Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

dopisy čtenářů

povinné
povinné
povinný, nebude zveřejněn

ANTISPAM Sečtěte dvě a tři (číslovkou):

novýZ. Vasak (27.12.2006 10:23)

Věc: Smrt Jana Masaryka Praha, 14. ledna 2004Můj děda z matčiny strany - rodné jméno Jan Fink, narozen 1.12.1894 v Praze.
V 1. světové válce u 28.?pluku pražského, v době kdy pluk zajat, děda v maďarském špitále se zraněním, zde tak buzerován, že nedoléčen dobrovolně se hlásí zpět na frontu. Zařazen k německému útvaru. Ten opět na ruské frontě zničen, dědovi poštěstí se zajetí. Vstupuje do legií, návrat snad až 1920-1? přes Vladivostok. V legiích též raněn, průstřel hlavy, na jedno ucho hůře slyší, při poslechu z této strany se natáčí. Po návratu domů nechá se „nalejt“ a stává se důstojníkem čs. armády. Po okupaci do civilu, po osvobození zpět do služby. Po r. 1945 nejsou v Čechách německá jmén populární, proto raději přijímá rodné příjmení manželky Skaláková. Za Pražského povstání velitel skupiny, ozbrojen schovávaným revolverem. (Babička Elena tvrdila, to povstání to byla ale oslovina! Děda příliš neprotestuje. Babička občas vzpoměla též zvěrstva po osvobození páchaná v Praze na německých ženách.)
Pak děda úřaduje na vojenském úřadě, zřejmě na MNO, pro L.Svobodu asi nějaký čas cos datluje, nejsem si jist, ale snad nějaké materiální zásobování? Vzpomíná, že se Svoboda ani neuměl pořádně podepsat, dělal vždy hrozně velké bukvy. Je mu snad trochu podobný, občas si je i pletou. Neznám podrobnosti, děda se nezmiňuje. Do penze v 50. letech jako podplukovník (později pamatuji babička odpárávala rudé lampasy), nikdy nebyl členem partaje.

Děda vzpomínal – např.:
V době převratu Jan Masaryk promlouvá k důstojníkům, aby se neprotivili.
Jak po převratu v Domečku (Loreta) některé jeho kolegy(kolegu?) umlácené tak, že již nemohli stát na nohou vyvlekli na dvůr, polili benzínem a zapálili. (Takže zemřeli během vyšetřování.) Při takové vzpomínce nemohu nevzpomenout na dědův obličej – ač velmi roztrpčen (jindy rudne), nyní šedý hrůzou. Děda: nikdo nevěděl, zda tam neskončí.
Jeho vztah k bolševizmu – rád přečetl Dobrého vojáka Švejka přesto litoval, že na Rusi Haška čs. legionáři nechytli, neboť by ho oběsili, Hašek se dal zde ke komunistům.

K věci samotné.
Někdy v 60. tých letech minulého století babička hovoří o sebevraždě Jana Masaryka, náhodou jsem v kuchyni přítomen, může mi být asi 14 let. Děda nadskočí, jako obvykle když vzpomíná na 50. léta zbledne a říká babičce, jakápak sebevražda, vždyť když se ti vrazi vychrápali přišli se (dopoledne, tehdy se však začínalo úřadovat dříve než nyní v cca 6 hodin ráno, snad i dříve?) pochlubit do místnosti sousedící s mojí kanceláří. Babička – co povídáš, co jsi ty mohl slyšet, vždyť jsi na jedno ucho hluchý. Děda – spojovací dveře mezi kancelářemi nebyly úplně dovřeny a já si k nim stoupl a narychtoval správnou stranou. Jmenoval vrahy (nepamatuji si již přesně, jen to že z 5 odd. od Reicina, tzv. partyzáni?) a postup vraždy. Postup samotné vraždy líčený vrahy pamatuji velmi dobře. Nejdříve Jana Masaryka vystrčili na parapet, ten si uvědomil, že ho přišli zavraždit, v hrůze se před nimi snažil ustupovat po římse, nechali ho tam podusit. Chlubili se, že se posral. Protože již na něj nemohli snadno dosáhnout a pro svoji bezpečnost, jednoho z vrahů ostatní členové komanda drželi, ten se k Janu Masarykovi přiblížil a shodil ho z římsy.
Zajisté děda nemohl splnit povinost oznamovací – oznamoval by totiž vraždu nepochybně přímo těm, kteří za ni byli zodpovědni. Tak by likvidoval pouze sám sebe a poškodil rodinu.
Babička jej napadala: Proč jste neudělali v 48 puč! Byla to vaše povinost. Děda: To je nesmysl, na všech pozicích byli ruští agenti. A i sám Jan Masaryk agitoval proti.
Ze jmen zmiňovaných v souvislosti s vraždou mohu pozitivně identifikovat jméno Schramm, avšak vzpomínám si pouze, že babička řekla: ale vždyť to byl odbojář, děda: byl to ruský agent, gauner – dále uváděl spoustu fakt, jmen a událostí, nepamatuji si, také to bylo patrně pro mě tehdy dost složité, jména jsem dříve neslyšel, babička ano a znala zřejmě i mnohé souvislosti.

Na okraj, když zvolen v r. 1968 L.Svoboda prezidentem a hlášeno rádiem, dědovi ztuhne obličej a říká mi: To je bezcharakterní člověk! ( Byl jsem překvapen, pro sebe jsem si říkal, co ty můžeš hergot dědku vědět, vždyť takový geroj.)

Tolik ze vzpomínky na mého dědu Jana Skaláka-Finka, jenž měl informaci o vraždě Jana Masaryka a to z první ruky od samotných vrahů.
Ing. Zdeněk Vašák

novýTomáš Fejfar (22.12.2006 13:16)

Díky za pěkné povídání o Číně. Já byl před 11 lety v té civilizované Číně na Formose. Před 14 dny v Římě a věřte nevěřte - žebráci s amputovanými částmi nohou, pestrobarevné, žebrající cikánky s děcky, černí prodavači falešných kabelek, okolo památek podvodníčci a lumpové - jak je ten svět malý. :-) Přeji krásné svátky a stavte se někdy.

novýVlaďka (21.12.2006 16:24)

Konečně seriózní počtení:-))) Díky, Karle, budu věrnou čtenářkou... a díky i za to, žes nezapomněl na "dopisy čtenářů" - rubriku, která mnoha novinářům spíše lezla na nervy... Tak ať se Ti daří.

novýKarel Sládek (20.12.2006 09:46)

Blahopřeji , sleduji Tě stále i čtu. Hodně zdraví a dalších úspěchů přeje Ti velmi
bývalý pracovník v MF a Tvůj spolubydlící v Zahradním městě.
Snad si vzpomeneš. Karel Sládek

novýditule (19.12.2006 21:21)

Připojuji se ke gratulaci k pěkným stránkám a doufám, že se zítra uvidíme!

novýBohunka (19.12.2006 19:51)

Krásný a šťastný nový rok 2007 plný zdraví, štěstí a elánu.

PS: webovky jsou skvělé :-) to bude počteníčko pro fajnšmekrynahoru | celkem: 1186 | stránka: «<115116117118119>»

ed2006-2012 © kuks