspektivní bitevní pole – vesmír

Prezident Donald Trump vystřelil podle svého zvyku rozkaz: Vojenské kosmické síly by se měly osamostatnit! Bez jediné konzultace s ministrem obrany a generály.
Kosmické zbraně se ve Spojených státech zatím připravují v rámci vojenského letectva. Špionážní družice řídí od léta 1960 speciální instituce – Národní úřad pro průzkum (National Reconnaissance Office – NRO), který patří mezi pět hlavních zpravodajských agentur USA.

29.05.2018 Křest mých knih 2018

V pondělí 28. října 2018 proběhl v budově Akademie věd v Praze křest mých dvou posledních knih. Výtečně jako vždy moderoval Dan Stach z ČT. Knihu Kosmonauti na pokraji smrti ocenil dr. Petr Lála, starý kamarád, dlouholetý zástupce ředitele kosmického oddělení OSN. O zhodnocení čtvrtého vydání Osudových okamžiků Československa jsem požádal dr. Jaroslava Šedivého, historika, myče oken, diplomata, ministra zahraničí. Jarda je osvědčený křtitel, vždycky s důkladným rozborem knihy. Tady je jeho názor.

14.05.2018 Nepovinná četba: NEJTEMNĚJŠÍ HODINA

O Winstonu Churchillovi jsem přečetl mnoho knih, také jeho válečnou kroniku, za kterou dostal Nobelovu cenu. Ale podrobnosti o tom, jak musel bojovat v době, kdy Francie pomalu padala na kolena před Hitlerem, jsem se dočetl až nyní. Anthony McCarten to popsal v neobyčejně působivé NEJTEMNĚJŠÍ HODINĚ s podtitulem Jak nás Churchill odvrátil od pádu do propasti.

nahoru | celkem: 595 | stránek: 60 | «<12345>»

ed2006-2012 © kuks