Srdečně vás zdravím pane Pacnere, pořád mám před sebou vzpomínku na Vaše televizní vystoupení, bylo to tuším v Hyde park, kde jste hovořil o Vaší návštěvě Hvězdného městečka. Dodnes mi zní v uších Vaše slova o ruské vědkyni, která Vám říkala, že do Prahy přijede, až bude prezidentem Václa Havel. Vždy jsem to s pobavením vyprávěl kamarádům a teď při oslavách 30ti let jsem si na to opět vzpoměl. Celé dnešní odpoledne ležím v archivu ČT, projíždím jeden rozhovor za druhým a nic. Jsem v koncích. Vymyslel jsem si to?? Pomůžete mi najít odpověď?? Děkuji. Přeji vám mnoho zdraví a inspirace. S úctou a pokorou William
Vážený pane Janeček, žádná nová kniha o projektu Manhattan v češtině nevyšla. Možná by vás zajímala Stalin a atomová bomba od Hollowaye, pokud není rozprodaná.
Vážený pane Pacnere,
četl jsem vaší knihu Atomoví špioni. Letos v létě jsem navštívil Los Alamos. Chtěl jsem se vás zeptat, zda v češtině existuje nějaká novější kniha o Projektu Manahattan nebo R. Oppenheimerovi než Jasnější než tisíc sluncí?
Děkuji za zprávu
Pavel Janeček
Ivane M., nerozumím vaší poznámce o smrti Jana Masaryka
Dobrý den!
potvrzuji svědectví Johna Federera t.č.v Austrálii že smrt J.Masaryka při hádce způsobil P.K.
Ivan M.
Děkuji za odpověď a budu se těšit na novou knihu i na autogramiádu! Přeji hodně sil a pevné zdraví!
Pane Šaldo, pochybuji, že by Jan Masaryk vyzradil tajemství americké atomové bomby. To bylo tak střežené tajemství, že o něm nevěděl ani viceprezident Truman, to mu řekl ministr obrany druhý den po tom, co složil úřad. Autogramiáda zpravidla bývá po křtu některé mé knihy, naposled při křtu ...a velký skok pro lidstvo. Teď si budete muset počkat na příští rok - 27. 5. 2020 vyjde Čs. vyzvědači, 3 svazky v jedné krabici. Křest udělá Pavel Žáček, rovněž autor několika historických knih. Teď fofruju s posledním čtením tohoto rukopisu. Potom budu intenzivně zpovídat Luboše Dobrovského, dávného kamaráda, prvního polistopadového civilního ministra obrany a potom velvyslance v Moskvě - kniha by měla vyjít v 2021.
Pane Pacnere, děkuji za odpověď. Paměti Sudoplatova jsem četl taky a souhlasím s Vámi, že paměti špionů nejsou příliš spolehlivý zdroj informací. Ale je známo, že třeba Jan Masaryk přislíbil doly na uran v Jáchymově americké straně, i když je potom obsadil Stalin. A existují jisté teorie o tom, že Jan Masaryk dopomohl k vyzrazení tajemství okolo atomové bomby. Údajně proto, že nechtěl, aby někdo měl monopol na tak ničivou zbraň. Jsou to možná jen konspirační teorie, ale co je jistého v historii, která u nás byla navíc desítky let deformovaná ideologií. Ještě štěstí, že máme autory jako jste Vy, kteří ty nánosy lží odstraňují.
A ještě jeden dotaz, jak jsem listoval v dopise od Vašich čtenářů, napadlo mě, co kdybyste udělal autogramiádu? Spousta lidí by stála o Váš podpis do knihy, já samozřejmě taky, protože autogramy sbírám už asi 50 let. Já vím, že asi chcete klid na práci, ale pro své čtenáře byste to udělat mohl. Zdravím!
Pane Šaldo, souhlasím, že okolo Beneše je mnoho nejasností. Ale ve srovnání s těmi miliony korun, které včas uložil v západních bankách, je 10 tisíc dolarů směšná částka. Navíc nikdo z lidí v jeho blízkosti o tom neví. To se pokoušeli zjistit někteří historici po zveřejnění Sudoplatových pamětí, tedy před 15-20 roky. Ty paměti jsem četl a sám jsem se pokoušel ověřit jeho tvrzení, že Oppenheimer, Fermi a další předávali Sovětům informace o bombě. Nic jsem nenašel. A potom vyšel článek vědeckého redaktora Izvěstijí Leskova asi pod názvem Existovala druhá síť na Manhattanu, o které nikdo neví? Leskov získal přístup do archivu rozvědky KGB a tam nic nebylo. Sudoplatov je podle mého lhář, který se snažil zvýšit svůj význam.
Pane Pacnere, děkuji za rychlou odpověď, ale Beneš ty peníze obdržel před odletem z republiky, v době kdy už prezidentem nebyl. A 10 tisíc dolarů na cestu do exilu nebyla zase tak malá částka. A v únoru 1948 tady prokazatelně byl Sudoplatov i Zubov a byli u prezidenta. Možná nevíme všechno, o době kolem abdikace a pozdější údajné exilové vládě. Jak mohl abdikovaný prezident sestavit vládu v exilu? Ústava z roku 1920 žádnou možnost takové vlády nepřipouštěla, Beneš nebyl žádný ústavní, ani vládní činitel a přesto si přisvojil pravomoci, které mu nepříslušely, včetně manipulací se zlatem, uloženým v Bank of England. Kolem Beneše je spousta záhad a nejasností, protože on byl v exilu jen obyčejný občan a ne ústavní činitel. Ani anulování Mnichovské dohody nemohlo zrušit abdikaci na funkci prezidenta. Přesto mu to prošlo a s tím i spousta jiných činů, které byly na pomezí politické periferie. Jeho role jako prezidenta je docela nejasná a jeho diplomatické a politické schopnosti by byly na dlouhou diskuzi. Zdravím!
ed2006-2012 © kuks