Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

dopisy čtenářů

povinné
povinné
povinný, nebude zveřejněn

ANTISPAM Sečtěte dvě a tři (číslovkou):

novýJiri Honiger (10.03.2017 21:38)

Vazany pane redaktore,

S velkym zajmem jsem si precetl Vase vynikajici rodinné vzpominky na Janovice. Byl jsem tam jako vojak v roce 1963-4. a seznamil se s Vasi sestrou Evou. A to je take predmetem meho dopisu Vam. Byl byste tak laskav a s jejim svolenim mi bud poslal jeji e-mailovou adresu a nebo ji predal moji: (jiri.honiger@free.fr).Vzpominky jsou nezapomenutelne, i kdyz.... cas vsechno pribarvuje k lepsimu...(bylo nam tehdy o hodne min).

Predem dekuji

Jiri Honiger,

novýKarel Pacner (06.03.2017 16:24)

Pane Prídavok, jsem rád, že se vám moje knihy líbí. Kolumbové vesmíru už nevyjdou. Ale v dubnu vyjde 2. vydání Tajného závodu o Měsíc. Možná příští rok Konstruktéři raketového věku. Na podzim bude 3. díl Géniů XX. století. Jirka Mrázek je už možná 20 let mrtvý.

novýMiloš Prídavok (06.03.2017 13:19)

Dobrý deň pán Pacner,
mám pár Vašich kníh, veľmi dobre sa čítajú a je v nich mnoho zaujímavého. V liste p. Martin Simandl (04.12.2016 17:49) sa pýta na diskutujúcich v Československej televízii. Ten holohlavý pán bol podľa môjho názoru RNDr. Jiří Mrázek, CSc. Pán s úžasnými vedomosťami a životnou silou.
(nechystá sa znovuvydanie Kolumbové vesmíru?) Ďakujem.

novýViliam Černuško (18.02.2017 19:50)

Dobrý den,budem v Prahe 20. a 21.2.,podpísal by ste mi 2 knihy ?

novýJulius Kahanec (11.02.2017 18:22)

Vážený pane Pacnere,
zdravím Vás ze společnosti Akademické týdny, která připravuje 27. ročník Akademických týdnů (AT) v termínu 29.7. - 6.8.2017. Letošní AT se uskuteční v rekreačním areálu chaty Horalka ve Sněžném v Orlických horách (http://www.chatahoralka.cz/ ). Jde o kulturně vzdělávací setkání, na němž je posluchačům různého věku a různého stupně vzdělání zprostředkován odborný pohled na nejrůznější témata z filozofie, teologie, historie, psychologie, literatury, přírodních věd atd. Součástí programu jsou také koncerty, filmové projekce, výstava a divadelní představení. www.akademicketydny.cz
Velice rádi bychom Vás pozvali a na program AT zařadili Vaši přednášku.
Všechny přednášky zaznamenává TV Noe, která je pak v průběhu roku vysílá v cyklu Noční univerzita.
Jsem připraven podat Vám jakékoli další upřesňující a doplňující informace prostřednictvím tohoto e- mailu, nebo na tel. čísle 737 948 579.
Předem děkuji za Vaši odpověď ohledně možného pronesení přednášky na AT.
S přáním všeho dobrého
Julius Kahanec
programový vedoucí AT

novýKarel Pacner (11.02.2017 17:12)

Vážený pane Čapku,
Explorer 1 měl opravdu tvar protáhlého válce - https://cs.wikipedia.org/wiki/Explorer_1
Vanguard ve tvaru koule však havaroval https://cs.wikipedia.org/wiki/Vanguard_1
Máte pravdu, že lajka je označení plemene psa, ale nejsem schopen vám teď říct, proč tak pojmenovali i cestovatele ve Sputniku 2. Těžko se to bude teď po víc než půl století vyvracet. Není to jedno? Nikomu to nevadí.

novýJosef Čapek (10.02.2017 17:48)

