Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

I výhledy i bilancování

Ve středu 26. dubna 2017 pokřtil starý kamarád dr. Jiří Grygar moji knihu TAJNÝ ZÁVOD O MĚSÍC. Celý podvečer jako vždy brilantně moderoval Dan Stach z ČT. Sál ve druhém patře budovy Akademie věd na Národní třídě v Praze byl plný, i když se někteří přátelé omluvili kvůli nachlazení. Doc. Jan Kolář vzpomínal na to, jak spolu s Tondou Vítkem v červenci 1969 komentovali v Československé televizi start Apolla 11 a přistání prvních lidí na Měsíci. Pro mne to byl nezapomenutelný zážitek - na Kennedyho základně na Floridě jsem viděl startovat v červenci 1969 první lidi na Měsíc. Nikdy nic dramatičtějšího jsem nezažil. A o tom je tahle kniha. Samozřejmě také o sovětském úsilí dostat se na Měsíc, z čehož se až do roku 1989 vykrucovali a zatajovali.
V pondělí 27. února 2017 vychází kniha NEOBYČEJNÉ OKAMŽIKY HISTORIE. Je to vlastně čtvrtý díl Doteků dějin - opět zajímavé drobné příběhy z dějin 20. století a začátku 21. století.
V pondělí 24. října 2016 vyšla další kniha - PODIVNÉ ŠPIONÁŽNÍ HRY. Jsou to tři desítky příběhů ze zákulisí tajných služeb, často kontroverzních.
Ve středu 27. července 2016 vyšel druhý díl GÉNIŮ XX. STOLETÍ. Třetí bude na pultech knihkupectvích příští jaro.
Koncem března 2016 se objevily na pultech knihkupectví mé knihy GÉNIOVÉ XX. STOLETÍ, první díl, a VELMISTŘI ŠPIONÁŽE. Před Vánocemi se rozprodaly, teď vyšel jejich dotisk.
Dne 24. února 2016 jsem dostal autorské kusy CD DOTEKY DĚJIN. Nakladatelství Albatros vybralo ze tří svazků knih, které dosud vyšly, šest zajímavých kapitol a nechalo je namluvit. Přehrání celého textu trvá hodinu a čtvrt. Mám tedy první audioknihu.
Začátkem října 2015 vyšel v nakladatelství Albatros-Motto 1. díl knihy GÉNIOVÉ XX. STOLETÍ. Další díl mám napsaný, měl by vyjít příští rok v červnu. Třetí o rok později. Jsou to příběhy padesátky lidí, kteří posunuli naše poznání a nejvíc se zasloužili o vybudování naší pohodlné civilizace.
Koncem listopadu 2015 vydalo nakladatelství Albatros-Plus knihu VELMISTŘI ŠPIONÁŽE. Popsal jsem tam osudy manažerů špionáže počínaje zakladatelem britské výzvědné služby z roku 1909 a konče náměstkem ředitele CIA, který vymyslel tři nové typy špionážních družic.

24.05.2017 Proč Měsíc nebyl rudý, ale americký? Nepomohl ani Bond z Moravy

Recenze v MF Dnes - autor Milan Vodička


Závod o Měsíc mezi Sověty a Američany byl tenkrát tak drsný, že do něj Moskva nasadila i Dalibora Valouška z Moravy, svého Bonda v USA. Žil tam jako Rudolf Herrmann, byl agentem KGB, a aby zastavil program Apollo krátce před startem první posádky na Měsíc, koupil si podle instrukcí z Moskvy psací stroj, napsal zásadní dopis, pak stroj rozřezal na kousky a vyhodil. Protože bydlel ve Washingtonu, mazaně odjel, nejdřív autem, pak autobusem, poslat dopis až do Atlanty. V dopise, který podepsal jako „Vlastenec“, stálo, že před příštím startem kosmické lodi s posádkou hrozí sabotáž.

19.05.2017 Dostal jsem cenu OPUS VITAE

Ve čtvrtek 18. května 2017 uděloval Český literární fond v Havlíčkově Brodě Cenu Karla Havlíčka Borovského nejlepšímu novináři a dvě Novinářské křepelky mladíkům do 33 let. Poslední čtyři roky k tomu přidal ještě cenu OPUS VITAE pro zasloužilé novinářské starce. Tentokrát jsem ji dostal i já. Po Janu Petránkovi, Zdeňku Velíškovi, Petru Nováčkovi a Jiřím Hanákovi. Ocitl jsem se tedy v nejlepší společnosti.


Mé svatořečení přednesla Martina Riebauerová, kdysi kolegyně z MF Dnes, nyní vedoucí pořadu Události-komentáře v České televizi. Tady jsou její slova:

18.05.2017 „Plánovité omlazování“ ruských kosmonautů

Ve Hvězdném Městečku u Moskvy, kde se trénují muži a ženy ke kosmickým letům, vypukla menší vzpoura. Zahájil ji kosmonaut plukovník Gennadij Padalka, rekordman s 878 dny na oběžné dráze. V deníku Moskovskij komsomolec obvinil náčelníka Gagarinova střediska pro výcvik kosmonautů Jurije Lončakova ze lži.

10.05.2017 Nynější závod o Měsíc Rusové nestíhají

Vydal jste značně přepracovanou a doplněnou verzi své dřívější knihy Tajný závod o Měsíc. Tím titulkem jste chtěl říct, že tento vesmírný boj nebyl nikdy oficiálně vyhlášen ani přiznán, nebo že se o tomto závodě dozvídáme řadu dlouho utajovaných skutečností?


Obojí. Sověti nikdy nepřiznali, že závodí s Američany o vylodění prvního člověka na Měsíci. To teprve začalo probleskovat v roce 1989. Hovořil jsem o tom v září 89 s náměstkem hlavního konstruktéra raket Borisem Čertokem. Když jsem se před tím účastnil večírků se sovětskými kosmonauty, tak jsem tam různé poloopilecké narážky slyšel, ale nikdy to nepřiznal. V květnu 1968 jsem pobýval v Moskvě a v redakci Komsomolské pravdy mi jeden kolega říkal: "Tak abych balil kufry, jestli chci zachytit start prvního člověka na Měsíci z mysu Canaveral." Druhý mu odporoval: "Počkej, třeba to ještě bude z Bajkonuru."

04.05.2017 Trump: Nejdřív se vrátíme na Měsíc a potom poletíme na Mars

Prezident Donald Trump chce obnovit slávu Spojených států i při výzkumu vesmíru. Počítá s návratem astronautů na Měsíc a s urychleným vysláním expedice na Mars. Takže i ve vesmíru chce pokračovat v prosazování svého hesla „America first!“ (Amerika na prvním místě).

11.04.2017 Dostal jsem nový defibrilátor

V pondělí 10. dubna 2017 jsem dostal v nemocnici Na Homolce nový implatibilní defibrilátor. Měl jsem na levé straně prsou pod kůží jeden takový přístroj, který mě dali na Homolce koncem března 2014.

09.04.2017 Odešel Georgij Grečko, kosmonaut číslo 75

Georgij Grečko: „Kosmický let je rizikem a my na to nesmíme zapomínat ani na vteřinu. Věřte zkušenostem kosmonautů, že lehké expedice neexistují, při každé se děje něco nepředvídaného, a my na to musíme být připraveni. A v tom je zvláštnost naší profese.“


V moskevské nemocnici zemřel v sobotu 8. dubna ráno Georgij Michajlovič Grečko, kosmonaut číslo 75. Patřil k nejzdatnějším hrdinům vesmíru, současně byl vynikajícím raketovým konstruktérem v podniku OKB-1 (dnes Eněrgija).

05.04.2017 Zemřel archeolog Zdeněk Smetánka

V poledne oznámila Česká televize, že zemřel archeolog doc. Zdeněk Smetánka, bylo mu 86 let. Trochu jsme se znali. Byl nejen vynikající znalec středověkých Čech, ale uměl i výborně psát. Jeho články byly přitažlivé, srozumitelné, jedním slovem bezvadné.
O docentu Smetánkovi jsem psal ve své knize ŽIVOT NOVINÁŘE:

24.02.2017 Vzrušující pátrání po mimozemšťanech pokračuje

Nedaleko nás – ve vzdálenosti 40 světelných let, což je v kosmických měřítcích pakatel – leží hvězda se sedmi planetami, z nichž na třech existují podmínky pro život. Tahle zpráva vydaná americkou NASA a Evropskou jižní observatoří se stala ve středu celosvětovou senzací.

nahoru | celkem: 548 | stránek: 55 | «<12345>»

ed2006-2012 © kuks