Vážený pane Pacnere,

četl jsem v několika časopisech Vaše články o počátcích dobývání kosmu. Ke dvěma publikovaným faktům mám tyto připomínky:

1. Z tiskových zpráv na začátku roku 1958 vyplývalo (pokud se nemýlím), že první americká družice, vypuštěná na oběžnou dráhu kolem Země, byla rovněž jako sovětský Sputnik 1 kulového tvaru; protože její rozměry a hmotnost byly zlomkem parametrů Sputniku, byla nejen novináři označována jako grapefruit. Vy však píšete v seriálu týdeníku Téma č. 1/2017 o válcovém tělese Exploreru 1.

2. Pokud se týká prvního zvířecího kosmonauta, který se po absolvování mise vrátil na Zemi, pamatuji se, že zpravodajské informace o skupině ruských psích zástupců se zpočátku vyjadřovaly správně o lajkách se jmény Limončik, Bělka, Strelka, Černuška, Svězdočka a dalších. Přestože převažovaly feny, prvním měl být Limončik (Citronek - substantivum rodu maskulinum). Teprve později se začalo psát o prvním psu (fence) vlastním jménem Lajka; a tento po desetiletí šířený blud je i na internetu ve Wikipedii.
Pod názvem lajka se v Rusku označuje celá řada plemen psů, původem ze Sibiře a severu evropské části Ruské federace; z nich se v roce 1959 považovala za čistokrevná pouze čtyři plemena - západosibiřská, východosibiřská, evroposibiřská a karelofinská lajka (viz publikace autorů Ivo Vaculín a Antonín Pospíšil - Vyberte si pejska, edice Oko - svazek 32, Albatros, Praha 1986). Současný vývoj kynologie nesleduji, nevím zda dnes patří lajky mezi obecně uznaná plemena s obvykle definovaným standardem. Myslím, že by neškodilo pokusit se napravit rozšířený nesprávný názor o pravém jménu a rase prvního navrátilce z kosmu.


Mnoho zdaru ve Vaší záslužné práci

přeje

ing. Josef Čapek
Praha - Řepy

Pozn. redakci: ANTISPAM součtu čísel (číslovkou - tedy slovem) nefunguje - musí být číslicí.

novýIvo Bubeník (07.02.2017 22:34)

Dnes jsem sledoval v ČT2 případ K.Koechera. Docela mne zaujal, ikdyž jsem o něm četl mnohokrát i od vás, viděl v Tv atd. Rád bych si s ním vyměnil pár názorů. Můžete mi poskytnou jeho mail, případně poradit? Děkuji

novýKarel Pacner (28.01.2017 23:29)

Vážený pane Matyasi, jsem rád, že se vám mé knihy líbí. Letos jich má vyjít asi pět - už jsem o nich psal na této stránce. Ale výslovnost tam nelze dávat, to se v žádných knihách nedělá, navíc většina rukopisů už je odevzdána do nakladatelství.

novýKarel Matyas (28.01.2017 20:01)

Dobry vecer z Beskyd!
Prvni knizku,kterou jsem od Vas precetl, byla ""Na obou brezich vesmiru", posledni.je ted druhy dil "Geniove XX.stoleti " a uz se moc tesim na treti dil.Vyborna cetba!!! Diky za hezke vecery na Vasimi knihami! Uz je mi pres 70 let a mam vnuky, ktere prilezitostne obdarovavam take Vasimi knizkami. Pro ne - i pro mne bych uvital doplneni Geniu o vyslovnost jmen dulezitych osob zminovanych v knihach...bylo by to po ruce a internetovi vnuci by se mozna i radi blyskli necim co neni dnes tak
samozrejme.
HODNE ELANU V DALSIM ZIVOTE Vam preje
Vas dlouholety ctenar Kare Matyasnahoru | celkem: 1009 | stránka: «<23456>»

ed2006-2012 © kuks